Kontrola wagi

Czy sól przeszkadza w odchudzaniu?

Czy sól przeszkadza w odchudzaniu?

Heroes Diet

04 listopada 2020

1 min. czytania
8363 wyświetleń

Często na temat soli pojawiają się w sieci nowe artykuły oraz porady. W większości z nich poruszany jest jej wpływ na organizm oraz jej negatywnemu wpływowi na proces odchudzania. Przeciętnemu odbiorcy, który chce otrzymać po prostu odpowiedź na swoje pytanie ciężko jest więc odróżnić, które informacje są prawdą, a które kolejnym mitem. W tym artykule napiszemy dlaczego sól nie ma wpływu na proces redukcji tkanki tłuszczowej.





W produktach naturalnych, niskoprzetworzonych jest bardzo niewielka i dostarczają one około zaledwie 10% całkowitego spożycia soli w diecie. Wzrost soli zwykle jest wprost proporcjonalny do poziomu przetworzenia danej potrawy czy produktu spożywczego. Jako przykład mogą tu nam posłużyć artykuły spożywcze takie jak: sery, kiełbasy, parówki. Jak również ciesząca się cały czas dużą popularnością żywność typu fast-food, która jest niemal istną bombą jeżeli chodzi o zawartość soli na 100g produktu.

Natomiast zapotrzebowanie organizmu człowieka na sód, ponieważ nie istnieje coś takiego jak zapotrzebowanie na sól jest bardzo niska i zaleca się jej spożycie u osoby dorosłej do 5g na dzień.

Niemniej jednak na wstępie należy zaznaczyć, że wbrew wszystkim mitom nadmierne spożycie soli w diecie znacząco wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego co w konsekwencji może doprowadzić do zawału serca oraz udarowi mózgu. Sól nie pozostaje bez znaczenia również dla naszych nerek, które przeciąża oraz sprzyja procesowi kancerogenezy w organizmie, głównie żołądku.  

Wpływ soli na odchudzanie

Według przeprowadzonych badań na grupie 85 osób w wieku dorosłym pomiędzy 19 a 70 rokiem życia w Hanyang University Medical Center w której podzielono osoby na dwie grupy stosujące dietę niskosodową ( do 2g / dobę ), natomiast druga klasyczną ( do 5g / dobę ) przez okres dwóch miesięcy. Wszystkim uczestnikom podawano posiłki trzy razy dziennie i po za nadzorem dietetyków prowadzili oni własne dzienniki dietetyczne. Wartość energetyczną oraz zawartość składników odżywczych skomponowano według zaleceń Referencyjnego Spożycia Koreańczyków.

Wyniki

W wyniku tych badań grupa spożywająca mniejszą podaż sodu miała niższe BMI, niż grupa kontrolna spożywająca jej większą ilość. Udokumentowano większy spadek masy ciała u osób spożywających dietę niskosodową jednak był on spowodowany zmniejszeniem retencji płynów, a nie redukcją tkanki tłuszczowej. Zmiany w obrębie profilu lipidowego, HOMA-IR i glukozy nie różniły w obrębie obydwu grup.

Chciałbyś skutecznie ograniczyć sól w swojej diecie? Skorzystaj z darmowej porady naszego dietetyka lub sprawdź catering dietetyczny Warszawa

 

Literatura:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/ PMC5823556/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog