Zdrowe przekąski do szkoły, czyli jak zapewnić dziecku energię na cały dzień

Prawidłowe odżywianie w ciągu dnia ma bezpośredni wpływ na zdrowie organizmu. Odpowiednia dieta daje możliwość rozwoju fizycznego jak i umysłowego oraz wzmacnia odporność. Natomiast zdrowe jedzenie dziecka to nie tylko dobrze skomponowany obiad - to wartościowe posiłki od śniadania aż do kolacji.

Jak komponować posiłki dla dzieci, by miały energię na cały dzień?

1. Zaplanuj posiłki dla dziecka z wyprzedzeniem.

Zaplanowanie zdrowych posiłków pozwala na przygotowanie potraw dostosowanych do planu dnia dziecka. Dzieci potrzebują posiłków, które zapewnią im energię w ciągu dnia, dlatego oprócz posiłków, które są spożywane w domu przygotuj przekąski, po które dziecko będzie mogło sięgnąć także w szkole lub podczas zajęć dodatkowych.
2. Po pierwsze śniadanie

Śniadanie często nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nie bez powodu - to pierwszy posiłek, który jemy i który dostarcza energii po deficycie energetycznym w nocy. Dlatego śniadanie powinniśmy zjeść w ciągu godziny po przebudzeniu! Zapewni to prawidłowe funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Pamiętaj, że rano warto sięgnąć po węglowodany złożone, które są podstawowym źródłem energetycznym. Wspaniale sprawdzi się np. owsianka z owocami.

3. Po drugie posiłki do szkoły - przekąski

Na drugie śniadanie doskonale sprawdzą się owoce oraz warzywa w różnorodnej postaci: koktajle, desery, sałatki, czy też kanapki. Przygotowanie zdrowych przekąsek do szkoły dla dziecka pozwoli mu na spożycie posiłku, gdy poczuje głód i tym samym uniknie wizyt w szkolnym sklepiku, gdzie nie zawsze znajdziemy wartościowe produkty. zdrowe przekąski do szkoły Przykładowe przepisy na przekąski:

- koktajle – na bazie jogurtu/mleka/ sezonowych owoców,
- desery – domowe słodycze np. ciasteczka owsiane, budyń jaglany, batoniki daktylowo-orzechowe,
- sałatki – owocowe, warzywne, mogą być z sosem na bazie jogurtu, oliwy, musztardy,
- kanapki – na bazie pieczywa z pełnego przemiału, z pastami warzywnymi/ jajkami / mięsem/ rybą i oczywiście dodatkiem warzyw.


4. Po trzecie – ciepły obiad

Obiad stanowi kolejny istotny posiłek, dlatego najlepiej aby był ciepły i spożywany powoli, bez pośpiechu.. Zdrowy obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (makaron pełnoziarnisty, kasza, czy też ryż) oraz pełnowartościowego białka: mięso, ryba, warzywa strączkowe, a także warzyw (gotowanych, surowych lub w formie sałatki lub surówki).

5. Po czwarte kolacja

Ostatni posiłek powinien być niskokaloryczny i lekkostrawny, aby organizm zamiast zajmować się trawieniem mógł regenerować się w trakcie snu. Kolację należy jeść około dwie godziny przed położeniem się do łóżka.

Podsumowując -dzieci potrzebują energii, czyli wartościowego jedzenia, które tą energię dostarczy. Dlatego powinniśmy zadbać o codzienne odżywianie, by zapewnić naszym pociechom prawidłowy rozwój i funkcjonowanie na co dzień. Pamiętaj, że zdrowe nawyki wykształcone u dzieci procentują w przyszłości!
Wróć do bloga

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog