Heroes Diet
07 maja 2022
7 min. czytania
2756 wyświetleń
Ryż powszechnie gości na naszych stołach. Co o nim wiemy? Jakie są jego rodzaje? Czy ryż jest zdrowy? Na te i inne wątpliwości odpowiadamy w poniższym artykule.
Ryż jest drugim - co do wielkości plonów - zbożem uprawnym. Obok pszenicy, stanowi on ważny produkt na arenie międzynarodowej, a pozyskuje się go głównie z Chin (35%) oraz Indii (22%). Na świecie rozróżnia się blisko 150 tys. odmian ryżu - każda z nich wywodzi się z jednej z dwóch podstawowych odmian gatunkowych - Oryza sativa i Oryza glaberrima. Ryż uprawiany może być dwojako - jako ryż zalewowy (mokry), uprawiany na polach zalewanych wodą czy - jako ryż górski lub suchy, wymagający wysokiej wilgotności powietrza.
Ze względu na długość ziaren wyróżnia się trzy najpopularniejsze odmiany ryżu:
Wymienione odmiany ryżu - po jego ugotowaniu - różnią się konsystencją, kształtem, stopniem kleistości. Ryż krótkoziarnisty (np. perłowy, do sushi) po przygotowaniu ma zwartą, kleistą formę, która umożliwia połączenie ziaren i nadawanie im dowolnego kształtu (np. kulek ryżowych). Drugą z odmian charakteryzuje to, że należy ona do najbardziej wilgotnych i aromatycznych odmian ryżu. Do średnioziarnistych odmian zalicza się więc m.in. arborio, carnaroli, vialone. Ryż długoziarnisty (typu basmati lub jaśminowy) z kolei jest bardziej delikatny w smaku i gotowany jest zazwyczaj na sypko, dzięki czemu po ugotowaniu zachowuje dość luźną, mało kleistą strukturę.
Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów ryżu - zróżnicowanych ze względu na poziom oczyszczenia ziaren i stopień ich przetworzenia. Podział ten pozwala sklasyfikować:
Znanych jest także wiele innych odmian ryżu, do których zaliczyć można m.in.:
Oprócz gatunków siewnych istnieje również odmiana zwana dzikim ryżem - właściwie nie są to ziarna ryżu, a ciemne, długie nasiona trawy wodnej (owsa), wywodzące się z Ameryki Środkowej, stosowane m.in. jako składnik sałatek, dodatek do dań egzotycznych, mięsnych i ryb.
Ryż - bez względu na odmianę gatunkową czy rodzaj i długość ziaren - obfituje w węglowodany (skrobia stanowi ok. 78% ziarna), stanowi także źródło białka (ok. 7%), błonnika (odpowiedzialnego za poczucie sytości) oraz małą ilością tłuszczów wielonienasyconych (ok. 0,4-0,8%).
Korzystne dla zdrowia są również zawarte w nim makro- i mikroelementy oraz cenne składniki odżywcze. Przykładowo, w porcji 100 g ugotowanego białego ryżu znaleźć można m.in.:
Najbardziej korzystny i wartościowy dla zdrowia organizmu ludzkiego jest ryż nie przetworzony, naturalny - tj. brązowy, pełnoziarnisty (zawierający zarodek i plewy), zawierający 75% węglowodanów oraz 7,5% białka. Nieco mniejszą wartość pokarmową (odżywczą) ma ryż biały, polerowany - zdecydowanie bardziej popularny.
Ziarna ryżu stanowią najłatwiej przyswajalne przez organizm ludzki zboże, są lekkostrawne, wpływają korzystnie na procesy trawienne i wydalnicze (dzięki właściwościom umożliwiającym zahamowanie biegunek). Ryż wpływa ponadto na krążenie krwi, obniżając tym samym stężenie cholesterolu i wpływając na prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego mięśnia sercowego. Ze względu na dużą zawartość węglowodanów ryż zaleca się w diecie sportowców i dbającym o linię. Ryż ponadto nie zawiera szkodliwych substancji - np. cholesterolu, ani alergenów wywołujących nietolerancję pokarmową (np. laktozy czy glutenu) - dzięki czemu może być spożywany przez osoby o specjalnych potrzebach żywieniowych czy dietetycznych. Ryż, jak dowodzą badania naukowe, ma również zdolność zapobiegania różnorodnym chorobom cywilizacyjnym - np. przeciwdziała rozwojowi cukrzycy typu II i nowotworom (m.in. raka jelita grubego). Niskotłuszczowa, lekkostrawna dieta na bazie ryżu wspomaga ponadto eliminowanie z diety zbędnego, niezdrowego tłuszczu, wspomnianego wcześniej cholesterolu i sodu, dzięki czemu skutecznie zapobiec możemy rozwojowi chorób serca i układu krwionośnego.
Potrawy z dodatkiem ryżu lub na bazie ryżu stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a jego ziarna z powodzeniem konkurują z dodatkiem do obiadu, jaki stanowią, przykładowo ziemniaki. Ryż powinien stanowić jeden z zasadniczych składników zdrowej, w pełni zbilansowanej diety. Jako produkt uniwersalny, aczkolwiek ceniony ze względu na swe właściwości prozdrowotne, przeznaczony jest do spożycia przez wszystkie grupy żywieniowe - obecny powinien być więc w diecie dzieci, dorosłych, seniorów oraz kobiet w ciąży. Spożywanie ryżu sprzyja rekonwalescencji po chorobie (także w celiakii) lub w trakcie jej leczenia, jest ono ponadto bezpieczne w diecie sportowców i osób prowadzących aktywny tryb życia czy stosujących diety odchudzające i dbające o utrzymanie wymarzonej sylwetki.
Źródła:
1. Ryż - co warto wiedzieć o jego rodzajach i właściwościach. Artykuł konsultowany z dietetykiem i technologiem żywności mgr Anetą Frydrycką, Kuchnieswiata.com.pl
2. Marzena Masna - dietetyk, Ryż - rodzaje, właściwości odżywcze, 2019, fit.poradnikzdrowie.pl
3. Antoni Rutkowski, Pochodne ryżu jako substancje dodatkowe do żywności, Przemysł Spożywczy, 8/2008.
4. Małgorzata Grembecka, Piotr Szefer, Magnez, fosfor, żelazo i cynk w wybranych gatunkach ryżu, BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLII, 2009, 2, str. 177 – 181.
5. Biernat J.: Żywienie, żywność a zdrowie. Wydawnictwo Astrum, Wrocław 2001.
6. Carper J.: Apteka żywności. Hannah Publishing LTD, London 1996.
7. Górecka D., Korczak J., Hęś M., Szymadera-Buszka K., Flaczyk E., Czachor G.: Wpływ obróbki termicznej ryżu na zawartość i skład błonnika pokarmowego. Żyw. Człow. Met., 2007, 3/4, 1206-1210.
8. Radosław Kowalski, Grażyna Kowalska, Bogactwo ryżu, Zdrowie i Uroda, January 2017.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl