Jak przyspieszyć metabolizm?

Metabolizm to całokształt przemian chemicznych, zachodzących w komórkach naszego ciała. To w nich odbywa się przemiana materii, która jako wynik metabolizmu ma na celu wykorzystanie składników odżywczych oraz energii do celów budulcowych oraz energetycznych. Jeżeli zależy nam na szybki metabolizmie najpierw powinniśmy zastanowić się co ma na niego wpływ, gdyż wtedy będziemy świadomi tego co możemy zmienić, poprawić i wdrożyć, aby przyspieszyć metabolizm.

Tempo metabolizmu uzależnione jest od czynników takich jak:
- uwarunkowania genetyczne – płeć oraz geny jakie dziedziczymy bez wątpienia stanowią ważny czynnik determinujący tempo przemiany materii,
- środowisko w jakim żyjemy – zanieczyszczenie środowiska, duża ilość chemii i przetworzonych szkodliwych substancji ma wpływ na nasz metabolizm,
- stan zdrowia naszego organizmu – gdy jesteśmy zdrowi i nie borykamy się z problemami zdrowotnymi, nasz metabolizm również pracuje zupełnie inaczej niż w przypadku choroby, która może zaburzać procesy trawienne,
- styl życia jaki prowadzimy – codzienne odżywianie oraz aktywność fizyczna – to kluczowy czynnik na który mamy bezpośredni wpływ na tempo metabolizmu. To w jaki sposób komponujemy codzienne odżywianie oraz ile ruchu wprowadzamy w ciągu dnia ma odzwierciedlenie w tempie przemiany materii.

Metabolizm – jakie uwarunkowania

Aby uzyskać szybszy metabolizm należy kierować się takimi wyborami, które usprawniają prace układu trawiennego.

Oczywiście wszyscy znamy ludzi, którzy mimo niezdrowej diety i braku ruchu są szczupli.

Do uwarunkowań które również mają wpływ na przemianę materii zaliczamy również:
- Płeć - mężczyźni ze względu na większą zawartość mięśni w ciele mają tendencję do szybszego metabolizmu.
- Wiek - im młodsi jesteśmy tym tempo przemiany materii jest szybsze.
- Stres – jeżeli prowadzimy stresujący tryb życia również wpływamy na procesy metaboliczne, u jednych osób one przyspieszają u drugich zwalniają.
- Niedobór snu – gdy organizm nie ma czasu na regenerację i układ trawienny nie ma czasu na odpoczynek, również tempo przemiany materii spowalnia.
- Przemęczenie – intensywny tryb życia również nie jest sprzymierzeńcem metabolizmu, prowadząc do nieprawidłowej pracy układu.
- Stosowanie wielu diet i restrykcji żywieniowych – powodując niedobory pokarmowe, niespełnienie zapotrzebowania na składniki odżywcze i energię może zaburzyć funkcje metabolizmu i trawle wpłynąć na jego zaburzenie.

Co w takim razie zrobić, aby przyspieszyć metabolizm?

Na przyspieszenie metabolizmu istotne jest wprowadzenie zmian. Z punktu żywieniowego kluczowymi czynnikami, które pozwolą na zwiększenie tempa przemiany materii są:
-zmniejszenie ilości spożywanych kalorii – dostosowanie energetyczności codziennej diety poprzez ograniczenie kaloryczne w stosunku do całkowitego zapotrzebowania.
-zrezygnuj z przetworzonych produktów bogatych w tłuszcze nasycone, na rzecz nienasyconych, nieprzetworzonych, naturalnych produktów.
-zrezygnuj z przetworzonych produktów bogatych w cukry proste, na rzecz naturalnych produktów takich jak owoce, nieprzetworzone produkty mleczne i zboża.

W związku z powyższymi czynnikami, mającymi wpływ na tempo przemiany materii oprócz stosowania obniżonej kaloryczności jadłospisu, rezygnacji z przetworzonych produktów zawierających tłuszcze i cukry zwróć uwagę na produkty, które naturalnie wspomagają trawienie.

Wprowadź w swojej diecie:
- produkty zawierające błonnik pokarmowy takie jak warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste – to one mają wpływ na przyśpieszenie metabolizmu.
- pikantne przyprawy – mają zbawienne działanie na metabolizm, wprowadź ostrą paprykę, kurkumę, curry, czosnek, kardamon, cynamon do swojej diety, zyskasz nie tylko na smaku i aromacie potraw, ale też usprawnisz trawienie.

Dodatkowo – ćwiczenia i ruch na przyspieszenie metabolizmu:
Zwiększ ilość codziennej aktywności fizycznej – zwróć uwagę na to ile kroków dziennie robisz, czy podejmujesz dodatkową aktywność fizyczną, tak aby świadomie zwiększyć ilość ruchu w ciągu dnia Najlepiej sprawdzą się ćwiczenia angażujące całe ciało, tak aby zmobilizować cały organizm do pracy.

Zwiększenie tempa metabolizmu, dzięki małym zmianom w przyzwyczajeniach i nawykach.

Często nawet niewielkie zmiany są w stanie wpłynąć na nasz organizm. Pracuj nad sobą i nie dokonuj drastycznych zmian, które będą tylko chwile. Postaraj się wprowadzić stałe zmiany, które będą działały korzystnie na pracę Twojego organizmu.

• Rozpoczynaj dzień od szklanki wody.
• Pamiętaj o śniadaniu,
• Jedz powoli, bez pośpiechu.
• Codzienny jadłospis zaplanuj z wyprzedzeniem, aby być przygotowanym i nie popadać w chwilowe zachcianki.
• Pilnuj regularnych przerw między posiłkami.
• Wprowadź do codzienności ruch,
• Unikaj stresu, przemęczenia i
• Wysypiaj się.
• Nawadniaj organizm przez cały dzień.
• Ogranicz alkohol, słodycze i inne używki.
• Zapomnij o głodówkach i innych ,,popularnych” dietach.

Podsumowując aby przyspieszyć metabolizm należy dokładnie przeanalizować naszym obecny styl życia, stan zdrowia, sposób odżywiania, ale wziąć pod uwagę również nasze uwarunkowania genetyczne i podejście do wprowadzania zmian. Jesteśmy w stanie wpłynąć na tempo przemiany materii poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanego odżywiania oraz ruch. Jeżeli ciężko Ci samemu określić jakie zmiany jesteś w stanie wprowadzić i brak Ci motywacji doskonale sprawdzi się konsultacja ze specjalistą – dietetykiem, który pomoże w dostosowaniu odżywiania i zmian w stylu życia do celu jakim jest szybsza przemiana materii. Gdy nie masz czasu na gotowanie, a chcesz wprowadzić regularne, zdrowe, zbilansowane posiłki dostosowane do Twojego zapotrzebowania catering dietetyczny Warszawa doskonale się sprawdzi.mgr. Anna Soliwoda
Dietetyk sportowy, Diabetologia
30/10/2020 09:32
Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog