Kontrola wagi

Czy można jeść ziemniaki na diecie?

Czy można jeść ziemniaki na diecie?

Heroes Diet

04 listopada 2020

5 min. czytania
17187 wyświetleń

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą, komponujących amatorsko swoje pierwsze plany dietetyczne stara się dobierać produkty tak aby jak najszybciej uzyskać postawiony przez siebie cel czy to w postaci redukcji tkanki tłuszczowej czy też w celu budowania masy mięśniowej. Dlatego dość często spotykamy się z pytaniami typu: Czy można jeść ziemniaki na diecie? Ile ziemniak ma kalorii? Odpowiedzi na te pytania postaramy się wyjaśnić w poniższej publikacji.

Spis Treści:

1
Czym jest ziemniak i jakie zawiera właściwości.
2
Dodatki oraz zły sposób przgotowania ziemniaków.
3
Czy można jeść ziemniaki na diecie redukcyjnej?
4
Czy można jeść ziemniaki na masie?
5
Podsumowanie

Ziemniak jest rośliną bulwową posiadającą wiele odmian. Został on przywieziony z Ameryki Południowej i obecnie jest uprawiany oraz wykorzystywany w kuchni wielu krajów. Sposobów w jakie można przyrządzić to warzywo jest mnóstwo rozpoczynając od gotowania jako dodatek do obiadu, przez smażenie na przykład w postaci frytek oraz pieczenie czy prażenie. Warzywo to zawiera w 100 gramach jedynie 77 kalorii i aby zjeść odpowiednik 100 gramowej torebki ryżu musimy więc zjeść aż ponad 400 gram ziemniaków. Ziemniaki są również doskonałym źródłem minerałów i witamin, zawierają między innymi w swoim składzie:

Witaminę A
Witaminę E
Witaminę B1
Witaminę B2
Witaminę b3
Witaminę B6
Żelazo,
Potas,
Sód,
Miedź,
Wapń,
Magnez,
Cynk,
Mangan,
Selen

Grzechem są dodatki oraz nieprawidłowy sposób przygotowania

Kaloryczność oraz indeks glikemiczny ( IG ) ziemniaków zależy w głównej mierze od sposobu ich przygotowania oraz podania. Kiedy smażymy je w głębokim tłuszczu i podajemy w postaci talarków lub frytek, dodajemy okrasę czy sos to po za znaczną poprawą smaku kaloryczność potrawy przygotowanej na bazie ziemniaków również gwałtownie wzrasta.

Czy można jeść ziemniaki na diecie redukcyjnej?

W diecie redukcyjnej ziemniaki są doskonałym rozwiązaniem. Nie tylko urozmaicają nam posiłki ale są również zwiększają ich objętość i sprawiają, że nawet przy niskiej podaży kalorycznej danego posiłku jesteśmy syci, a ich codzienna obecność w dobrze zbilansowanej diecie sprawi, że nie będziemy odczuwać głodu. Ziemniaki są również doskonałym źródłem węglowodanów, a te z kolei są podstawowym źródłem energii w organizmie człowieka. Warzywo to zawiera też znikomą ilość sodu oraz jest bogatym źródłem potasu w związku z tym jest zalecane osobom cierpiącym na nadciśnienie lub inne choroby sercowo-naczyniowe, wyjątkiem jest nadmiar potasu we krwi wtedy trzeba na ziemniaki uważać. Zawierają też one aminokwasy egzogenne ( zapewniające: produkcję hormonów, prawidłową przemianę materii, prawidłowe działanie układu nerwowego itd. ), których człowiek nie jest w stanie wytworzyć w swoim organizmie i muszą być dostarczane z pożywieniem.

A czy można jeść ziemniaki w diecie na masę?

Podczas okresu masowego ziemniaki sprawdzą się równie dobrze co w przypadku diety redukcyjnej. Jednak jak wiadomo dieta masowa wymaga zwiększonej podaży energii dostarczanej w pożywieniu często powyżej 3000 kcal. Oznacza to również większą ilość przyjmowanego pokarmu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej 400 gram ziemniaków odpowiada mniej-więcej jednej 100 gramowej torebce ryżu dlatego w tym przypadku u osób, które mają problem z apetytem nie zalecamy włączania do swojej codziennej diety ziemniaków, ponieważ znacząco zwiększą one jego objętość co w dłuższej perspektywie czasu może stać się męczące.

Podsumowanie:

Ziemniaki są doskonałym źródłem witamin i minerałów. Podczas odchudzania sprawią, że posiłki staną się większe objętościowo i przy tym bardziej syte. Są też bogatym źródłem potasu i mają niską zawartość sodu przez co u osób z nadciśnieniem i innymi chorobami sercowo-naczyniowymi są wskazane. U osób będących na diecie masowej są również dobrym rozwiązaniem jednak należy pamiętać o znacznym wzroście objętości posiłków. Przyczyną powstawania mitów na temat tego, że ziemniaków nie powinno się jeść na diecie są z pewnością ich dodatki oraz sposoby przygotowania oraz występowanie w popularnych restauracjach typu fast-food.

My uważamy też, że ziemniaki są doskonałym urozmaiceniem diety i świetnie komponują się w połączeniu dań z użyciem drobiu, polędwiczek wieprzowych czy wołowiny. Między innymi dlatego nasza dieta pudełkowa i jej menu jest przez nie chętnie wzbogacane.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog