Heroes Diet
02 lipca 2021
6 min. czytania
1635 wyświetleń
Potas jest wewnątrzkomórkowym kationem obecnym w organizmie człowieka w największej ilości spośród innych dostępnych w nim makroskładników. Jego zadaniem jako składnika mineralnego jest przede wszystkim - wraz z sodem - regulowanie równowagi wodnej organizmu i utrzymanie prawidłowego rytmu pracy serca. Jest on również aktywatorem wielu reakcji enzymatycznych w ustroju. W poniższym artykule wyjaśniamy jego rolę w organizmie, przedstawiamy skutki niedoboru i nadmiaru oraz wskazujemy jego najbogatsze źródła w diecie.
Spis Treści:
Organizm dorosłego człowieka zawiera około 3000-4000 mmol (tj. 117-156 g) potasu, przy czym 98% stężenia tego pierwiastka znajduje się w przestrzeni śródkomórkowej, a 2% w przestrzeni pozakomórkowej. Choć zawartość potasu w poszczególnych tkankach organizmu jest bardzo zróżnicowana, największe jego stężenie występuje w tkance mięśniowej (w mięśniach szkieletowych - ok. 2600 mmol), komórkach kości (300 mmol), erytrocytach (250 mmol) i komórkach wątroby (250 mmol). Stężenia jonu potasowego są regulowane przez wiele mechanizmów. Pierwiastek ten wchłaniany jest w górnym odcinku jelita cienkiego, a za jego wydalanie w 92% odpowiadają nerki, w pozostałej części - układ pokarmowy. Potas jako jeden z najważniejszych elektrolitów w organizmie warunkuje czynności życiowe komórek. Uczestniczy on ponadto w wielu przemianach metabolicznych cukrów oraz energii, a także aktywuje działanie niektórych enzymów i odpowiada za utrzymanie wody w wewnętrznych strukturach komórek. Od prawidłowego stężenia potasu we krwi zależą także praca mięśni i serca oraz czynności układu nerwowego. Wyniki badań naukowych dostarczają także wielu dowodów na to, że wysoka ilość potasu w ustroju może minimalizować ryzyko udarów mózgu. Zwiększona podaż makroelementu wiąże się również z redukcją ciśnienia tętniczego.
Zalecane dobowe spożycie potasu wynosi od 1,8 g do 2,5 g i w powinno być w pierwszej kolejności osiągane za pomocą odpowiedniej diety. Potas należy bowiem do tych makroskładników mineralnych, które w pożywieniu występują powszechnie - obecny jest on w wielu produktach spożywczych (wykaz produktów znajduje się w dalszej części artykułu)
Jedną z najważniejszych przyczyn wystąpienia zaburzeń gospodarki potasowej jest zachwianie równowagi pomiędzy podażą makropierwiastka a jego wydalaniem. Nadmierne dostarczanie potasu do organizmu lub upośledzenie jego metabolizmu prowadzi do tzw. hiperkaliemii. Zjawiskiem odwrotnym do opisywanego jest hipokaliemia - zaburzenie to polega na niedostatecznej podaży potasu lub jego nadmiernych strat. Występujące odstępstwa od normy w gospodarce potasowej prowadzić mogą natomiast do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań i schorzeń. Zmiany stężenia jonów potasowych są szczególnie istotne u chorych z zaburzeniami pracy serca, przede wszystkim w przypadku choroby niedokrwiennej serca, przewlekłej niewydolności oraz zawału serca.
Do podstawowych objawów hipokaliemii zalicza się: osłabienie siły mięśniowej, zaparcia, zaburzenia rytmu pracy mięśnia sercowego, obrzęki, upośledzenie funkcji nerek oraz obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego (nerwowość, apatia, osłabienie odruchów, zaburzenia koncentracji, senność, nadmierne pragnienie, brak tolerancji zimna). Utrata potasu w organizmie może być ponadto wywołana wskutek długotrwałego głodu lub silnej biegunki, a także stres psychiczny i fizyczny. Czynnikami szkodliwymi dla właściwego wchłaniania pierwiastka są natomiast leki moczopędne, kawa, cukier i alkohol.
Wysokie stężenie potasu we krwi jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami nerek. Jeśli nie ograniczą one dostarczanych do organizmu dawek tego pierwiastka (nawet o połowę), dochodzi u nich do wystąpienia zaburzeń serca, a w konsekwencji także do ostatecznego zatrzymania się jego akcji. Dieta ubogopotasowa polega więc na organiczeniu lub całkowitym wyeliminowaniu potasu z jadłospisu. Metodą obniżenia jego stężenia w posiłkach, a zwłaszcza w daniach warzywnych, jest również tzw. podwójne gotowanie” - jarzyny moczy się w gorącej wodzie przez 30 minut, następnie wypłukać pod bieżącą wodą (czynność należy kilkakrotnie powtórzyć), a następnie zalać warzywa wodą i gotować kilka minut, odlać wodę i ponownie zagotować. Przyrządzone w ten sposób jarzyny nie tracą wartości odżywczej, a zawartość potasu ulega w nich znacznemu obniżeniu. W diecie niskopotasowej nie zaleca się ponadto spożywania określonych produktów - m.in. pieczywa żytniego, chrupkiego oraz pieczywa z ziarnami, kaszy gryczanej i jęczmiennej, płatków owsianych i pszennych, mleka w proszku oraz skondensowanego, masła orzechowego, tłustych ryb (np. łosoś, sardynki), konserw, kaczki, gęsi, wieprzowiny, frytek i innych ziemniaczanych przekąsek, pomidorów, szpinaku, cukinii, warzyw suszonych, nasion roślin strączkowych, bananów, agrestu, suszonych owoców, soków i koncentratów owocowych.
Rekomendowane dzienne spożycie potasu powinno być osiągane przede wszystkim za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety. Spożycie dużych ilości pokarmów obfitujących w jony potasowe wiąże się z kolei z ryzykiem nadmiernej podaży kalorii dostarczanych do organizmu. Ponadto niektóre owoce i warzywa - zawierające znaczne jego stężenie - mogą być ze względu na swój sezonowy charakter okresowo niedostępne. Mimo że najbardziej pożądaną dla ustroju organizmu postacią potasu jest KCl, większość potasu dostępnego w diecie obfituje w zupełnie inne sole niż wskazana. Do produktów żywnościowych obfitujących w potas zalicza się:
Zalecaną formą uzupełnienia niedoborów potasu są także doustnie przyjmowane preparaty chlorku potasu - pacjenci, by zapobiec chorobie niedoborowej powinni sięgać 20 mEq potasu (w przypadku hipokaliemii zalecana dawka powinna zostać zwiększona do 40–100 mEq). Na rynku suplementów diety dostępne są farmaceutyki potasowe w postaci m.in. tabletek o uwolnionym działaniu, kapsułek, syropu oraz rozpuszczalnych tabletek musujących. Potas występuje także w składzie większości preparatów wielowitaminowych lub mineralnych w postaci związków organicznych lub nieorganicznych. Nie należy ponadto przekraczać dawki większej niż 18 g, gdyż może ona wywołać zatrucie.
Źródła:
1. Paweł Uruski, Andrzej Tykarski, Znaczenie i zasady kontroli gospodarki potasowej w chorobach sercowo-naczyniowych, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 1, 49–60.
2. Andrzej Chamienia, Gospodarka potasowa — podstawy teoretyczne i codzienna praktyka lekarska, Choroby serca i naczyń, nr 2, tom 1, 2004.
3. Katarzyna Korzeniowska, Artur Cieślewicz, Anna Jabłecka, Zaburzenia gospodarki potasowej (część I) Hipokaliemia polekowa – przypadki zarejestrowane przez Regionalny Ośrodek Monitorowania Działań Niepożądanych Leków w Poznaniu, Farmacja Współczesna, 2011; 4: 66-72.
4. Earl Mindell, Biblia witamin, Warszawa 1998.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl