Heroes Diet
16 marca 2021
7 min. czytania
5756 wyświetleń
Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia z 2012 r. minimalne dzienne zapotrzebowanie na magnez w diecie osób dorosłych wynosi od 255 do 350 mg. Kobietom w trakcie ciąży i w okresie laktacji zaleca się spożycie odpowiednio 400 i 360 mg magnezu w ciągu doby. Dla porównania – szacunkowe stężenie magnezu w organizmie człowieka wynosi 24-35 g, czyli ok. 14,5 mmol/kg masy ciała (K. Wyskida, J. Chudy, 2016) 60% związków magnezowych znajduje się w układzie kostnym człowieka, 39% wewnątrz komórek mięśniowych i 1% w pozostałych tkankach organizmu, w tym w krwi (Bancerz B. i in., 2012). Jako że niedobory tego minerału dotyczą od 30% do 60% populacji polskiej, celem niniejszego artykułu jest ujednolicenie wiedzy na temat najlepszych źródeł magnezu w diecie.
Spis Treści:
Magnez (Mg, łac. Magnesium) to dwuwartościowy składnik mineralny konieczny w procesach wchłaniania substancji odżywczych – przede wszystkim wapnia, fosforu, sodu, potasu i witaminy C. Niezbędny jest również do prawidłowych czynności nerwów i mięśni – umożliwia ich rozkurczanie (np. u sportowców i kobiet w zespole napięcia przedmiesiączkowego). Odgrywa ponadto znaczącą rolę w procesach energetycznych zachodzących w trakcie spalania cukru. Jako cenny dla zdrowia mikroskładnik wykazuje też działanie przeciwstresowe i antydepresyjne; w połączeniu z wapniem może spełniać rolę naturalnego leku uspokajającego. Magnez wpływa dobroczynnie na układ sercowo-naczyniowy i zapobiega chorobom serca. Pomaga także w utrzymywaniu zdrowych kości i zębów oraz zapobiega odkładaniu się złogów wapnia w układzie moczowym i pęcherzyku żółciowym.
Długotrwałe przyjmowanie dużych ilości magnezu może być toksyczne w przypadku jednoczesnej suplementacji wysokiej dawki wapnia i fosforu lub w przypadku niewydolności nerek. Choć zatrucie magnezem nie występuje przy dawce poniżej 1000 mg, jego nadmiar może powodować biegunkę, nudności, osłabienie mięśni, śpiączkę lub zaburzenia oddychania. Spożywany w dużym stężeniu obniża ciśnienie krwi, powoduje zawroty głowy i upośledza przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Objawy te są jednak rzadko spotykane, gdyż w praktyce przedawkowanie magnezu jest znikomym zjawiskiem. Im bowiem większą dawkę magnezu przyjmujemy, tym słabiej ulega on wchłanianiu w organizmie. Szacuje się więc, iż w przypadku prawidłowej podaży tego pierwiastka z pożywieniem wchłonięciu ulega przeciętnie 25-30% przyjmowanego stężenia, a jego pozostały ładunek wydalany przez nerki wraz z moczem (K. Wyskida, J. Chudek, 2016).
Spożycie magnezu wśród Polaków jest znacznie niższe niż rekomendowane jego średnie dzienne zapotrzebowanie (K. Wyskida, J. Chudek, 2016). W przeprowadzonym przez PONS w 2011 roku badaniu oszacowano, iż ponad 90% mężczyzn oraz około 70% kobiet w Polsce spożywa niewystarczającą ilość magnezu w codziennej diecie – tj. średnio 218,5 ± 66,9 i 220,8 ± 76,6 mg/24 h odpowiednio (R. Ilow i in., 2011). Jego niedobory mogą być więc spowodowane jego zbyt małą zawartością w pożywieniu, a także zaburzeniami wchłaniania lub wydalania tego pierwiastka. Deficyt magnezu stwierdza się m.in. osób nadużywających alkoholu, który – podobnie jak leki moczopędne – są czynnikiem szkodliwym w procesie wchłaniania magnezu w organizmie. Więcej magnezu potrzebują także osoby odczuwające codzienne zmęczenie i te, których codzienny jadłospis opiera się na spożywaniu dużej ilości produktów ubogich w magnez – w tym mięsa, ryb, tłuszczów, produktów mlecznych, szczawianów (m.in. szpinaku i rabarbaru) oraz fitynianów zwartych w chlebie i otrębach pszennych. Dietę bogatą w magnez powinny ponadto stosować kobiety w okresie przyjmowania środków antykoncepcyjnych lub estrogenów. Często występującą przyczyną niedoboru magnezu w diecie jest nieprawidłowo prowadzone całkowite żywienie pozajelitowe oraz – znacznie rzadziej – dieta wysokotłuszczowa.
Jako że magnez stanowi tzw. kofaktor dla ponad 30 enzymów w organizmie człowieka, konieczny jest do prawidłowego działania witamin B1, B2 i B6. Pierwszym z charakterystycznych objawów jego niedoboru są drgawki, wskazujące jednocześnie na deficyt wymienionych witamin z grupy B. Drżenie oraz skurcze mięśni, a także ich osłabienie należą bowiem do najczęstszych symptomów choroby niedoborowej magnezu. U osób z deficytem magnezu występują także bezsenność, nerwowość, wysokie ciśnienie krwi i nieregularna praca serca. Efektem niedoboru tego minerału są także zaparcia i brak apetytu. Deficytowi magnezu w diecie towarzyszyć mogą również stany depresyjne, dezorientacja psychiczna lub – wręcz przeciwnie – wzmożona aktywność i zwiększona pobudliwość układu nerwowo-mięśniowego. Zbyt niska ilość magnezu w diecie prowadzi także do wzrostu stężeniasodu, spadku ilości potasu na poziomie komórkowym oraz odkładania się wapnia w tkankach miękkich organizmu – m.in. w postaci kamieni nerkowych. Nawet niewielka hipomagnezemia może zwiększyć natomiast ryzyko chorób serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy i nowotworów.
Najlepszą formą suplementacji magnezu są dobrze przyswajalne związki magnezu i wapnia w proporcji jeden do dwóch. Magnez związany z aminokwasami jest także dwa razy lepiej wchłaniany niż węglan czy siarczan magnezu. Jego skuteczność jest również znacznie wyższa, gdy współdziała on i jest wspierany przez witaminy A, B1, B6, C i D, a także cynk i fosfor.
W czym jest magnez? Warto wiedzieć, że do najlepszych źródeł magnezu w diecie zalicza się m.in.:
Produktami bogatymi w magnez są również woda, gorzkie kakao, czekolada, produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, sery podpuszczkowe i niektóre warzywa zielone (K. Wyskida, J. Chudy, 2016). Średnie pod względem ilościowym stężenie magnezu zawiera z kolei mięso i produkty mleczne.
Magnez występuje także w licznych preparatach mineralnych i wielowitaminowych. Farmaceutyki w postaci tabletek zawierających tlenek magnezu, posiadają w składzie aż 150 mg samego magnezu. Najczęściej stosowaną dawką jest blisko 133-miligramowe stężenie magnezu – z jednoczesnym zaleceniem przyjmowania czterech tabletek dziennie. Jako że minerał ten alkalizuje zawartość treści żołądkowych, jego suplementy nie powinny być przyjmowane po posiłkach, a ich użycie powinno być poprzedzone konsultacją medyczną z lekarzem bądź farmaceutą.
Źródła:
1. Magnez, w: E. Mindell, Biblia witamin, Warszawa 1998.
2. Składniki odżywcze od A do Z, w: P. Holford, Smak zdrowia: zasady prawidłowego odżywiania, Warszawa 1999.
3. Wyskida K., Chudy J., Suplementacja doustna magnezu – wskazania, przeciwwskazania, sytuacje niejednoznaczne, Medycyna po Dyplomie, 03/2016. Czasopismo Medycyna po Dyplomie
4. Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia, 2012. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej
5. Ilow R., Regulska-Ilow B., Różańska D., et al. Evaluation of mineral and vitamin intake in the diet of a sample of Polish population – baseline assessment from the prospective cohort 'PONS' study. Ann Agric Environ Med 2011;18:235-40. PubMed
6. Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W., Matusiewicz H., Wpływ magnezu na zdrowie człowieka, Prz Gastroenterol 2012; 7 (6): 359–366. TerMedia
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl