Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Czy kurkuma wspomaga odchudzanie?

Czy kurkuma wspomaga odchudzanie?

Heroes Diet

13 grudnia 2020

4 min. czytania
11744 wyświetleń

Kurkuma, jest popularna w kuchni azjatyckiej i od tysięcy lat jest częścią niekonwencjonalnej medycyny indyjskiej zwanej ajurwedą. Kurkuma posiada w swoim składzie silne związki o właściwościach przeciwutleniających oraz przeciwzapalnych, którym przypisuje się większość właściwości zdrowotnych płynących z używania tej przyprawy. Niedawno przeprowadzone badania naukowe dokumentują, że kurkuma może wspomóc również odchudzanie. Na pewno zadajesz sobie pytanie czy stosowanie kurkumy jest skuteczne podczas odchudzania? W tym artykule postaramy się to wyjaśnić.





Spis Treści:

1
Kurkuma, a odchudzanie.
2
Bezpieczeństwo oraz ewentualne działania niepożądane związane ze stosowaniem kurkumy
3
Jak używać kurkumy
4
Podsumowanie

 

Kurkuma, a odchudzanie

Niedawno przeprowadzone przez naukowców badania dotyczyły roli kurkumy w procesie utraty wagi. Rzeczywiście badania wykonane na żywych komórkach w warunkach laboratoryjnych dokumentują, że kurkumina może tłumić niektóre markery stanu zapalnego, które są obecne u osób z nadwagą lub otyłością.

Różne badania przeprowadzone na zwierzętach sugerują również, że związek ten może sprzyjać procesowi odchudzania. Działanie kurkuminy odpowiedzialne za ten proces to:

Bezpośrednie oddziaływanie z białą tkanką tłuszczową, które odpowiada za hamowanie przewlekłego stanu zapalnego.
Hamowanie różnicowania adipocytów - Komórek z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa.
Promowanie działania przeciwutleniającego.
Zmniejszanie ekspresji silnych prozapalnych adipokin, które promują rozwój chorób metabolicznych towarzyszących otyłości. Należy do nich leptyna, rezystyna, RBP4, lipokaina 2, ANGPTL2, CCL2, NAMPT oraz cytokiny, takie jak: TNF-α, IL-6 i IL-18.

Dzięki wyżej wymienionym mechanizmom kurkuma zmniejsza otyłość i ogranicza jej niekorzystne skutki zdrowotne.

Również 30 dniowe badanie z udziałem 44 osób, które wcześniej nie były w stanie schudnąć potwierdza działanie promujące odchudzanie kurkumy. Wykazało ono, że suplementacja dwa razy dziennie 800 miligram kurkuminy oraz 8 miligram piperyny doprowadziła do znacznego zmniejszenia masy ciała, obwodu talii, obwodu bioder oraz BMI.

Piperyna jest związkiem występującym w czarnym pieprzu, który zwiększa wchłanianie kurkuminy nawet do 2000%.

Ponadto przegląd wielu badań naukowych przeprowadzony przez grupę naukowców biorących pod uwagę grupę ponad 1600 osób wskazuje, że spożycie kurkuminy może wpływać na zmniejszoną masę ciała, BMI oraz obwód talii.

Badania w kierunku odchudzających właściwości kurkumy są bardzo obiecujące, jednak z całą pewnością należałoby przeprowadzić ich większą ilość na ludziach aby zacząć zalecać ją jako środek wspomagający odchudzanie.

Bezpieczeństwo oraz ewentualne działania niepożądane związane ze stosowaniem kurkumy

Kurkuma i kurkumina są uważane za bezpieczne, a krótkie badania naukowe pokazują, że spożywanie do 8 gramów kurkuminy dziennie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Niemniej jednak osoby planujące spożywać duże dawki powyżej 10 – 12 tys. miligram dziennie mogą doświadczyć nieprzyjemnych dolegliwości tj. reakcje alergiczne, wymioty, nudności, zaparcia, wysypka skórna, biegunka lub bóle brzucha.

Kurkumina może również wchodzić w interakcję z wieloma lekami a w tym między innymi z antykoagulantami, lekami przeciwhistaminowymi, lekami chemioterapeutycznymi, antybiotykami oraz lekami sercowo-naczyniowymi. Dlatego jeśli bierzesz leki i zamierzasz suplementować kurkuminę skonsultuj się z lekarzem, który ci te leki przepisał i zapytaj o ewentualną możliwość takiej suplementacji.

Ponadto osoby z zaburzeniami krwawienia, cukrzycą, niedoborem żelaza oraz kamieniami nerkowymi powinny unikać suplementów kurkumy.

Nie istnieją również szerzej przeprowadzone badania dotyczące spożywania kurkuminy u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, dlatego też kobiety te powinny kurkuminy unikać.

Jak używać kurkumy

Kurkuma w znanej nam formie występuje jako przyprawa, która dobrze komponuje się z wieloma smacznymi potrawami oraz napojami tj. herbata z kurkumą, imbirem oraz złotym mlekiem.

W kuchni indyjskiej kurkuma jest powszechnie spożywana w postaci herbaty z czarnym pieprzem oraz innymi składnikami w postaci miodu, imbiru, oliwy z oliwek czy oleju kokosowego.

Ponadto na rynku istnieje wiele suplementów zawierających ekstrakt z kurkumy lub kurkuminę, a wiele badań naukowych przeprowadzonych na ludziach sugeruje, że największe korzyści zdrowotne są widoczne tylko przy wyższych dawkach tych substancji.

Chociaż nie istnieją oficjalne wytyczne odnośnie dawkowania kurkumy i kurkuminy, większość badań sugeruje przyjmowanie 500 – 2000 miligram kurkumy dziennie wystarczy, aby zobaczyć potencjalne korzyści.

Należy jednak pamiętać aby unikać przyjmowania dużych dawek przez okres dłuższy niż 2-3 miesiące, ponieważ obecnie brakuje długoterminowych badań dotyczących bezpieczeństwa tych substancji.

Podsumowanie

Kurkuma jest popularną przyprawą, którą wiąże się z wieloma korzyściami płynącymi między innymi dla zdrowia serca i mózgu.

Ponadto istnieją obiecujące badania naukowe sugerujące, że kurkuma może wspierać utratę wagi, jednak na chwilę obecną jest ich zbyt mała ilość aby móc ją zalecać w tym celu.

Kurkuma i kurkumina są uznawane za bezpieczne, jednak jeśli masz jakiekolwiek obawy przed spożyciem powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Nasz catering dietetyczny Heroes Diet chętnie stosuje kurkumę w postaci przyprawy do wielu smacznych dań, które posiada w swoim codziennym menu. Szczególnie używamy kurkumy do wielu sosów oraz zup na bazie mleczka kokosowego z którym ta przyprawa się świetnie komponuje.

 

Źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/23339049/

2. https://phmd.pl/api

/files/view/116469.pdf

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/26592847/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/29065496/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/16545122/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/16545122/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog