Żywność i składniki odżywcze
Oparte na dowodach

Erytrytol kontra Stewia: Jaka jest różnica?

Erytrytol kontra Stewia: Jaka jest różnica?

Heroes Diet

06 kwietnia 2022

4 min. czytania
9728 wyświetleń

Cukier i zawierające go słodycze to słabość wielu z nas. Często mówi się, że działa on równie uzależniająco, co alkohol czy papierosy. Co gorsza, podobnie jak one, jest dla nas bardzo szkodliwy. Problem stanowi nie tylko jego kaloryczność, ale także wysoki indeks glikemiczny, wpływający niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Na szczęście, odkryliśmy już wiele zamienników cukru - słodzików, które są dla nas znacznie bezpieczniejsze. Poznajmy więc dwie najlepiej znane alternatywy dla cukru: erytrytol oraz stewię. 





Spis Treści:

1
Słodziki - co to takiego?
2
Erytrytol - czym jest i jakie ma właściwości?
3
Stewia - czy jest zdrowym i bezpiecznym słodzikiem?

Słodziki - co to takiego?

Słodziki to substancje o naturalnie słodkim smaku, ale niższej kaloryczności niż cukier. W większości przypadków są one znacznie słodsze niż wysoko energetyczny biały proszek, wobec czego można stosować je w mniejszej ilości, nie rezygnując z ulubionych deserów czy słodzonej herbaty. 

Wyróżniamy trzy rodzaje słodzików:

słodziki sztuczne o wysokiej słodkości, na przykład aspartam,
poliole, czyli alkohole wielowodorotlenowe, na przykład sorbitol,
naturalne substancje słodzące - między innymi stewia i erytrytol.

Co charakteryzuje dwa ostatnie zamienniki cukru?

Erytrytol - czym jest i jakie ma właściwości?

Erytrytol zaliczany jest do grupy alkoholi cukrowych. Nie jest jednak ani cukrem, ani alkoholem, lecz ich hybrydą. Chociaż stosuje się go jako zamiennik cukru, to jest on od niego nieco mniej słodki. Zawiera przy tym również znacznie mniej kalorii. Erytrytol jest lepszym wyborem niż rafinowany cukier, sztuczne słodziki czy nawet fruktoza. 

Erytrytol występuje naturalnie w niektórych grzybach i owocach. Znajdziemy go także w produktach fermentowanych, na przykład w winie czy sosie sojowym. Erytrytol w - przeciwieństwie do stewii - nie pozostawia lekko gorzkawego posmaku ustach, lecz wręcz przeciwnie, maskuje cierpkość. Jako składnik dodany, spotykamy go między innymi w napojach, gumie do żucia, czekoladzie czy cukierkach, a także w składzie pasty do zębów, płynu do płukania ust czy w perfumach.

Erytrytol ma niską wartością energetyczną, ponieważ 1 g erytrytolu dostarcza zaledwie 0,2 kcal (dla porównania cukier stołowy w 1 g zawiera 4 kcal). Ten słodzik preferowany jest w dietach ketogenicznych, ponieważ nie ulega fermentacji w jelitach i nie wpływa negatywnie na mikrobiom. Dostarcza organizmowi mniej kalorii, ponieważ nie jest w całości wchłaniany przez organizm. Część spożytego erytrytolu wchłaniana jest w jelicie cienkim, a następnie większość tego słodzika wydala się z moczem w niezmienionej postaci. Pozostała, wchłonięta część słodzika, trafia do okrężnicy, gdzie może ulec fermentacji, jednak rzadko prowadzi do powstawania gazów. 

Erytrytol  nie ma też znaczącego wpływu na poziom cukru we krwi. Dobrze sprawdza się zatem w chwilach, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego. Słodzik ma właściwości przeciwutleniające (eliminuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia się komórek), chroni przed próchnicą i podnosi aktywność enzymów trawiących węglowodany. Wszystkie te korzystne właściwości nie oznacza to jednak, że erytrytol można spożywać w dowolnych ilościach. Wysokie dawki alkoholi cukrowych mogą wywoływać problemy żołądkowe. Większość badanych zgłaszała takowe po spożyciu około 50 g słodzika dziennie. 

Stewia - czy jest zdrowym i bezpiecznym słodzikiem?

Stewia to bardzo słodka substancja, otrzymywana z liści południowoamerykańskiej rośliny stewii. Można bez obaw używać jej w naturalnej postaci - albo w formie płynu, albo w formie sproszkowanych kryształków. Stewia nadaje się do słodzenia różnych dań i napojów, ale jest znacznie słodsza niż cukier.

Glikozydy stewiolowe rozkładają się w organizmie ludzkim w jelicie grubym. Uwolniona z nich glukoza nie wchłania się jednak, lecz zostaje zużyta przez bakterie jelitowe. Właśnie dlatego stewię określa się mianem słodzika całkowicie bezkalorycznego. Poza tym, produkt zawiera w swoim składzie witaminy z grupy B, magnez, krzem, chrom, żelazo, potas i selen - w przeciwieństwie do cukru nie tylko nie szkodzi naszemu organizmowi, ale wręcz wspiera zdrowie. 

Stewii przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości. Najważniejsze z nich to obniżanie ciśnienia krwi oraz wspomaganie gojenia się ran. W naturalnej medycynie jest używana jako środek wzmacniający, moczopędny i bakteriobójczy. Regularnie przyjmowana normalizuje poziom cukru we krwi. Jest polecana w leczeniu przeziębień i infekcji. Nie powoduje próchnicy i nie niszczy zębów. Działa korzystnie na dziąsła. Pomaga też uwolnić się od uzależnień od alkoholu i tytoniu. Stewię wykorzystuje się nawet w kosmetyce, między innymi do przygotowywania maseczek, które redukują widoczność zmarszczek.

Podsumowując: Stewia i erytrytol to naturalne słodziki, stanowiące bezpieczne i nisko- lub bezkaloryczne zastępstwo dla cukru. Erytrytol jest mniej słodki niż biały cukier, natomiast stewia jest od niego bardziej słodka. Według niektórych osób stewia ma nieprzyjemny gorzki posmak, natomiast erytrytol maskuje cierpkość. W odniesieniu do walorów zdrowotnych to jednak stewia wydaje się korzystniejszą alternatywą dla cukru, ponieważ zawiera w swoi składzie witaminy i minerały.

 

Źródła:
1. https://szczesliwibezcukru.pl/czym-zastapic-cukier-polecamy-zdrowe-zamienniki/
2. https://books.google.pl/books?id=bsZFEAAAQBAJ&pg=PT174&dq=Erytrytol+Stewia&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwin1oWnp_r2AhWQv4sKHUnvAekQ6AF6BAgJEAI#v=onepage&q&f=false
3. https://books.google.pl/books?id=XIp5DwAAQBAJ&pg=PT98&dq=Erytrytol+Stewia&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwin1oWnp_r2AhWQv4sKHUnvAekQ6AF6BAgEEAI#v=onepage&q=Erytrytol%20Stewia&f=false
4. https://dietetycy.org.pl/erytrytol-e968/
5. http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2013/2013-2/InzApChem_2013_2_074-075.pdf

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog