Zdrowe słodycze dla całej rodziny, czyli sposoby na wyeliminowanie białego cukru.

Każdy z nas lubi słodycze, a słodki smak jest ulubionym wielu z nas. Naturalnie cukry występują w owocach, miodzie i produktach mlecznych. Często jednak sięgamy po przetworzone produkty zawierające cukier takie jak: słodycze, ciasta, drożdżówki, lody, czekoladę, dodajemy też cukier do wielu dań, aby uzyskać upragniony smak. Niestety cukry mają bardzo duży udział w postępującej pladze otyłości, dlatego warto, w sposób trwały, starać się go wyeliminować z diety.

Jakie kroki podjąć aby wyeliminować biały cukier z diety?

1. Czytanie etykiet i sprawdzanie zawartości cukru w produktach.

Uświadomienie sobie ile cukrów zawiera dany produkt i ile dziennie go spożywamy, pozwala nam zdefiniować jaką ilość cukru dostarczamy organizmowi. Czasem nieświadomie kupujemy produkty zawierające cukier dodany w różnej postaci. Dokładne czytanie etykiet i świadomość jego zamienników stosowanych przez producentów, pomoże nam w jego ograniczeniu.

2. Rezygnuj stopniowo.

Rozpocznij od ograniczenia dodawania cukru do herbaty, czy kawy. Nie spożywaj słodkich napojów i staraj się nie kupować słodyczy, aby nie kusiło Cię podjadanie takich produktów. Jeżeli nie będzie ich w domu – łatwiej będzie ograniczyć ich spożycie.

wyeliminowanie cukru z diety

3. Gotowe słodycze zamień na domowe słodkości.

Czasem każdy z nas ma ochotę na słodką przekąskę. W takich momentach wspaniale sprawdzą się świeże owoce, które naturalnie zawierają cukry proste. Jeżeli wciąż masz ochotę na słodycze, czy ciasto, zamiast kupować gotowy produkt w sklepie - spróbuj wykonać go samodzielnie ze zdrowszych składników. Zacznij od prostych przepisów na bazie naturalnych produktów np. domowe batoniki, kulki mocy, ciasta domowe. Możesz też skorzystać z diety pudełkowej, która w menu ma wiele propozycji fit słodyczy.

4. Stosuj zamienniki cukru.

Czasem ciężko wyeliminować cukier z diety, ponieważ uzależnia jeszcze bardziej niż używki. W wielu przepisach dodatek słodkiego akcentu bywa niezbędny i dodaje smaku potrawie. Dobrymi zamiennikami tradycyjnego cukru białego będą: ksylitol, erytrol, stewia, suszone owoce, syrop z agawy, syrop klonowy, czy też miód. Musisz jednak pamiętać, że te zdrowsze zamienniki to wciąż produkty bogate w cukry proste, dlatego spożywaj je z umiarem.

5. Zbilansowana dieta na co dzień.

Prawidłowo skomponowana dieta o odpowiednim bilansie kalorycznym, czy catering dietetyczny zawierający wszystkie składniki odżywcze, pozwoli na zapewnienie odpowiedniej podaży makroskładników i mikroelementów, dzięki czemu Twoja chęć na słodkie produkty zmniejszy się. Regularne przerwy między posiłkami również pomogą w ustabilizowaniu poziomu cukru we krwi i unikną problemu napadu głodu i sięgania po niezdrowe przekąski. Zadbaj o dietę całościowo, nie tylko pod względem cukru ale jakości i regularności posiłków.

Podsumowanie

Cukier występuje obecnie w wielu produktach spożywczych i wielu z nas spożywa go w zbyt dużych ilościach. Aby ograniczyć zawartość cukru w diecie zastosuj powyższe kroki, a szybko zauważysz pozytywne efekty takie jak lepsze samopoczucie, zdrowie i smuklejsza sylwetka.

Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog