Żywność i składniki odżywcze
Oparte na dowodach

Jak dbać o układ pokarmowy?

Jak dbać o układ pokarmowy?

Heroes Diet

08 listopada 2020

4 min. czytania
6903 wyświetleń

Układ pokarmowy jest odpowiedzialny w naszym organizmie za odżywianie. To właśnie w nim zachodzą główne czynności odpowiedzialne za ten proces takie jak trawienie, wchłanianie składników odżywczych czy wydalanie resztek. Duża część osób do czasu powstania problemów z nim związanych nie przywiązuje wagi by zadbać o jego prawidłową higienę.





Spis Treści:

1
Krótko o układzie pokarmowym
2
Jakie produkty spożywać aby dbać o układ pokarmowy
3
Jak jeszcze możemy dbać o układ pokarmowy
4
Podsumowanie

Prawidłowe, zdrowe trawienie jest cichym procesem, który zachodzi podczas każdej czynności jaką wykonujemy. Świadomość tego procesu poznajemy dopiero wtedy kiedy coś jest nie tak. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jak dbać o układ pokarmowy?

Krótko o układzie pokarmowym

Układ pokarmowy człowieka jest rozbudowanym mechanizmem skonstruowanym tak, aby wykonywać bardzo ważne dla życia zadanie – przekształcanie pożywienia jakie dostarczamy do organizmu w energię oraz składniki odżywcze potrzebne do przetrwania. A kiedy ukończy ten proces to skutecznie pozbywa się pozostałych, nieprzydatnych substancji, które wydalamy w postaci stolca.

Jakie produkty spożywać aby dbać o układ pokarmowy?

Zdrowa i przede wszystkim zbilansowana dieta jest niezwykle ważnym elementem podczas gdy chcemy dbać o poprawne funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Głównymi produktami jaki determinują ten proces jest:

 

- Błonnik

Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik pokarmowy jest niezwykle ważne, ponieważ sprzyja procesowi przemieszczania się pokarmu przez nasz układ pokarmowy i pomaga w formowaniu stolca nadając mu odpowiednią konsystencję oraz masę. Ilość błonnika jaką powinniśmy spożywać dziennie według WHO mieści się w granicach od 20 do 40 gram. Bogate źródła błonnika znajdziemy w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych, pełnoziarnistych.

- Produkty zawierające probiotyki 

Probiotyki są pożytecznymi bakteriami, które pomagają w walce ze złymi bakteriami znajdującymi się w naszych jelitach. Ponadto wytwarzają również zdrowe substancje, które są niezwykle cenne dla naszych jelit, ponieważ odbudowują ich mikroflorę. Probiotyki znajdziemy w takich produktach jak jogurt, kefir, kapusta kiszona, kimchee, ogórki kiszone oraz surowa kapusta kiszona.

- Chude mięso, ryby, ryż, kasza manna, ser biały

Są to produkty lekkostrawne, których trawienie trwa około 2-3 godzin i nie obciążają tak układu pokarmowego jak na przykład produkty ciężkostrawne.

- Woda

Rozpuszcza niektóre składniki odżywcze oraz sprzyja w procesach odpowiedzialnych za usuwanie toksyn z organizmu, przesuwanie i zmiękczanie odpadów.

Jak jeszcze możemy dbać o układ pokarmowy?

Nie przejadaj się – Jedzenie umiarkowanych porcji wpływa na mniejsze obciążanie układu pokarmowego.
Staraj się jeść powoli – Spożywanie pokarmów w odpowiednim tempie pozytywnie wpływa na nerwy znajdujące się w układzie pokarmowym, natomiast dobrze rozdrobniony pokarm podczas przeżuwania staje się łatwiejszy do strawienia.
Włącz dodatkową aktywność fizyczną – Regularny wysiłek fizyczny pozytywnie wpłynie na procesy trawienia poprzez usprawnienie motoryki jelit, przeciwdziałaniu zaparciom oraz normalizację apetytu.
Staraj się unikać stresu – Stres negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Może on zaburzyć równowagę trawienia poprzez spowolnienie całego procesu, powodując przy tym wzdęcia, ból oraz zaparcia. Stres może również nasilać niektóre choroby układu pokarmowego takie jak wrzody lub zespół jelita drażliwego.
Stosuj częściej zdrowsze metody przygotowywania posiłków – Gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, podgrzewanie w kuchence mikrofalowej, pieczenie. Przedstawione metody są dużo zdrowszymi alternatywami przygotowywania posiłków, mogącymi zapobiegać rozwojowi czynników rakotwórczych, niż w przypadku smażenia czy grillowania.
Ogranicz spożywanie żywności wysoko przetworzonej – Zawiera ona zazwyczaj mało składników odżywczych, natomiast zawiera dużo tłuszczy, soli oraz konserwantów, które mogą wpływać szkodliwie na nasz organizm oraz sprzyjać powstawaniu wielu chorób.

Podsumowanie

Aby odpowiednio dbać o układ pokarmowy należy korzystać ze zdrowej, zbilansowanej i lekkostrawnej diety, która zadba o odpowiednią zawartość składników odżywczych wspomagających pracę układu pokarmowego. Dodatkowa aktywność fizyczna, odpowiednia ilość przyjmowanych płynów, zmniejszenie stresu, zdrowe metody przygotowywania posiłków oraz zadbanie o odpowiednie tępo spożywania posiłków pozytywnie wpłyną na proces trawienia i pozwolą wytchnąć układowi pokarmowemu w nieskończonym procesie trawienia pokarmów.

 

Literatura:

1.Flis K., Konaszewska W., Podstawy żywienia człowieka, WSiP, 1986.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog