Żywność i składniki odżywcze
Kontrola wagi
Oparte na dowodach

5 najlepszych produktów obniżających lub regulujących poziom cukru we krwi

5 najlepszych produktów obniżających lub regulujących poziom cukru we krwi

Heroes Diet

30 listopada 2020

5 min. czytania
19482 wyświetleń

Zbilansowana dieta jest istotna w życiu każdego człowieka, któremu zależy na zdrowiu. Jest tym bardziej istotna w przypadku diabetyków oraz osób zagrożonych tą chorobą. Bagatelizowanie tej kwestii przyczynia się do niebezpiecznie podniesionego poziomu cukru, co z oczywistych przyczyn nie jest pożądane. Choć owoce i warzywa uchodzą za zdrowe, to jednak trzeba mieć świadomość, że nie wszystkie można spożywać w nadmiernej ilości. Jakie produkty spożywcze zatem wybierać?





Spis Treści:

1
Brokuły i kiełki brokułów
2
Pestki dyni i dynia
3
Owoce morza
4
Fasola i soczewica
5
Owoce cytrusowe
6
Tego należy unikać

 

1. Brokuły i kiełki brokułów

Brokuły są warzywami z rodziny Brassicaceae, o pięknym zielonym kolorze, które ze względu na sposób ułożenia w główce nazywane są krzyżowymi. Ich spożywanie powinno być standardem w diecie. Są jednym z najbardziej znanych skoncentrowanych źródeł glukozynolanów, takich jak glukorafanina. Ta ostatnia jest szczególnie obecna w kiełkach brokułów. Wykazano, że, glukozynlany pomagają podnieść próg wrażliwość na insulinę i obniżać poziom cukru we krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2. dostrzegają powyższe zwłaszcza w przypadku suplementacji w postaci proszku lub ekstraktu.

U osób z cukrzycą typu 2, gdy są suplementowane w postaci proszku lub ekstraktu. Oprócz brokułów pozostałe warzywa krzyżowe również przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na tę odmianę choroby. W przypadku brokułów i kiełków brokułów najlepiej spożywać je na surowo lub jako lekko podgotowane na parze.

Ponadto jedzenie warzyw krzyżowych wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na pobranie jak największej ilości składników odżywczych jest delektowanie się brokułami i kiełkami brokułów w stanie surowym lub lekko gotowanymi na parze.

2. Pestki dyni i dynia

Dynia, czyli z łaciny Cucurbita L. jest rośliną, która kojarzona jest zwłaszcza w okresie jesiennym, zapewne ze względu na fakt, że wówczas jest wystarczająco dojrzała. W pozostałym okresie roku warto korzystać z jej pestek. Dynia bogata jest w błonnik, który daje uczucie sytości po spożyciu. Wraz z przeciwutleniaczami stanowią genialny duet wspomagający regulacje poziomu cukru we krwi.

Polisacharydy są węglowodanami o potencjale do powolnego rozpadu, zatem nie przyczyniają się do nagłego wyrzutu cukru do krwi po posiłku.

Diabetycy docenią dynię zwłaszcza za jej sproszkowaną postać, która dodana do pożywienia również spełnia swoją funkcję, a poza tym nadaje niezwykłego aromatu potrawom. W przypadku niektórych krajów dynia wzrosła do rangi pełnoprawnego leku na cukrzycę; wymienić tu można Iran oraz meksyk.

3. Owoce morza

Choć z pozoru wydaje się to niezbyt logiczne, to faktem jest, że białko posiada nieocenioną zdolność kontrolowania poziomu cukru we krwi. Szczególnie cennym jego źródłem są owoce morza, uwzględniając także ryby i skorupiaki. Oprócz posiadania w swym składzie podstawowego budulca, jakim jet białko, pochwalić je można za ogrom witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy, które to grają największą rolę w kwestii regulacji poziomu cukru. Białko spowalnia trawienie (dając tez dłuższe uczucie sytości), zatem nie dochodzi do nagłych ''poposiłkowych'' skoków cukru.

Co istotne, jak każde mięso, także owoce morza i ryby, zaopatrzone jest w tłuszcze, jednakże w ich przypadku są to tzw. zdrowe tłuszcze. W związku z tym bohaterowie tego fragmentu tekstu nie przechodzą obojętnie również obok inny aspektów zdrowotnych. Na kwestię regulacji poziomu cukru wpływa ilość tkanki tłuszczowej w organizmie, zatem preferowana jest jej niewielka ilość w organizmie. Nasuwa się prosty wniosek: warto częściowo zstąpić drób czy wołowinę rybami i krewetkami.

4. Fasola i soczewica

Zielona, żółta, czerwona soczewica, oraz jedna z kilkudziesięciu odmian fasoli to rośliny o niskim indeksie glikemicznym. Te rośliny strączkowe, podobnie jak inne, stanowią genialną alternatywę dla innych sycących składników odżywczych, które jednak kosztem braku poczucia głodu dostarczają nadmiaru cukru. Błonnik oraz białko regulują poziom cukru we krwi, hamując efekt nagłego jego skoku chwilę po posiłku. Skrobia, mając tę samą funkcję, opiera się na zdolności spowolnienia trawienia składników odżywczych.

Magnez to pierwiastek, który ma przeogromny wpływ na metabolizm, obok czego nie można przejść obojętnie. Oprócz powyższych wymienić należy fosfor, potas oraz witaminy z grupy E, C i B. Fasola i soczewica przydatne są w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Dzięki wysokiej zawartości białka wspaniale zastępują mięso.

5. Owoce cytrusowe

Miłośnicy owoców cytrusowych dzielą się na tych, którzy referują naturalną gorycz grejpfruta lub kwaśny smak pomarańczy; są również i tacy, którzy lubią ich słodsze odmiany. Wbrew pozorom nawet słodkie cytrusy mają niski indeks glikemiczny. Zyskują zwłaszcza w zestawieniu z ananasem, bananem czy arbuzem.

W przeciwieństwie do powyższych można spożywać je w większych ilościach. Ponadto owoce cytrusowe bogate są w błonnik, dzięki czemu wspaniale nadają się jako przekąska. Nie brak im fitohormonów niosących ze sobą bogate właściwości prozdrowotne. Nie wszystkie związane są bezpośrednio z regulacją poziomu cukru we krwi, jednak na uwagę zasługują te posiadające silne właściwości przeciwcukrzycowe - naringenina, polifenol.

Tego należy unikać

Insulinoterapia i farmakoterapia oraz stosowna dieta są jedynym gwarantem dobrego samopoczucia, gdyż takie zestawienie najlepiej reguluje poziom cukru we krwi. Okazuje się jednak, że niektórych produktów należy unikać lub przynajmniej ograniczyć ich spożywanie.

Nabiał: nieocenione źródło białka, ale i... tłuszczów. Wysokoprocentowe jogurty i śmietana należy zastąpić tymi o wartości 0%.

Owoce: owoce o wysokim indeksie glikemicznym oraz owoce mocno dojrzałe i przejrzałe – winogrona, banany

Warzywa: buraki w każdej postaci (burak kiszony na tle innych wypada najlepiej, gdyż charakteryzuje go większa zawartość witamin).

Mięso: tłuste części mięsa oraz kaczka, wieprzowina, baranina.

Warto wziąć pod uwagę, że niemal wszystkie słodycze ''bogate'' są w niesprzyjające zwłaszcza diabetykom składniki. Oprócz tego istotny jest także sposób obróbki termicznej. Nawet najbardziej wartościowe produkty – brokuły czy dynia w postaci rozgotowanej tracą swoje właściwości.

 

Źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28606215/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6724448/

3. https://www.clinicalnutritionjournal.com/

article/S0261-5614(17)30106-1/fulltext

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22537070/

5. https://stm.sciencemag.org/content

/9/394/eaah4477

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21736853/

7. https://www.tandfonline.com/doi

/abs/10.1080/10408398.2011.635816

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc

/articles/PMC6046431/

 

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog