Heroes Diet
02 czerwca 2021
5 min. czytania
9902 wyświetleń
Parmezan, mimo że nie należy do najtańszych gatunków sera podpuszczkowego, króluje na kulinarnych stołach – nie tylko we Włoszech. W rodzimej kuchni stosowany jest zazwyczaj oszczędnie, w niewielkich ilościach. W poniższym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje na temat właściwości odżywczych parmezanu i tradycji jego wyrobu. W artykule skupiamy się na problemie jego fenomenu w ogólnym ujęciu nauk o serowarstwie i odpowiadamy na pytanie o jego wpływ na kondycję zdrowotną człowieka.
Twarde sery włoskie, występujące w Polsce pod wspólną, pospolitą nazwą parmezan, to w rzeczywistości dwie jego odmiany: właściwy parmezan – tzw. Grana reggiano (parmiaiano) i Grana lodigiano. Pierwszy z wymienionych produkuje się na południu (m.in. Parma, Emilia-Romania, Modena, Bolonia oraz Mantua), drugi zaś na północ od Padu, w nizinie lombardzkiej (J. Liczerski, 1951). Oba typy serów należą do serów wybitnie twardych, na wpół tłustych, dojrzewających w okresie od 2 do 4 lat, kręgowych, ważących 30-40 kg lub więcej – do nawet 100 kg. Mimo że podstawowe warunki i zasady ich wyrobu są identyczne, różnicują je dwa czynniki: stosowana obróbka techniczna oraz zewnętrzne cechy.
Grana reggiano (parmiaiano), choć przypomina kształtem ser ementalski, jest od niego wyższy (18-22 cm), ma ponadto 35-65 cm średnicy, wydatne kanty i nieco wypukły bok. Jego miąższ ma jednolite, żółte zabarwienie, bez oczek lub ze śladową ilością dziurek. W przeciwieństwie do niego Grana lodigiano jest mniejszy, ma silne zaokrąglone kanty oraz mocno wypukły bok. Cechą dystynktywną tego sera także obficie dziurkowany i nieraz lekko zielonkawy miąższ (przyczyną zmiany barwy są związki miedz pochodzące z mleka przechowywanego wcześniej w miedzianych misach). Grana z Lodi należy także do serów chudszych; mała zawartość tłuszczu wymaga od serowarów stosowania niższej temperatury podczas warzenia niż w przypadku parmezanu właściwego, któremu głównie poświęcony został niniejszy artykuł (J. Liczerski, 1951).
Parmezan ma charakterystyczny świeży, słodki, lekko owocowy smak (według niektórych opinii jest to ser z nutą ananasa w tle). Jego konsystencja jest zwarta, a jednocześnie krucha i grudkowata (ziarnista). Ser najlepiej smakuje, jeśli dojrzewa 24-30 miesięcy – mimo że jest miękki, posiada drobne, chrupiące kryształki i bogaty, złożony aromat (J. Górska, 2017).
Parmiaiano reggiano pozyskuje się z mleka odtłuszczonego, z udoju wieczornego wymieszanego z mlekiem pełnym z udoju porannego. Mleko wlewa się do tradycyjnych kadzi miedzianych w kształcie odwróconego dzwonu, następnie – w celu koagulacji – wzbogaca się je serwatką i naturalną podpuszczką. Po pokrojeniu serwatki poddaje się je działaniu temperatury 55°C. Powstałe granulki opadają na dno naczynia, tworząc jednolitą masę, z której cięte są kręgi serowe. Uzyskane sery leżakują w solance i są specjalnie znakowane. Podzielone zostają na dwie kategorie – Parmigiano Reggiano, dojrzewające 24 miesiące lub dłużej oraz Parmigiano Reggiano Mezzan, przeznaczony do spożycia bezpośrednio po upływie 12 miesięcy dojrzewania. W sklepach dostępne są natomiast sery dojrzewające od 9 do 16 miesięcy. Jako że wyróżnia je delikatny, mleczny aromat, sprawdzą się jako składnik na desce serów, słona przekąska lub w tartej postaci. Sery dłużej dojrzewające – do 24 miesięcy – są bardziej aromatyczne, kruche, pokryte delikatnymi grudkami (J. Górska, 2020).
Parmezan to jeden z najbardziej znanych w krajach europejskich podpuszczkowych serów twardych, długodojrzewających, pozyskiwanych z mleka krowiego. Mimo że pochodzi on z regionu Emilia-Romania (centrum Włoch), współcześnie produkowany jest w ponad 300 rzemieślniczych serowniach, które strzegą tradycyjnych metod jego wyrobu - parmezan wytwarzany jest bowiem wyłącznie na bazie mleka krów rasy reggiana (J. Górska, 2017). W związku z wymaganiami jakościowymi stawianymi serom typu Parmiaiano reggiano oryginalny ser posiada status Chronionej Nazwy Pochodzenia i objęty jest specjalną ochroną – zastrzeżonym znakiem towarowym „Parmigiano Reggiano”(J. Górska, 2020; tejże, 2017). Każdy oryginalny produkt sygnowany jest logo PDO (Protected Designation of Origin), a nadzór produkcyjny oraz rolę kontrolera jego jakości pełni m.in. założone w 1934 r. Stowarzyszenie Konsorcjum (J. Górska, 2017). Sukces produkcyjny markowego parmezanu zainspirował jednak serowarów to tworzenia jego imitacji. By rozwiązać problem oryginalności serów, w 2002 roku Unia Europejska zastrzegła nazwę potoczną produktu – parmezan (z języka polskiego) – oraz inne wersje językowe nazwy (J. Górska, 2017).
Cechą charakterystyczną Parmiaiano reggiano – oprócz jego walorów smakowych i aromatu – jest szereg jego właściwości odżywczych. Porcja sera o wadze 100 g dostarcza średnio do organizmu 452 kcal, 41,5 g białka, 32 g tłuszczów (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych), 19,4 g wody i 0,5 g węglowodanów (J. Górska, 2017; H. Kuchanowicz i in., 2017; Institute of Health, 2006). Parmezan stanowi ponadto cenne źródło bioskładników, w tym witamin – B1 (0,04 mg), B2 (0,39 mg), B3 (0,30 mg), B6 (0,1 mg), B12 (0,0016 mg), makroskładników – fosforu (810 mg), wapnia (1380 mg), magnezu (51 mg), potasu (107 mg), sodu (1860 mg) oraz mikroelementów – jodu (0,04 mg), żelaza (1,0 mg), miedzi (0,2 mg), cynku (3,2 mg) i manganu (0,04 mg) (Institute of Health, 2006).
Dzięki wysokiej dawce aminokwasów (m.in. leucyna, metionina, fenyloalanina, tryptofan, walina, alanina, kwas asparginowy i glutaminowy) niewymagających trawienia (ok. 17%) parmezan zalecany jest w diecie niemowląt i osób ze schorzeniami trawienia (H. Kuchanowicz i in., 2017). Porcja 100 g sera podlega procesom trawiennym zaledwie przez 45 minut; dla porównania taka sama ilość sera żółtego lub mięsa metabolizuje się w ciągu 4 godzin (J. Górska, 2010). Jego dobroczynne zastosowanie na zdrowie człowieka potwierdzają biografie postaci takich Molier – cierpiący na nieżyt jelit, czy stosujący dietę odchudzającą - Luciano Pavarotti (J. Górska, 2010). Ostatnie doniesienia naukowe wskazują również na korzystne działanie parmezanu na proces hamowania ciśnienia. Długie dojrzewanie sera – nawet do 12 miesięcy – powoduje, zdaniem włoskiego naukowca, dra Giuseppe Crippa, koncentrację treptydów – substancji odpowiedzialnych za kontrolowanie ciśnienia krwi (Newsweek Polska, 2012).
Dobra jakość parmezanu oraz zawarte w nim składniki odżywcze decydują o jego dobroczynnym wpływie na kondycję zdrowotną organizmu człowieka. Stosowany w kulinariach zazwyczaj w niewielkich ilościach (np. w zestawie serów lub jako dodatek smakowy lub dekoracyjny – np. do dań kuchni włoskiej) – mimo, że podwyższa kaloryczność posiłku – wzbogaca przede wszystkim jego walory smakowe oraz ogólną wartość odżywczą, czyniąc codzienną dietę bardziej zbilansowaną i różnorodną.
Źródła:
1. Liczerski J., Praktyczne serowarstwo, Warszawa 1951.
2. Górska J., Sery długodojrzewające. Gwiazdy wśród serów, Forum Mleczarskie Handel, 5/2020 (101).
3. Górska J., Sery świata: Asiago i Parmezan: sery z północnych Włoch, Forum Mleczarskie Handel 3/2017 (82).
4. Górska J., Włoska śmietanka, Forum Mleczarskie Praktyka, 2/2010 (02).
5. Parmezan dobrze robi na nadciśnienie, 29.06.2012, Newsweek Polska. https://www.newsweek.pl/parmezan-dobrze-robi-na-nadcisnienie/hfmq83j
6. Kunachowicz H., Przygoda B., Nadolna I., Iwanow K., Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Warszawa, 2017.
7. Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health, 2006. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl