Jaką dietę wybrać? Porównanie popularnych diet odchudzających

Istnieje wiele diet odchudzających, dlatego wybór odpowiedniej nie jest prostym zadaniem. Nie wszystkie diety są zdrowe i skuteczne. Często ludzie sugerują się sposobem odżywiania, który jest modny lub przyniósł efekty innym, a przecież to, że coś działa na jedną osobę nie znaczy, że będzie działało na inną. Wybierając dietę czy catering dietetyczny, powinniśmy sugerować się indywidualnymi preferencjami, stylem życia i stanem zdrowia tak, aby dieta nie była tylko chwilowym rygorem, a stałą zmianą, którą będziemy w stanie utrzymać.

Rodzaje diet

Mnogość diet odchudzających może spowodować problem z wyborem odpowiedniej dla nas. Warto skupić się na tych, które będą dla nas realne do wprowadzenia i utrzymania na stałe.

Diety odchudzające możemy podzielić na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest podział na diety zbilansowane i niezbilansowane.

Diety zbilansowane (pełnowartościowe) to sposób odżywiania, który pozwala nam dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Istotna jest wtedy kompozycja posiłków i odpowiednie proporcje dostosowane do indywidualnych parametrów.

Diety niezbilansowane to te, które nie zawierają wszystkich składników odżywczych lub zaburzają ich proporcje w diecie. Skutkują one przewagą lub eliminacją poszczególnych grup pokarmów. W przypadku takich diet warto dobrze zapoznać się z jej charakterystyką, aby uzupełnić brakujące wartości odżywcze.


jaką dietę wybrać

Dieta wegetariańska

Przykładowo dieta wegetariańska wyklucza mięso, więc aby uzupełnić m.in. niedobory białka, żelaza, czy witamin z grupy B, należy zwiększyć spożycie warzyw strączkowych, produktów mlecznych, zielonych warzyw oraz kasz, aby prawidłowo bilansować dietę. Osoby, które eliminują z diety mięso, często w ten sposób redukują masę ciała, ale jest to również związane ze zwiększeniem spożycia warzyw w diecie, które są mniej kaloryczne i lepiej wpływają na metabolizm.

Dieta wegańska

Im więcej wykluczeń w diecie, tym ciężej ją zbilansować, ze względu na ograniczoną ilość produktów, które zapewnią nam dostarczanie składników odżywczych z posiłków. Dużo prościej zbilansować dietę wegetariańską, niż wegańską. W diecie wegańskiej, oprócz wykluczenia mięsa zwierzęcego dodatkowo eliminujemy jajka, produkty mleczne, miód i właśnie dlatego jest ona jeszcze bardziej restrykcyjna. W takiej sytuacji przy jej komponowaniu warto skonsultować się ze specjalistą – dietetykiem, który podpowie, w jaki sposób prowadzić codzienne odżywianie, aby zawierało ono wszystkie wartości odżywcze.

Dieta bezglutenowa

Kolejną, coraz częściej stosowaną dietą eliminacyjną jest dieta bezglutenowa. Coraz więcej osób decyduje się wykluczyć z diety produkty zawierające gluten i nie spożywać: pszenicy (także orkisz), jęczmienia, żyta i owsa*, a także wszystkich produktów z ich dodatkiem. Dieta bezglutenowa jest zalecana osobom z alergią na gluten lub osobom z celiakią. Stosowanie diety bezglutenowej nie jest wskazane u osób zdrowych, dlatego też nie poleca się jej jako diety odchudzającej. Wykluczanie zbóż i potraw mącznych z jadłospisu może skutkować dostarczaniem zbyt małej ilości węglowodanów oraz błonnika, dlatego istotne jest, aby wprowadzać ją tylko we wskazanych przypadkach. Główną przyczyną nadmiernej masy ciała nie jest gluten, a nadmiar kalorii w diecie, dlatego zaczynając odchudzanie należy zwrócić uwagę na wiele czynników.

Podsumowanie

Obecnie stosuje się wiele diet odchudzających i każdy szuka sposobu na zrzucenie zbędnych kilogramów, a także dostosowanie sposobu odżywiania do swoich preferencji. Im dokładniej zbilansowana i zaplanowana dieta, tym łatwiej przychodzą efekty. Niezależnie od rodzaju diety kluczem jest ujemny bilans kaloryczny dostosowany do naszego stanu zdrowia i parametrów antropometrycznych. Żadna dieta nie będzie skuteczna, jeśli chodzi o odchudzanie, jeżeli nie uwzględnimy jej kaloryczności. Rozpoczynając swoją przygodę z dietą pudełkową możesz wybrać dietę basic i dobrać dla siebie odpowiednią kaloryczność.

Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog