Jak odżywiać się zdrowo bez wysiłku? Najważniejsze zasady.

Czy istnieje dieta, którą jesteśmy w stanie wprowadzić bez wysiłku i wyrzeczeń? Wiele z nas oddałoby wszystko, aby cieszyć się upragnioną sylwetką bez stosowania rygorystycznych ograniczeń i zmian w sposobie odżywiania i stylu życia. Czy to możliwe, aby odżywiać się zdrowo bez wysiłku i cieszyć się upragnionymi efektami?

Dieta – zmiana sposobu odżywiania

Słowo ,,dieta” dla wielu z nas to znienawidzone określenie, które sprowadza się do licznych ograniczeń, restrykcji i wyrzeczeń. Nie lubimy zmian, dlatego liczne modyfikacje żywieniowe związane z próbami odchudzania kojarzą nam się negatywnie i najchętniej wprowadzilibyśmy dietę na krótki czas, oczekując szybkich i spektakularnych rezultatów. Czy jednak odchudzanie i związane z nim zmiany w sposobie odżywiania muszą kojarzyć się z rygorystyczną dietą? Zastanówmy się najpierw, czym jest jedzenie i jaką pełni rolę.

Jedzenie to nieodłączny element naszego życia, który obecnie nie stanowi jedynie źródła energii. Jemy dla przyjemności, traktując posiłki jako metodę na spędzanie wolnego czasu, okazywanie emocji czy źródło akceptacji. Zmiana roli pożywienia przekłada się bezpośrednio na to, że wiele z nas nie radzi sobie z odżywianiem w zdrowy sposób. Uwielbiamy jeść, a jednocześnie chcemy cieszyć się szczupłą, zdrową sylwetką.

Zachowanie bilansu między świadomym podejściem do sposobu odżywiania, a naszym stylem życia i możliwością zmian jest kluczowe w osiągnieciu wyznaczonego celu. Dieta bez diety i lekkie zmodyfikowanie codziennego jadłospisu mogą okazać się wystarczające. Jeśli nie wiesz, jaką dietę wybrać, sprawdź nasz poprzedni artykuł i dobierz sposób żywienia do własnych preferencji i potrzeb.

Jak zmienić nawyki żywieniowe, aby odżywiać się zdrowo bez wysiłku?

1. Dokonuj świadomych wyborów

Edukacja żywieniowa i podejście do odżywiania w racjonalny sposób pomoże nam w zmianie sposobu myślenia i komponowania codziennych posiłków. W wielu przypadkach sprawdzi się więc sformułowanie: ,,Jesteś tym, co jesz”. Dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych opiera się na:

• czytaniu etykiet,
• wybieraniu produktów z jak najkrótszy składem,
• kupnie produktów niskoprzetworzonych,
• szukaniu żywności od lokalnych dostawców.

Powyższe działania pozwolą Ci odżywiać się zdrowo bez wysiłku oraz dostarczać organizmowi produkty, które zawierają składniki odżywcze niezbędne do jego prawidłowej pracy.

Jak odżywiać się zdrowo bez wysiłku

2. Postaw sobie realny cel

Nie nastawiaj się, że w ciągu tygodnia od razu zrzucisz kilka kilogramów. Stawianie sobie nierealnych i trudnych do realizacji planów tylko oddali Cię od zamierzonych efektów diety. Obierz sobie cel, który jest mierzalny i realny do realizacji oraz określ czas, w którym jesteś w stanie go osiągnąć. Podejście do zmian żywieniowych i ich sukces jest bez wątpienia powiązany z naszą psychiką i każda porażka demotywuje nas do kolejnych prób. Gdy chcemy odżywiać się zdrowo bez wysiłku, nie możemy liczyć na spektakularne rezultaty. Pierwsze efekty diety nie będą widoczne od razu, każda zmiana wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości.

3. Wyeliminuj niezdrowe nawyki żywieniowe

Podjadanie między posiłkami, pośpiech, omijanie śniadań, spożywanie zbyt dużych objętościowo porcji i przejadanie się – to tylko kilka przykładów złych nawyków żywieniowych. A wystarczy je w prosty sposób wyeliminować. Oznacza to, że odżywianie w zdrowy sposób bez wysiłku może opierać się jedynie na wprowadzeniu kilku prostych zmian!

Postaraj się spisać swoje obecne nawyki żywieniowe. Określ, które z nich nie sprzyjają zdrowej diecie i stopniowo dokonuj drobnych zmian w sposobie odżywiania, które pozwolą na poprawę Twojego stylu życia. Na początku ustal, które modyfikacje są dla Ciebie najprostsze do wprowadzenia i wdrażaj je małymi krokami. Doceniaj swoje codzienne wysiłki żywieniowe i ciesz się nawet z drobnych sukcesów.

4. Sięgaj po zdrowe zamienniki niezdrowych posiłków

Na półkach sklepowych mamy tak szeroki wybór produktów, że często sami nie wiemy co jest dla nas dobre, a co złe. Na szczęście każdy z nas ma prawo wyboru i dostępu do szerokiego asortymentu. Rynek się zmienia, podejście ludzi do zakupów również. Pojawia się coraz więcej sklepów ekologicznych, ze zdrową żywnością oraz delikatesów bio. Przykuwają one większą wagę do asortymentu, dzięki czemu prościej nam będzie znaleźć w nich odpowiednie, pełnowartościowe produkty o dobrym, krótkim składzie.

W sklepach ze zdrową żywnością bez wątpienia znajdziemy wyroby naturalne, które stanowią zamienniki niezdrowych produktów. Możemy również we własnym zakresie poszukać przepisów na zdrowe posiłki, przekąski czy słodycze, które zastąpią nam ulubione niezdrowe dania i przyrządzić je samodzielnie w domu. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż wtedy mamy wpływ na dobór składników. Wprowadzając takie przepisy do jadłospisu urozmaicamy naszą dietę i niwelujemy chęci niezdrowego podjadania.

5. Zdrowe odżywianie – reguluj swój apetyt

Przepisem na walkę z przejadaniem się i spożywaniem niezdrowych posiłków jest sięganie po produkty, które zawierają naturalne substancje, zmniejszające uczucie głodu. Gdy jemy regularnie, nie powinniśmy podjadać między posiłkami. Omijanie śniadań, obiadów oraz głodówki – sprzyjają napadom głodu oraz przybieraniu na wadze.

Staraj się kontrolować swój apetyt i przyrządzaj posiłki tak, aby przerwy między nimi nie trwały dłużej niż 5 godzin. Gdy wiesz, że dłuższy czas będziesz poza domem lub nie będziesz miał czasu na spożycie pełnego posiłku, zaopatrz się w produkty żywnościowe, które wspomogą Cię, gdy odezwie się głód. Sprawdzonymi przekąskami, które uratują nas w sytuacjach kryzysowych będą świeże warzywa, owoce, koktajle, a także niewielka ilość nasion i orzechów, które dadzą nam uczucie sytości.

Jak odżywiać się zdrowo bez wysiłku

6. Nawadniaj organizm

Woda stanowi kluczowy element zdrowej i zbilansowanej diety. Spożywanie co najmniej 2,5 litra dziennie może wydawać się absurdalne, ale pamiętajmy, że nasz organizm składa się głównie z wody i potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie przepadamy za czystą wodą mineralną, możemy urozmaicić jej smak poprzez dodanie do niej liści mięty, bazylii, lub owoców. Regularnie nawadnianie sprzyja lepszemu trawieniu, spożywaniu mniejszych posiłków i poprawia samopoczucie.

7. Sięgaj po alternatywy dla tradycyjnych metod. Wybierz Catering dietetyczny – zdrowe odżywianie bez wysiłku!

Każda dieta wymaga zaangażowania i odpowiedniego zaplanowania. Żyjemy szybko, często zaniedbując nasz sposób odżywiania. Gdy zależy Ci na dobrze zbilansowanej codziennej diecie i nie chcesz martwić się o czytanie etykiet, długotrwałe zakupy, przygotowywanie i planowanie posiłków – powierz to zadanie specjalistom – wybierz catering dietetyczny!

Doskonałym rozwiązaniem na wprowadzenie zdrowego odżywiania bez wysiłku jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego! Możesz zacząć od diety basic, dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu ilość kalorii i cieszyć się ze smacznego i pełnowartościowego jedzenia.

Otrzymasz zdrowe posiłki, dostosowane do Twojego planu dnia, preferencji i zapotrzebowania. Zbilansowana dieta, dobrana do Twoich potrzeb i oszczędność czasu to nie jedyne zalety takiej usługi. Dzięki podzieleniu posiłków na porcje zawsze jesteś w stanie zabrać je ze sobą i zjeść.

Każdy posiłek przygotowywany jest przez doświadczonych kucharzy współpracujących z dietetykiem. Dania przygotowywane są z dbałością o jakość i smak, dzięki czemu nie czujesz, że jesteś na diecie! Poznasz nowe smaki i odkryjesz, że dieta może być bardzo przyjemna i smaczna.

Dieta bez wysiłku – to możliwe

Jeżeli chcesz odżywiać się zdrowo bez wysiłku, musisz podejść do tego procesu świadomie i zdecydować, które z nawyków żywieniowych jesteś w stanie w realny sposób wprowadzić. Nie podchodź do zmian pochopnie, przemyśl, co jesteś w stanie zrobić i nie oczekuj błyskawicznych rezultatów. Gdy wiesz, że samemu będzie Ci ciężko rozpocząć i wprowadzić zmiany w codziennej diecie – skorzystaj z cateringu dietetycznego. Dzięki niemu nie musisz martwić się o planowanie i przygotowywanie posiłków. Zaufaj specjalistom i wybieraj zdrową zbilansowaną dietę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog