Najlepsza dieta na płaski brzuch

Jedną z najczęściej poszukiwanych diet jest zdecydowanie dieta na płaski brzuch. Choć nie mamy wpływu na to, w jakiej części ciała będzie gromadziła się tkanka tłuszczowa, możemy ją zniwelować prawidłowym odżywianiem oraz podejmowaną aktywnością fizyczną. Najczęściej spotykana jest otyłość brzuszna, są jednak ludzie, u których tłuszcz odkłada się w biodrach i udach, a także Ci, którzy borykają się z otyłością w klatce piersiowej i ramionach.

Gromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, niezależnie od jej umiejscowienia, jest przyczyną złego samopoczucia. Wygląd stanowi istotny element naszego życia, dlatego szukamy rozwiązań, diet i gotowych jadłospisów, które pomogą nam w utracie zbędnych kilogramów.

Czy istnieje idealna dieta na płaski brzuch?

Nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha nie jest problemem, z którym poradzimy sobie miejscowo. Nie ma diety, która spowoduje utratę kilogramów tylko z tej części ciała. Uzyskanie płaskiego brzucha i wymarzonej sylwetki powinno stanowić efekt odpowiednio dobranego jadłospisu, aktywności fizycznej i stałych zmian w stylu życia.

Należy jednak wspomnieć, że zbierająca się tkanka tłuszczowa w okolicach brzusznych może być niebezpieczna, gdyż przyczynia się do wielu chorób dietozależnych oraz spowalnia pracę narządów. Tkanka tłuszczowa wisceralna (około narządowa) występuje najczęściej u mężczyzn z otyłością typu „jabłko” (otyłość wisceralna), a także u kobiet w okresie po menopauzalnym, gdy zahamowana zostaje produkcja żeńskich hormonów płciowych przez jajniki.

Najlepsza dieta na płaski brzuch

Co należy jeść, aby schudnąć z brzucha?

W utrzymaniu szczupłej sylwetki pomoże Ci niskokaloryczna dieta bogata w błonnik pokarmowy. Podstawą jadłospisu na płaski brzuch powinny być produkty sycące, a jednocześnie lekkostrawne, gdyż to one usprawniają pracę całego układu trawiennego.

- Dobrze skomponowana dieta powinna być urozmaicona i zawierać wszystkie grupy produktów. Głównymi składnikami powinny być warzywa, owoce oraz pełnoziarniste zboża. Z produktów mięsnych polecane jest mięso z drobiu i ryby. Nabiał również znajdzie swoje miejsce w odżywianiu osób dbających o płaski brzuch – należy wybierać produkty nieprzetworzone, naturalne, o niskiej zawartości tłuszczu. Bakterie kwasu mlekowego, zawarte np. w maślance oraz jogurcie, przyspieszają perystaltykę jelit oraz regulują ich pracę.

- Regularne spożywanie małych posiłków. Wprowadzenie pięciu posiłków dziennie: śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacji pozwoli na regularne dostarczanie składników odżywczych i zapewni poczucie sytości w ciągu dnia. Mniejsze dania podkręcają metabolizm i zapobiegają napadom głodu, dzięki czemu spożywamy odpowiednią ilość produktów, unikając przejadania.

- Posiłki spożywaj powoli. W trakcie jedzenia unikaj wszelkich rozpraszaczy, skup się na spożywanym posiłku. Dzięki dokładnemu przeżuwaniu wspomożesz szybszy i efektywniejszy metabolizm, a wolniejsze tempo jedzenia pozwoli na szybsze odczucie sytości.

- Nawodnienie organizmu – istotny element szczupłej sylwetki. Dieta na płaski brzuch powinna zawierać odpowiednią ilość płynów. Bez wątpienia najlepiej nawadniać się wodą, którą należy spożywać regularnie w ciągu dnia, uzupełnieniem może być również herbata.

Dieta na płaski brzuch – czego nie powinniśmy jeść?

Gdy twoim celem jest płaski, wyrzeźbiony brzuch powinieneś stosować poniższe zasady:

- Unikaj nadmiaru cukru w diecie. Są to jedynie puste kalorie, które nie dają długotrwałego uczucia sytości ani nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej i podwyższają poziom cukru we krwi. W konsekwencji powodują wyrzut insuliny, która ma wpływ na produkcję tkanki tłuszczowej.Eliminacja cukrów prostych z diety powinna przebiegać stopniowo, świadomie i konsekwentnie, tylko wtedy mamy pewność zrzucenia zbędnych kilogramów z brzucha i wyrzeźbienia pięknej, szczupłej sylwetki.

- Unikaj produktów z białej, oczyszczonej mąki. One również powodują duży wzrost poziomu cukru we krwi, co sprzyja procesowi tycia. Zamiast nich sięgaj po produkty pełnoziarniste z wysoką ilością węglowodanów złożonych, które dają długotrwałe uczucie sytości, a także z błonnikiem pokarmowym, wpływającym pozytywnie na procesy trawienne.

- Odstaw całkowicie fast-food. Tłuste sery, potrawy smażone na głębokim tłuszczu, słone przekąski typu chipsy i gotowe dania ze sklepu stanowią źródła tłuszczów nasyconych i trans, które mają negatywny wpływ na pracę organizmu i spowalniają procesy trawienne.

- Ogranicz sól w diecie! Wysoka zawartość soli w produktach przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie i powoduje zwiększoną masę ciała. Czytaj etykiety i nie dosalaj posiłków. Zamiast soli używaj przypraw, które również nadadzą smak i aromat potrawom.

- Unikaj spożywania alkoholu. To dodatkowe źródło kalorii, pozbawione składników odżywczych. Często w trakcie picia alkoholu sięgamy po dodatkowe przekąski, co również przekłada się na zwiększoną dzienną kaloryczność, sprzyjającą tyciu.

Kaloryczność diety na płaski brzuch

W codziennym odżywianiu ważne jest dostosowanie diety do zapotrzebowania organizmu. Prawidłowy bilans kaloryczny, dostosowany do indywidualnych parametrów takich jak płeć, wzrost, masa ciała czy aktywność fizyczna pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Każda osoba szukająca diety na zgubienie brzucha powinna znać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.

W obliczeniu indywidualnego zapotrzebowania pomocny będzie kalkulator podstawowej oraz całkowitej przemiany materii, na podstawie której jesteśmy w stanie zdefiniować energetyczność jadłospisu dostosowanego do naszego celu. Pilnowanie odpowiedniej kaloryczności diety pozwoli nam schudnąć i utrzymać piękny brzuch.

Dieta na płaski brzuch przyczynia się do przyspieszenia podstawowej przemiany materii, ale również całościowo wspomaga pracę układu trawiennego.

Najlepsza dieta na płaski brzuch

Aktywność fizyczna przy diecie na płaski brzuch

Oprócz prawidłowo skomponowanej diety w utrzymaniu płaskiego brzucha pomoże regularna aktywność fizyczna. Umiarkowany ruch na poziomie co najmniej 30 minut dziennie wspomoże i utrwali efekty diety. Polecane są wszystkie aktywności "podkręcające" metabolizm i sprawiające, że organizm nie tylko szybciej spala nadmiar tkanki tłuszczowej, ale także skutecznie pozbywa się toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. Należy wybrać taką formę ruchu, która sprawia nam przyjemność.

Do aktywności fizycznej możemy dodać serię ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, w tym ćwiczenia nakierowane na mięśnie „core”, które niosą za sobą wiele korzyści związanych z umocnieniem mięśni przykręgosłupowych. Taki wysiłek odciąży kręgosłup, zmniejszy ból w jego okolicach, a także wzmocni brzuch.

Pamiętaj, żeby dopasować jadłospis do swojego planu treningowego. Tylko w ten sposób dostarczysz organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, dostosowaną do Twojego indywidualnego zapotrzebowania.

Trwałe efekty diety na płaski brzuch

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która gromadzi się w okolicy brzucha. Jeśli chcesz wymodelować sylwetkę i poprawić jej wygląd, to powinieneś skupić się na pracy nad całym ciałem. Najlepszym sposobem, aby uzyskać trwałe efekty diety na płaski brzuch jest wprowadzenie stałych zmian w codziennym odżywianiu i stylu życia. Porzucenie starych, niezdrowych nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie nowych zasad odżywiania w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to najlepszy sposób na uzyskanie wymarzonej sylwetki, którą będziemy się cieszyć przez całe życie. Nie szukaj drogi na skróty, gdyż nie przyniesie ona wymarzonych rezultatów.

Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog