Żywność i składniki odżywcze
Diety
Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Superfoods w dietach Heroes Diet

Superfoods w dietach Heroes Diet

Heroes Diet

29 listopada 2020

6 min. czytania
968 wyświetleń

Chociaż wiele produktów spożywczych można określić jako ‘superfood’, ważne jest aby zrozumieć, że nie ma jednego produktu, który jest kluczowy w drodze do zdrowia oraz uniknięcia chorób. Są natomiast produkty, które mają więcej wartości odżywczych i potencjalnych korzyści zdrowotnych niż inne stąd też często pada w ich kierunku określenie „superfoods”. W tym artykule przedstawiamy produkty jakie używamy w naszym cateringu dietetycznym, które mogą zasługiwać na tytuł „superfood”.





1. Orzechy i nasiona chia

Orzechy i nasiona zawierają dużo błonnika, białka roślinnego oraz zdrowych tłuszczy.

Fitochemikalia zawarte w orzechach są powiązane z działaniami przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi, przeciwproliferacyjnymi, przeciwwirusowymi, chemoprewencyjnymi oraz hipocholesterolemicznymi. Właściwości te są znane z tego, że wpływają na zapobieganie inicjacji i postępowi procesów patogennych.

Nasiona chia są znane od ponad 5500 lat i były jednym z najważniejszych elementów diety Majów i Azteków. Nasiona chia mają bardzo wysoki potencjał odżywczy. Są np. doskonałym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6,rozpuszczalnego błonnika pokarmowego oraz fitochemikaliów. Znajdują swoje zastosowanie w profilaktyce wielu chorób tj. otyłość, nadciśnienie, choroby układu krążenia, cukrzyca oraz nowotwory.

2. Czosnek

Czosnek jest pokarmem roślinnym blisko spokrewnionym z cebulą, szalotką i porem. Jest on bogatym źródłem witaminy C, magnezu, witaminy B6, błonnika i selenu.

Czosnek jest bardzo popularnym składnikiem w kuchniach całego świata ze względu na wyrazisty i intensywny smak oraz aromat.

Lecznicze działanie czosnku jest znane już od ponad 5000 lat, a włączenie tego produktu do diety może wpływać na poprawę stanu zdrowia, oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na raka. Natomiast wiele przeprowadzonych badań wykazało pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy.

3. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest naturalnym olejem pozyskiwanym z owoców drzew oliwnych oraz głównym składnikiem diety śródziemnomorskiej.

Zawiera ona wysoki poziom jednonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz polifenoli, a włączenie oliwy z oliwek do diety może zmniejszać stany zapalne oraz ryzyko niektórych chorób.

Badania naukowe wykazały korzystny wpływ oliwy z oliwek między innymi na zmniejszenie obciążenia miażdżycowego oraz zwalczania przewlekłych stanów zapalnych.

4. Imbir

Imbir jest korzeniem rośliny uprawianej w Chinach. W kuchni znajduje zastosowanie zarówno jako aromatyczna i nadająca wyrazistego smaku przyprawa. Ale kuchnia to nie jego jedyne zastosowanie, ponieważ imbir ma liczne właściwości prozdrowotne oraz lecznicze.

Korzeń imbiru zawiera masę substancji biologicznie czynnych o działaniu przeciwutleniającym. Zawiera on olejek eteryczny oraz gingerol, które są odpowiedzialne za wiele badanych korzyści zdrowotnych związanych z tym produktem.

Imbir jest powiązany również z leczeniem nudności oraz zmniejszaniem bólu w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych. Może on również zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych tj. choroby serca, niektóre nowotwory czy demencja.

5. Kurkuma

Kurkuma jest przyprawą pochodzącą z Indii. Podobnie jak imbir jest używana jako świetny dodatek poprawiający lub nadający smak potrawom i zawiera wiele właściwości leczniczych.

Ma ona silne działanie przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Badania powiązały kurkumę z możliwością skutecznego leczenia oraz zapobiegania chorobom przewlekłym tj. choroby serca, cukrzyca czy rak. Wspomaga ona również procesy związane z gojeniem ran oraz może redukować ból.

6. Łosoś

Łosoś podobnie jak inne tłuste ryby jest bogatym źródłem zdrowych tłuszczy, białka, potasu oraz selenu.

Przez zawartość wysokiej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych grupy omega-3, jego spożywanie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych takich jak na przykład zwalczanie stanu zapalnego.

Obecność łososia w diecie może również wpływać na zmniejszenie ryzyka chorób serca oraz cukrzycy. Ponadto sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Pamiętajmy jednak, że częste spożycie łososia jest obarczone ryzykiem przyjmowania metali ciężkich, które są efektem zanieczyszczeń środowiska w których te ryby żyją. Najlepiej więc ograniczyć spożycie ryb do jednego - dwóch razy w tygodniu.

7. Słodkie ziemniaki

Istnieją setki rodzajów batatów. Niektóre mają biały lub kremowy miąższ, inne są żółte, czerwone lub fioletowe. „Covington” są odmianą, którą najprawdopodobniej znajdziesz w sklepie.

Bataty świetnie sprawdzają się w kuchni. Przyrządzimy z ich wykorzystaniem wiele potraw. Placki z batatów, sałatka, pieczone bataty, frytki, a to jedynie garstka potraw jakie możemy przyrządzić z ich wykorzystaniem.

Bataty zawierają również mnóstwo składników odżywczych tj. potas, błonnik oraz witaminy A i C. Posiadają również sporą dawkę karotenoidów, które są rodzajem przeciwutleniaczy o możliwym potencjale zmniejszającym ryzyko niektórych nowotworów.

8. Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są grupą produktów roślinnych w skład której wchodzą fasole, soczewice, groch, soja oraz orzeszki ziemne.

Rośliny strączkowe są bogatym źródłem witamin z grupy B, błonnika oraz białka.

Zwłaszcza osoby będące na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej powinny zadbać o odpowiednią ilość posiłków zawierającą odpowiednią ilość roślin strączkowych, ponieważ są oni bardziej narażeni niż osoby stosujące inne diety na niedobory białka w organizmie.

Badania naukowców również wypadają na korzyść roślin strączkowych. Dokumentują one wiele zalet prozdrowotnych spożywania strączków, a w tym lepsze zarządzanie cukrzycą typu drugiego, obniżanie ciśnienia krwi oraz cholesterolu.

9. Jajka

Jajka były przez lata szykanowane w świecie żywienia, poprzez wysoką zawartość cholesterolu, ale mimo wszystko i tak pozostają jednym z najzdrowszych produktów, ponieważ są one skarbnicą witamin i minerałów oraz doskonałym źródłem białka.

Zawierają one w swoim witaminowym i mineralnym składzie witaminy z grupy B, witaminę A, cholinę, selen, żelazo oraz fosfor. Są w nich zawarte również silne przeciwutleniacze tj. zeaksantyna czy luteina, które pozytywnie wpływają na zdrowie oczu.

10. Jagody i borówki

Jagody i borówki są potęgą witamin, minerałów, błonnika oraz przeciwutleniaczy. W kuchni świetnie się komponują w wielu słodkich owsiankach, jaglankach, koktajlach czy przekąskach.

Jagody i borówki są też skuteczne w leczeniu zaburzeń trawienia i zaburzeniach immunologicznych. Oczywiście pod warunkiem, że są stosowane wspomagająco w tradycyjnych terapiach medycznych.

11. Jarmuż i szpinak

Ciemnozielone warzywa liściasta właśnie takie jak jarmuż oraz szpinak są doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, a w tym kwasu foliowego, cynku, wapniu, żelaza, magnezu, witaminy C i błonnika.

Spożywanie ich podczas odchudzania może pozytywnie wpłynąć na uczucie sytości oraz zmniejszenie ryzyka podjadania między posiłkami, ponieważ między innymi warzywa te mają małą gęstość kalorii.

Ciemnozielone warzywa liściaste mają również potencjał do zmniejszania ryzyka chorób przewlekłych, a w tym cukrzycy typu 2 oraz chorób serca.

Zawierają również związki przeciwutleniające i przeciwzapalne znane jako karotenoidy.

Jesteś tym co jesz

Jest w tym stwierdzeniu spora część prawdy, ponieważ dbając o dobór odpowiednich i najzdrowszych produktów jesteśmy nie tylko w stanie zwiększyć aktualne samopoczucie naszych klientów, poprawić ich sylwetkę, ale również poniekąd zadbać o to by w przyszłości udało im się być może uniknąć wielu nieprzyjemnych, przewlekłych lub śmiertelnych problemów zdrowotnych.

Jeśli jesteś lub planujesz zostać zwolennikiem zdrowego odżywiania, spożywania pokarmów bogatych w produkty określane mianem superfoods, zawalczyć o swoje zdrowie i przyszłość - zapoznaj się z programami dietetycznymi jakie oferujemy w Heroes Diet.

 

Źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22153059/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28646829/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26842201/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28646829/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141575/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141571/

7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29629059/

8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27774899/

9, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25838819/

10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24860193/

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25061763/

12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16723441/

13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29751617/

14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27485230/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog