Heroes Diet
25 maja 2021
8 min. czytania
50172 wyświetleń
Białko jako składnik pokarmowy obecne jest niemalże we wszystkich naturalnych produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Według rekomendacji dietetyków osoba dorosła dziennie powinna spożywać białko w ilości ok. 0,9 g na każdy kilogram masy ciała, co stanowi 10-15% całkowitego podażu energetycznego (M. Jarosz, 20212). Zdarza się jednak, iż jego stężenie w organizmie jest niewystarczające. Efektem deficytu białka są jego niedobry, które w konsekwencji mogą prowadzić do licznych stanów chorobowych i złej kondycji organizmu. W poniższym artykule prezentujemy dziesiątkę najprostszych sposobów na zwiększenie podaży protein w codziennej diecie.
Proteiny mleka należą do grupy białek pełnowartościowych. Ich stężenie w mleku wynosi od 3 do 4% i uzależnione jest od gatunku zwierzęcia, z którego zostało ono pozyskane, jego cech indywidualnych oraz metod hodowli i karmienia. Jak podają dane źródłowe, 1 dm3 mleka dostarcza do organizmu tyle samo białka, co 142 g mięsa zwierzęcego lub ryb, 5 sztuk dużych jaj lub 115g sera (J. Gawęcki, 2003). Należy zwrócić uwagę – iż w porównaniu do innych produktów – mleko jest rodzajem żywności naturalnej, nieprzetworzonej, a jego białka (oraz innych produktów mleczarskich) sprzyjają efektywnemu ich wykorzystywaniu do celów budulcowych organizmu. Najlepiej poznane spośród tego typu żywności są białka mleka krowiego - nie oznacza to jednak, iż ma ono ich największą zawartość. Podczas gdy, surowe mleko krowie dostarcza organizmowi 3,2% białka, mleko owcze zawiera go znacznie więcej – 5,7%. Inne produkty mleczarskie o wysokim stężeniu pełnowartościowych protein to m.in.: sery topione – 29,5%, sery dojrzewające – 27%, mleko w proszku – 25,6%, chude serki i twarogi – 16%, mleko zagęszczone – 7,9%, mleko kozie – 3,6%, maślanka – 3,2% i masło – 0,5% (J. Gawęcki, 2003).
Zawartość białek w mięsie zwierząt jest zróżnicowana i warunkuje ją stopień otłuszczenia zwierzęcia oraz jego gatunek. Za chude i zarazem bogatsze w białko uznaje się mięso drobiu i bydła, zaś za tłuste i mniej wartościowe – mięso wieprzowe, aczkolwiek istnieją rasy świń, od których możliwe jest pozyskanie mięsa chudego. Na zawartość protein w mięsie wpływa także wiek zwierzęcia – zwykle jego stężenie zmniejsza się wraz z wiekiem, co jest z kolei konsekwencją wzrostu zawartości tłuszczu. Czynnikami determinującymi właściwości białek odzwierzęcych są także warunki i metody chowu oraz żywienia tych zwierząt, a także rodzaj, rola i funkcje ich mięśni. By zwiększyć spożycie białka w diecie, warto sięgać po gatunki mięsa o jego najwyższym stężeniu. Poniżej przedstawiamy zawartość protein w mięsie w przeliczeniu na 100 g produktu – w zależności od rodzaju i stopnia otłuszczenia mięsa (J. Gawęcki, 2003):
Ryby i owoce morza to kolejna grupa bogatobiałkowych produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego. Największe stężenie białka zawiera mięso ryb – np. tuńczyka (23,7%), halibuta (20,9%), łososia (20%), śledzia (18,2%) i dorsza (17,9%) oraz mięso bezkręgowców – np. krewetek (20%), homara (19,6%), kraba (16,1%), ostryg (17,6%) i świeżych małż (12%). Warto pamiętać o tym, iż zawartość białka w daniach rybnych – podobnie, jak w przypadku potraw z drobiu – może zwiększyć się do 30% w wyniku utraty wody podczas obróbki termicznej, np. smażenia czy grillowania (J. Gawęcki, 2003; M. Jarosz, 2019).
Jak dowodzą badania naukowe, największą wartość odżywczą i strawność ma białko znajdujące się w jajach kurzych. W 100 g produktu znajdziemy ok. 12,5 g protein (M. Jarosz, 2019), przy czym występują one we wszystkich elementach struktury jaja – tj. w skorupce, błonach podskorupkowych, części białkowej i żółtku. Ilość i jakość tego białka jest ponadto znacznie zróżnicowana – np. błony pod skorupką jaja składają się w 70% z białka, podczas, gdy jego treść jadalna – część białkowa i żółtko – mają odpowiednio 10% i 16,6% zawartości białka. Co ciekawe, suszone przetwory z jaj – np. masa jajowa, białko lub żółtko w proszku – zawierają go znacznie więcej – tj. od 30% do 80% (J. Gawęcki, 2003).
Dużą wartość odżywczą posiadają także rośliny strączkowe. Choć należą one do produktów o wysokiej zawartości białka, ich roślinne proteiny nie są zdolne w pełni zastąpić pełnowartościowego białka zwierzęcego – stanowią one jednak jego cenne uzupełnienie. Najwyższą wartość odżywczą posiada białko soi (29-40%), soczewicy (17,9-26,7%), grochu (18,6-28,8%) i ciecierzycy (20,5%). Znaczne ilości białka zawiera także fasola biała oraz czerwona, ok. 18,5-34,5% (J. Gawęcki, 2003). Należy jednak pamiętać, że strawność białka pochodzącego z roślin strączkowych jest mniejsza niż tych dostarczanych do organizmu wraz z żywnością pochodzenia zwierzęcego. Dzieje się tak m.in. ze względu na obecność substancji utrudniających działanie enzymów trawiennych, rozkładających w organizmie białko oraz błonnik pokarmowy (M. Jarosz, 2019).
Każda z odmian gatunkowych orzechów jest – w mniejszym lub większym stopniu – źródłem cennych dla zdrowia substancji – m.in. kwasów tłuszczowych, witamin oraz białka. Ich stosowanie w diecie rekomenduje m.in. Szwajcarskie Towarzystwo Żywieniowe (Swiss Society for Nutrition), które podkreśla zasadność codziennego spożywania jednej porcji (ok. 20‑30 g) orzechów u osób nieaktywnych fizycznie, natomiast – w przypadku sportowców wskazane jest uwzględnienie dodatkowo 1/2 porcji z listy produktów obejmujących oliwę, tłuszcze i orzechy (A. Stróżyk, L. Pachocka, 2016; Mettler S. i in., 2009).
Ilość białka w porcji 100 g orzechów wynosi od 7,9 do 28,5 g w zależności od gatunku. Najwięcej protein roślinnych znaleźć można w orzechach arachidowych, inaczej ziemnych (28,5%), nerkowcach (24,5 %), migdałach (21,2%), pistacjach (20,27%) i orzechach włoskich (20%). Niższy podaż białka dostarczają natomiast orzechy pekan (9%), makadamia (7,9%), laskowe (14,95%) i brazylijskie (14%) (M. Wroniak i in., 2016; A. Stróżyk, L. Pachocka, 2016).
Osobom nieprzepadającym za chrupkimi przekąskami rekomenduje się alternatywne rozwiązanie. Zamiennikiem orzechów jest produkowane z nich masło. Rynek produktów spożywczych dostarcza wiele rodzajów tego typu smarowideł, a konsumenci z łatwością odnaleźć mogą swój ulubiony smak oraz rodzaj odpowiadającej im konsystencji – typu crunchy z kawałkami orzechów lub kremowej bez ich dodatku. W kategorii maseł orzechowych znaleźć można m.in. te przygotowane z miazgi orzechów ziemnych, migdałów czy orzechów nerkowca. Ilość białka w miazdze orzechowej o zawartości 100% surowca, wynosić może od 20 g do 25 g białka w przeliczeniu na 100 g produktu (FDC, 2019).
Cennym źródłem białka w codziennej diecie mogą być również nasiona i ziarna zbóż. Przygotowywane potrawy można wzbogacić o wartość odżywczą i smak: ziaren słonecznika
(o zawartości 24 g białka), siemienia lnianego (18 g), sezamu (18 g) czy pestek dyni (19 g). Wysoką zawartość białka posiadają także niektóre ziarna zbóż (zwłaszcza ich zarodki i bielmo), produkty zbożowe oraz poszczególne rodzaje pieczywa. Wśród zbóż na uwagę zasługuje m.in.: łubin (45%) owies (13%), pszenica (12,2%), gryka (10,2%) i pszenżyto (11,3%). Produktami zbożowymi, które zaleca się włączyć do diety wysokobiałkowej są natomiast zarodki pszenne (26,6%), otręby owsiane (17,6%) i pszenne (15%). Z kolei pieczywem o najwyższym stężeniu białka jest chleb pszenny z otrębami owsianymi (9,7%), następnie – chrupki chleb żytni (9,5%) oraz – zawierające 7,1% białka bułki pszenne razowe (J. Gawęcki, 2003).
By zapewnić organizmowi właściwe funkcjonowanie, należy dostarczać do niego wartości odżywcze różnego pochodzenia. Ważne jest, by dietę mleczną, nabiałową i/lub mięsną wzbogacać o wysokobiałkowe produkty pochodzenia roślinnego – np. zboża, nasiona roślin strączkowych, orzechy - oraz mięso ryb i owoców morza. Zbilansowana i zróżnicowana dieta okaże się wówczas bardziej efektywna i skuteczna. A co, jeśli preferujemy dietę wegetariańską lub wegańską?
Jeśli w codziennej diecie nie sięgamy po produkty pochodzenia zwierzęcego, stosujemy jadłospis odpowiadający idei wegetarianizmu lub weganizmu – białko mleka, jaj, mięs i ryb powinniśmy zastąpić alternatywnymi źródłami proteinowymi – np. koncentratami białkowymi wytworzonymi z nasion i liści roślin, np. szpinaku, gorczycy i kukurydzy (ok. 10% białka) lub substytutami sojowymi – np. tofu, tempeh, miso, mleko czy kiełki sojowe.
Mniej naturalną, aczkolwiek nadal bezpieczną w stosowaniu, formą suplementacji białka w diecie jest także spożywanie preparatów białkowych. Są to produkty o podwyższonej zawartości protein, przybierające najczęściej postać proszku lub rozdrobnionej mączki. Do tej grupy suplementacyjne zalicza się różnego typu produkty wysokobiałkowe – tzw. mączki i grysy, np. sojowe (od 40% do 50% białka) – oraz koncentraty (50%-75%) i izolaty białkowe (92-95%) ((J. Gawęcki, 2003). Należy jednak pamiętać, iż duże i długotrwale stosowane dawki preparatów na bazie białka serwatkowego mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ważne jest więc to, by przestrzegać wskazanych zaleceń i nie zwiększaj dziennych dozwolonych dawek preparatów.
Źródła:
1. Peanut butter, smooth style, with salt. FoodData Central, U.S. Department of Agriculture, 2019. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/324860/nutrients
2. Stróżyk A., Pachocka L., Orzechy jako istotny składnik diety sportowców, Probl Hig Epidemiol 2016, 97(4): 328-334.
3. Mettler S., Mannhart C., Colombani P.C. Development and validation of a food pyramid for Swiss athletes. Int J Sport Nutr Exerc Metab 2009, 19(5): 504-518.
4. Wroniak M., Parzychowska J., Rękas A., Charakterystyka i porównanie wartości żywieniowej orzechów i otrzymywanych z nich olejów, Postępy Nauki i Technologii Przemysłu Rolno-Spożywczego 2016, t. 71, nr 3.
5. Białka w żywności i żywieniu, pod red. J. Gawęckiego, Poznań 2003.
6. Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, red. nauk. M. Jarosz, Warszawa, 2012.
7. Czy wiesz, ile potrzebujesz białka? red. M. Jarosz, Warszawa, 2019.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl