Heroes Diet
24 lutego 2021
7 min. czytania
1224 wyświetleń
Nietolerancja pokarmowa, zwana inaczej nadwrażliwością pokarmową, to zespół niepożądanych reakcji organizmu występujący po spożyciu pokarmów, które na ogół są dobrze tolerowane przez osoby zdrowe. Specjaliści z zakresu dietetyki oraz immunologii dzielą to schorzenie na dwie zasadnicze odmiany, wśród których wymienić należy: reakcje o podłożu immunologicznym – tzw. alergie pokarmowe (np. na białko mleka krowiego lub pszenicę) oraz nieimmunologicznym – tzw. nietolerancje pokarmowe. Choć w diagnostyce zarówno nietolerancji pokarmowych, jak i alergii pokarmowej spektrum objawów może być podobne, to nietolerancje pokarmowe występują znacznie częściej niż alergie i zalicza się do nich m.in. nietolerancję glutenu oraz laktozy (M. Michalczuk, 2010).
Spis Treści:
Laktoza to inaczej cukier mleczny, podstawowy składnik mleka i jego przetworów. Zdarza się, iż jest on również obecny w innych produktach spożywczych, gdzie stosuje się go w celach poprawy walorów smakowych lub estetycznych danego produktu. Biorąc pod uwagę skład chemiczny laktozy, jest to związek charakterze organicznym, należący do dwucukrów. Składa się on z połączonych ze sobą węglowodanów, tj. galaktozy i glukozy. Z perspektywy biologicznej laktoza wraz z innymi tłuszczami i białkami mlecznymi stanowi naturalne źródło energii i wartości odżywczych. Jest mniej słodka niż glukoza czy sacharoza, dzięki czemu – od najmłodszych lat – wpływa na proces łaknienia i reguluje prawidłowy rozwój zmysłu smaku. Dzięki niskiemu wskaźnikowi indeksu glikemicznego (ok. 40 IG), wpływa na właściwą pracę hormonów (np. insuliny), motorykę jelit i funkcjonowania układu nerwowego (P. Zatwarnicki, 2014). By laktoza była w pełni funkcjonalna, w organizmie musi zostać zhydrolizowana przez laktazę – enzym obecny w jelicie cienkim, a dokładniej zlokalizowany w rąbku szczoteczkowym enterocytów. Niestrawiony cukier w przeciwnym razie nie jest wchłaniany do krwiobiegu, odkłada się we wnętrzu przewodu pokarmowego i prowadzi do zaburzeń związanych z nietolerancją pokarmową laktozy. Niedobór enzymu trawiącego cukier wynika z jego zmniejszonej aktywności, wtórnego niedoboru lub – znacznie rzadziej z jego pierwotnego, całkowitego braku (tzw. alaktazji).
Nietolerancja laktozy przybrać może jedną z dwóch postaci – wrodzoną lub genetyczną. Stanowić może również jednostkę chorobową zwaną hipolaktazją dorosłych. Wspólną przyczyną tych dolegliwości są zaburzenia we wchłanianiu węglowodanów – w tym przypadku laktozy – w przewodzie pokarmowym. Opisywane schorzenie ma charakter tzw. defektu enzymatycznego, związanego z kolei z niedoborem laktazy – substancji enzymatycznej pierwotnie znajdującej się w jelicie cienkim. Niewystarczające stężenie tego enzymu w organizmie może wynikać m.in. z zakażeń bakteryjnych i wirusowych, celiakii lub choroby Leśniewskiego-Crohna. Jak dowodzą jednak badania kliniczne, hipolaktazja ma najczęściej podłoże uwarunkowane genetycznie – jest to tzw. hipolaktazja, w wyniku której następuje stopniowy, ale znaczny, fizjologiczny zanik laktazy w błonie śluzowej jelita (E. Mądry i in., 2011). Co ważne, objawy każdej z odmian nietolerancji laktozy są identyczne – pojawiają się niezależnie od rodzaju i źródła czynników wywołujących chorobę (P. Zatwarnicki, 2014).
Nietolerancja czy alergia pokarmowa to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na określone składniki pokarmu, a jej objawy mogą się pojawiać już w wieku niemowlęcym. Dominujące alergeny w tej grupie wiekowej to właśnie białka i cukry mleka krowiego – stanowią one 2-7,5% alergii pokarmowych (G. Rowicka, 2010; D. J. Hill, 1986). Źródła naukowe podają również, iż u 10% dzieci w wieku do 6. roku życia ze stwierdzoną alergią pokarmową oraz u 26% dzieci po 5. latach trwania choroby alergicznej współwystępuje nietolerancja laktozy (Hutyra T., 2008). Dysfunkcja niepozwalająca strawić laktozy prowadzi wówczas do zaburzeń jelit, silnej biegunki osmotycznej (o kwaśnym odczynie pH) i podrażnień skóry w okolicy pieluszki na ciele dziecka. Współistniejące symptomy schorzenia to także występujące w okresie niemowlęcym rozdęcia brzucha, ulewanie i kolki oraz ból śródbrzusza. Do objawów klinicznych – u starszych dzieci i osób dorosłych – zalicza się natomiast wymioty, nudności, uczucie pełności, kolkę, wzdęcia, bóle brzucha, biegunkę oraz uczucie tzw. „przelewania się” w jelitach.
Podstawą rozpoznania nadwrażliwości na laktozę jest ustalenie relacji przyczynowo-skutkowej pomiędzy spożytym pokarmem a objawami niepożądanymi, charakterystycznymi dla choroby. Konieczna jest w tym celu wizyta lekarska, podczas której zebrany zostanie szczegółowy zebrany wywiad osobniczy i rodzinny pacjenta oraz zostanie zlecone, a następnie wykonane laboratoryjne badanie przedmiotowe – tj. wodorowy test oddechowy oraz badania genetyczne, tzw. polimorfizmów genu LCT, czyli enzymu laktazy (P. Zatwarnicki, 2014). Wspomniany wcześniej wywiad medyczny powinna uzupełnić stała obserwacja chorego oraz merytoryczna dokumentacja (np. w osobistych postaci zapisków pacjenta) zawierająca skrupulatne informacje dotyczące spożytego pokarmu rodzaju oraz rodzaju i czasu pojawiających się symptomów choroby. Leczenie zarówno nietolerancji, jak i alergii pokarmowej polega przede wszystkim na wyeliminowaniu z diety dziecka lub osoby dorosłej produktu spożywczego odpowiedzialnego za występowanie objawów chorobowych na okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie – w zależności od intensywności objawów i uzyskanych następnie rezultatów – wprowadza się dany produkt ponownie do diety – pod kontrolą lekarza, stopniowo i w małych ilościach – lub całkowicie się go eliminuje, zastępując go produktami bez zawartości laktozy.
W przypadku nietolerancji laktozy u niemowląt i małych dzieci stosuje się zastępcze mieszanki mleka bezlaktozowego lub tzw. doustną laktazę. Starsze dzieci tolerują natomiast fermentowane przetwory mleczne – m.in. jogurty, kefiry i sery. Jak dowodzą naukowcy, w większości przypadków u dzieci do 5. roku życia (zazwyczaj w wieku 2-3 lat) dochodzi do pozytywnych zmian w tolerancji alergenu i problem natury dietetycznej zanika. W sytuacji ciężkiego przebiegu nadwrażliwości na białko mleka krowiego u pozostałych dzieci stosuje się terapię farmakologiczną (m.in. hydrolizaty kazeiny i białek serwatkowych o znacznym stopniu hydrolizy lub mieszanki elementarne) oraz probiotyki i doustną immunoterapię alergenowi, tzw. oral immunothrapy (M. Michalczuk, 2010).
Alternatywą dla alergenów, jaki stanowią cukry, białko i tłuszcze znajdujące się w krowim mleku, są współcześnie produkty spożywcze należące do kategorii żywności bez zawartości laktozy. Dużą popularnością wśród osób z nietolerancją cukru mlecznego cieszą się roślinne substytuty mleka – np. napoje sojowe, kokosowe, migdałowe, owsiane czy ryżowe. Rynek bezlaktozowych produktów mlecznych wzbogacają również zamienniki tradycyjnych, mlecznych przetworów – masło i produkty wysokotłuszczowe, koncentraty, twarogi i serki twarogowe, sery dojrzewające, śmietany oraz lody i desery.Wymienione produkty dostępne są w charakterystycznych opakowaniach oznaczonych często kolorem fioletowym, napisem „bez laktozy” lub z przekreśloną literą „L”.
Choć szacuje się, że w Polsce z nietolerancją laktozy boryka się tylko 37% ludności (P. Zatwarnicki, 2014; J. Książyk, 1985), w ujęciu globalnym problem ten osiąga rekordowe statystyki. W Chinach z powodu tej nadwrażliwości cierpi 98% społeczeństwa. W Europie poziom ten jest zróżnicowany – np. w Danii wynosi 6%, w Finlandii – 17%, w Niemczech – 15%, a we Włoszech nawet do 70% populacji. W najmniejszym stopniu problem ten dotyczy mieszkańców Australii i Nowej Zelandii, gdzie jedynie ok. 8-9% społeczeństwa żyje z nietolerancją laktozy (J. Górski, 2010). Jako że jej objawy są powszechnym zjawiskiem, zalicza można ją do współczesnych schorzeń o charakterze cywilizacyjnym. Jedynym sposobem zapobiegania jej intensywnych objawów jest nie tylko właściwe leczenie, ale i odpowiednia, profilaktyczna dieta.
Źródła:
1. J. Hill i in.: Manifestation of milk allergy in infancy: clinical and immunologic findings. J. Pediatr. 1986, 109: 270-276. PubMed
2. Mądry i in., Hipolaktazja, zespół złego wchłaniania laktozy, nietolerancja laktozy, Family Medicine & Primary Care Review 2011, 13, 2: 334–336. The Central European Journal Of Social Sciences And Humanities (CEJSH)
3. Rowicka, Ocena częstości występowania nietolerancji laktozy u dzieci z alergią na białka mleka krowiego, Alergoprofil 2010, Vol. 6, Nr 1, 27-30. Journals Med Edu
4. Hutyra T., Iwańczak B.: Ocena częstości występowania nietolerancji laktozy w alergii pokarmowej u dzieci. Pol. Merk. Lek. 2008; 25: 340-344. Federacja Bibliotek Cyfrowych
5. Górski, Na bakier z laktozą. Forum Mleczarskie Biznes. 2010, 5: 8-10.
6. Książyk i in.: Występowanie objawów nietolerancji laktozy w świetle badań populacyjnych w Polsce. Wiad. Lek. 1985, 38, 181–187.
7. Małkowska, D. Pogorzelska, Rynek mlecznych produktów bezlaktozowych, a świadomość konsumentów, w: Uwarunkowania bezpieczeństwa i jakości żywności w Polsce, pod red. W. Truszkowski, P. R. Sosna, Olsztyn 2019.
8. Michalczuk, A. J. Sybilski, Nietolerancje pokarmowe, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (3), p. 189-193. Pediatria & Medycyna Rodzinna
9. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, Piel. Zdr. Publ. 2014, 4, 3, 273–276.
10. Mstowska, Różnice w cechach jakościowych pomiędzy napojami roślinnymi handlowymi oraz wytworzonymi domowymi sposobami, w: Uwarunkowania bezpieczeństwa i jakości żywności w Polsce, pod red. W. Truszkowski, P. R. Sosna, Olsztyn 2019.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl