Heroes Diet
01 października 2022
6 min. czytania
1007 wyświetleń
Dieta semiwegetariańska lub fleksitariańska to styl odżywiania, w którym spożycie mięsa z niektórych powodów jest ograniczone. Podąża za nią coraz większa liczba osób na całym świecie, które z różnych powodów ograniczają spożycie mięsa.
Z niniejszego artykułu dowiesz się więcej o tym rodzaju diety, jej cechach charakterystycznych i wpływie na zdrowie.
Spis Treści:
Można powiedzieć, że dieta semiwegetariańska lub fleksitariańska to elastyczna dieta stosowana przez osoby, które spożywają głównie pokarmy roślinne, jednak czasami jedzą również mięso. Oczywiście oznacza to, że mogą jeść ryby, skorupiaki i drób.
Ponieważ wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny, znaczny procent jego zwolenników zaczyna właśnie od tego rodzaju diety. W ten sposób stopniowo przestają jeść mięso.
Nie oznacza to jednak, że każdy, kto jest semiwegetarianinem lub fleksitarianinem chce całkowicie zrezygnować z mięsa. Są tacy, którzy na przykład po prostu nie lubią czerwonego mięsa i wolą białe, albo spożywają mięso raz w tygodniu.
Z drugiej strony niektórzy trzymają się tej diety ze względów zdrowotnych, gdyż zwiększone spożycie warzyw wpływa na nie pozytywnie. Świadczą o tym różne badania naukowe.
Tak naprawdę diety semiwegetariańskie można podzielić na 3 grupy:
Oczywiście każdy może zacząć ją praktykować, kiedy tylko zechce. Jednak szczególnie ten rodzaj diety jest polecany w przypadku konieczności zmiany nawyków żywieniowych, aby skorzystać z diety wegetariańskiej bez całkowitej rezygnacji z produktów zwierzęcych.
Dzięki temu osoby, które wchodzą do tej diety, nie cierpią na zespół odstawienny. W niektórych przypadkach dieta ta może być zalecana w walce z otyłością i stłuszczeniem wątroby.
Oczywiście mówiąc o diecie fleksitariańskiej, mamy na myśli następujące produkty spożywcze:
Dieta semiwegetariańska zawiera również jajka, nabiał i mięso w ograniczonych ilościach. Wyklucza się jednak żywność przetworzoną, taką jak napoje bezalkoholowe, żywność o wysokiej zawartości cukru i przetworzone mięso.
Przyjrzyjmy się kilku oczywistym korzyściom płynącym z tego sposobu odżywiania.
Można powiedzieć, że za ten efekt odpowiadają dwa czynniki. Pierwszym z nich jest to, że otrzymujesz dużo błonnika, składnika odżywczego, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu sytości, ponieważ nie powoduje zmian w poziomie insuliny. Z drugiej strony ogranicza się spożycie żywności o niskiej wartości odżywczej.
Dlatego też kilka badań wykazało, że osoby stosujące dietę roślinną skuteczniej tracą na wadze.
Stosowanie diety semiwegetariańskiej lub fleksitariańskiej pomaga zmniejszyć częstość występowania cukrzycy typu 2. Wyniki badania z udziałem ponad 60 000 osób wykazały, że częstość występowania choroby była o 1,5% niższa u osób, które przestrzegały tego schematu żywieniowego.
Kolejną korzyścią z regularnego jedzenia owoców, warzyw, nasion, pełnych ziaren i roślin strączkowych jest to, że te pokarmy zawierają niezbędne składniki odżywcze i przeciwutleniacze, które mogą chronić komórki przed utlenianiem i uszkodzeniem. Tym samym mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju raka.
Tak więc badania pokazują, że diety, które dają pierwszeństwo żywności opartej na roślinach, są związane z niższą ogólną częstością występowania wszystkich nowotworów, jednak szczególnie raka jelita grubego.
Zazwyczaj nadmierne spożycie białka powoduje nagromadzenie w organizmie wapnia, kwasu moczowego i szczawiowego. Substancje te są głównymi składnikami kamieni nerkowych i żółciowych. W związku z tym im mniejsze spożycie mięsa, tym mniejsze ryzyko zachorowania na nie.
Jak w przypadku każdej niezrównoważonej diety, mogą istnieć przeciwwskazania do stosowania tego diety fleksitariańskiej. Szkoda może wynikać nie z braku mięsa per se, tylko z niedoboru niektórych składników odżywczych.
Na przykład mięso jest źródłem białka, żelaza, witamin A i B. W zasadzie te składniki odżywcze można znaleźć również w pokarmach roślinnych.
Jednak witamina B12 to już inna sprawa. B2 nie można uzyskać z pokarmów roślinnych. Dlatego konieczne są suplementy, aby zapobiec jego niedoborowi, który może prowadzić do anemii megaloblastycznej i problemów z pamięcią.
Przejście na dietę fleksitariańską nie powinno być gwałtowne. Zmiana stylu odżywiania musi być naturalna i stopniowa.
Należy zaznaczyć, że nie ma żadnych zasad ani zalecanych ilości kalorii i makroskładników. W rzeczywistości jest to bardziej styl życia niż dieta.
Jeśli stopniowo przestajesz jeść mięso, oznacza to, że konieczne jest włączenie do diety produktów zastępczych. Na przykład rośliny strączkowe, które słyną z wysokiej zawartości białka i żelaza.
Można z nich przygotować wiele potraw — od burgerów, zup i sałatek po słodkości takie jak ciastka, torty i puddingi.
Rośliny strączkowe są ważnym składnikiem diety semiwegetariańskiej, ponieważ zawierają składniki odżywcze, których niedobór może wystąpić przy rezygnacji z mięsa.
Bez wątpienia, zmniejszenie ilości białka zwierzęcego oznacza konieczność spożywania innych pokarmów, które również zawierają białko. Orzechy zawierają duże ilości tego składnika odżywczego. Nasiona zawierają również zdrowe tłuszcze i błonnik pokarmowy.
Oprócz klasycznych warzyw, które zwykle spożywasz, możesz spróbować innych. Kapusta, na przykład, ma wysoką zawartość wapnia. Albo szpinak, który jest bogaty w żelazo. Włączenie ich do diety sprawi, że Twój organizm otrzyma dodatkowe składniki odżywcze.
Pamiętaj, że chodzi o zmniejszenie częstotliwości jedzenia mięsa, a nie o całkowitą rezygnację z niego. Więc kiedy tylko poczujesz gorące pragnienie, jedz mięso bez wstydu i poczucia winy.
Ten rodzaj diety koncentruje się na spożywaniu zdrowych białek roślinnych i innych minimalnie przetworzonych produktów spożywczych, jednak czasami pozwala również na spożywanie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Ponadto ten rodzaj diety może pomóc Ci schudnąć i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób takich jak rak czy cukrzyca typu 2. Jednak jak każda dieta powinna być zaplanowana przez dietetyka, aby zapobiec niedoborom składników odżywczych.
Źródła:
1. http://www.scielo.org.pe/pdf/amp/v33n1/a09v33n1.pdf
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26138004/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19351712/
4. https://revistaschilenas.uchile.cl/handle/2250/593
5. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2016.00055/full
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl