Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Jaki makaron jeść na diecie?

Jaki makaron jeść na diecie?

Heroes Diet

05 listopada 2020

4 min. czytania
17590 wyświetleń

Przeciętny Polak statystycznie zjada średnio około 3 kg makaronu rocznie, natomiast Włoch około 30 kg. Spowodowane jest to poprzez szerzenie się mitów na temat jego negatywnego wpływu na sylwetkę czy zdrowie. Oczywiście makaron na diecie jest jak najbardziej dopuszczalny, ponieważ stanowi bogate źródło minerałów i składników odżywczych jednak wszystko zależy od tego jaki makaron wybieramy.





Spis Treści:

1
Czym jest makaron?
2
Jaki makaron jeść na diecie?
3
Czy makaron w diecie to zagrożenie dla sylwetki? – Badania Naukowe
4
Podsumowanie

Makaron jest produktem zbożowym posiadającym w swoim składzie wysokoglutenową mąkę, wodę oraz w zależności od jego rodzaju jaja, mleko, odtłuszczony ser biały, suszony gluten, mąka sojowa oraz drożdże.

Ze względu na rodzaje makarony możemy podzielić na:

jajeczne,
durum,
orkiszowe,
żytnie,
pełnoziarniste,
graham,
kukurydziane,
gryczane,
razowe,
ryżowe,
z ciecierzycy czy amarantusa.

Jaki makaron jeść na diecie?

Wybierając makaron powinniśmy zwrócić uwagę aby był to makaron pełnoziarnisty, ryżowy czy na przykład makaron durum lub makaron gryczany, który zawiera w sobie dużą zawartość błonnika oraz składników mineralnych i witamin z grupy B, A. Wymienione makarony zawierają węglowodany złożone w przeciwieństwie do makaronów na bazie mąki pszennej.

Sposób w jaki przygotowujemy makaron również jest ważny. Makarony powinniśmy gotować al dente, ponieważ zachowuje on wtedy indeks glikemiczny na odpowiednim poziomie i jednocześnie jest optymalny dla naszego układu trawiennego. Natomiast kiedy rozgotowujemy makaron indeks glikemiczny rośnie i pomimo, że jest organizm łatwiej radzi sobie z jego trawieniem, my nie jesteśmy w stanie się nim najeść, przez co jemy go znacznie więcej.

Kolejnym takim ważnym punktem przy wyborze makaronu jest zwrócenie uwagi na jego skład. Najzdrowszy makaron powinien zawierać w swoim składzie tylko maksymalnie trzy składniki: semolinę, wodę i ewentualnie jaja kurze jeśli mamy do czynienia z makaronem jajecznym.

Musimy również wspomnieć o dodatkach do makaronu. To one sprawiają, że makaron, a raczej potrawa przyrządzona na jego bazie „tyje” w kalorie, ponieważ chętnie wzbogacamy ją o dodatkowe sery czy tłuste śmietany, a to może zniweczyć nasze cele dietetyczne. Starajmy się więc wybierać do jej przygotowania produkty niskoprzetworzone o niskim indeksie glikemicznym, najlepiej na bazie składników pochodzenia naturalnego, a jeżeli już korzystamy z gotowych sosów zadbajmy o to aby i skład był jak najkrótszy.

Czy makaron w diecie to zagrożenie dla sylwetki? – Badania Naukowe

W wyniku badań przeprowadzonych w 2016 roku przez G Pounis i.in. na grupie 14402 mieszkańcach Włoch z regionu Molise w wieku powyżej 35 lat oraz 8964 mieszkańcach w wieku powyżej 18 lat z całych Włoch, których celem było zbadanie wpływu spożycia makaronu na wskaźnik masy ciała BMI i stosunek obwodu talii do bioder w obydwu grupach. Badani zostali poproszeni by przy każdej okazji jedzenia wprowadzać dane do systemu informatycznego INRAN-DIARIO 3.1 zarządzającego danymi w którym mieli zapisywać czas, miejsca, szczegółowego opisu żywności ( lub napojów ), czy spożycie różniło się od ich standardowego spożycia, spożytej ilości. Wielkość porcji została podana przez badanych za pomocą broszury obrazkowej.

Badacze obliczyli dla każdego z uczestników spożycie makaronu w gramach na dzień oraz sporządzili pomiary w których zostały wzięte pod uwagę takie czynniki jak: status społeczny, aktywność fizyczna, masa ciała, wzrost, obwód talii oraz obwód bioder, a następnie obliczyli BMI oraz WHR i podzielili uczestników na grupy z niedowagą, wagą prawidłową oraz otyłe.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie badań statystycznych na podstawie aktualnych danych, które w przypadku populacji Sant-Moli wskazywały na nadwagę u 35,7%, a otyłość 27% w przypadku kobiet oraz mężczyzn 50,4% i 29% na kolejno nadwagę i otyłość. W przypadku INHES na nadwagę cierpiało 30,5% oraz na otyłość 12,6% kobiet. U mężczyzn było to kolejno 46,7% nadwaga i 14,5% otyłość.

Wyniki badań

Badania wykazały, że spożycie makaronu było ujemnie powiązane z BMI, stosunkiem talii do bioder i obwodem talii oraz z mniejszą częstością występowania nadwagi i otyłości.

Podsumowanie

Makarony są doskonałym źródłem składników mineralnych oraz witamin w tym witamin z grupy B i A. Podczas wyboru odpowiedniego makaronu powinniśmy zwracać uwagę na jego skład oraz wybierać makarony pełnoziarniste lub z semoliny durum. Przygotowany powinien zostać w sposób al dente wtedy będzie on optymalnie strawny dla naszego organizmu, a przy okazji jego indeks glikemiczny pozostanie na odpowiednim poziomie. Odpowiedni makaron jest doskonałym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sosów włoskich. Nie bójmy się więc makaronu i postawmy go na równi z innymi produktami zawierającymi węglowodany złożone.

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles /PMC4973136/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog