Żywność i składniki odżywcze
Oparte na dowodach

Jak oczyścić organizm? Czyli zdrowe sposoby na walkę z toksynami

Jak oczyścić organizm? Czyli zdrowe sposoby na walkę z toksynami

Heroes Diet

25 sierpnia 2021

5 min. czytania
1078 wyświetleń

Potrzeba oczyszczania organizmu jest obecnie jedną z najbardziej docenianych metod leczniczych. Wielu europejskich lekarzy podziela także opinię o prozdrowotnym znaczeniu tego procesu, wskazując jednocześnie, że około 90% przewlekłych chorób są zatrucia toksynami z jelit i choroby niedoborowe wynikające z deficytów witaminowo-mineralnych. Co więcej, według statystyk, rocznie wraz z pożywieniem dostarczamy do organizmu ponad 4 kg substancji chemicznych - bardziej lub mniej szkodliwych dla organizmu.





Jakie symptomy świadczą o zatruciu organizmu szkodliwymi toksynami?

Do pierwszych objawów wskazujących na zanieczyszczenie organizmu toksynami zalicza się: 

stan chronicznego zmęczenia,
 
bóle głowy i stawów,
 
alergię, 
kamienie wątrobowe i nerkowe,
 
torbiele i guzy, 
nadwagę,
 
zmiany skórne na twarzy i ciele (brodawki, wysypki ropne, swędzące plamy i inne dolegliwości),
 
obrzęk oczu,
w skrajnych przypadkach - przy silnym zatruciu wystąpić może uszkodzenie mózgu i układu nerwowego.

Na czym polega kuracja oczyszczająca organizm z toksyn?

W procesie wydalania toksyn z organizmu uczestniczą organy ciała ludzkiego - wątroba przekształca trujące substancje w nieszkodliwe, płuca wydają gazowe produkty metabolizmu, jelita - usuwają toksyny wraz z kałem, skóra - poprzez pot, oraz nerki i układ moczowy. Aby narządy te funkcjonowały prawidłowo, niezbędne jest podjęcie przez człowieka działań wspomagających ich skuteczną walkę z toksynami.

Kuracja oczyszczająca organizm z toksyn powinna być stosowana co najmniej dwa razy w roku - zwłaszcza, jeśli dominującym trybem życia jest tryb siedzący. Jednym z najpopularniejszych sposób odtruwania organizmu są głodówki i tzw. półgłodówki. W trakcie dietoterapii organizm - pozbawiony dotychczasowych ilości jedzenia - zaczyna czerpać energię z własnych zasobów i tkanek - najpierw zużywane są komórki zwyrodniałe, złogi, a potem zapasy tłuszczowe. Jako że tego typu restrykcyjne kuracje oczyszczające, stosowane długotrwale są szkodliwe - zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem utrzymania zdrowia jest całkowita rezygnacja z nieprawidłowego sposobu życia i zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych. W pozbyciu się z organizmu szkodliwych substancji pomoże również dieta oczyszczająca, której bazę stanowią przedstawione i omówione w następnym akapicie rodzaje produktów spożywczych.

Jak oczyścić organizm? Lista produktów polecanych w diecie oczyszczającej

Woda - to składnik uczestniczący niemalże we wszystkich procesach fizjologicznych organizmu człowieka. Odpowiedni poziom nawodnienia konieczny jest do zachowania prawidłowego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej. Właściwie uregulowana gospodarka wodna jest istotna zwłaszcza dla prawidłowego zachodzenia procesów metabolicznych organizmu i poprawnych czynności fizjologicznych nerek - przede wszystkim etapu filtracji. Narządy te pełnią bowiem zasadniczą rolę w oszczyczaniu organizmu ze szkodliwych toksyn i usuwania z niego niepotrzebnie zalegających w nim bioaktywnych substancji (np. w sytuacji powstawania w ustroju ich złogów w wyniku nadmiernej podaży niektórych mikroskładników). Jak zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO, World Health Organisation), dziennie należy przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów - tak, by dobowe spożycie wody kształtowało się na poziomie około 30 ml na każdy kilogram masy ciała człowieka.

Napary ziołowe - odpowiednio wyselekcjonowane zioła wspomagają procesy detoksykacyjne i oczyszczające organizmu. Na pracę nerek, wątroby, jelit, układu immunologicznego i wydalniczego - mających za zadanie zwalczyć szkodliwe substancje - korzystnie wpłyną ziołowe napary i herbaty przyrządzone na bazie czystka, rumianku, liści pokrzywy czy ostropestu plamistego. 

Zielona herbata - podobnie jak woda i napary ziołowe skutecznie reguluje gospodarkę płynów w organizmie, a zawarta w niej duża ilość polifenoli skutecznie wspomaga walkę z toksycznymi właściwościami wolnych rodników. Ekstrakt z liści zielonej herbaty to źródło wartościowych katechin i antyoksydantów - substancji odpowiedzialnych za neutralizację toksyn w organizmie. Walkę ze szkodliwymi cząsteczkami wspierają także inne składniki zielonej herbaty - tj. alkaloidy, lipidy, garbniki, witaminy i liczne składniki mineralne

Kurkuma - o korzystnych dla zdrowia właściwościach przyprawy decyduje zawarta w niej kurkumina. Jest to bardzo silny i aktywny związek antyoksydacyjny, którego głównym zadaniem jest neutralizacja reaktywnych form tlenu (tj. wolnych rodników) i innych toksyn, które w nadmiernych ilościach mogą zaburzać funkcjonowanie organizmu oraz jego poszczególnych układów (np. systemu odpornościowego). Kurkuma wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne, hamuje stres oksydacyjny i przeciwdziała uszkodzeniom naczyń krwionośnych; jako wysoko aktywna substancja antyoksydacyjna chroni wątrobę i nerki przed szkodliwym działaniem toksyn, wspierając również wydalanie tych ostatnich z organizmu. 

Węgiel aktywny - inaczej węgiel leczniczy, zwany także aktywowanym (z łac. Carbo medicinalis) - to substancja o szerokim, przede wszystkim neutralizującym, spektrum działania. Węgiel jest współcześnie wykorzystywany do leczenia dolegliwości związanych z zaburzoną pracą układu trawiennego, łagodzi objawy zatruć pokarmowych, biegunek czy zaparć. Aktywowany węgiel jest również silnym środkiem leczniczym mającym tzw. działanie adsorpcyjne - dzięki swojej porowatej strukturze ma on zdolność wiązania cząsteczek wszelkiego rodzaju toksyn i szkodliwych substancji, ułatwiając tym samym ich neutralizację i wydalanie z organizmu. Co więcej, zażywanie węgla aktywnego zaleca się również w sytuacji nadmiernej podaży innych leków - zalecaną dawkę ustala się jednak podczas konsultacji medycznej z lekarzem, gdyż przyjęcie węgla może uniemożliwiać częściowo działanie terapeutyczne i lecznicze lekarstw przyjmowanych na stałe przez pacjentów.

Żurawina - jej owoce obfitują w szereg witamin i składników mineralnych, przypisuje się im ponadto zdolności antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zawarte w żurawinie substancje aktywne (m.in. flawonoidy, antocyjany, flawonole i kwasy fenolowe) ograniczają rozwój kultur bakterii w układzie moczowym, chronią nerki przed stanami zapalnymi oraz kamicą, wspomagając przy tym detoksykację organizmu i zachodzące w nim procesy przeciwutleniające. Owoce żurawiny wspierają oczyszczanie organizmu i chronią go przed działaniem wolnych rodników.

Buraki - zalicza się do produktów wspomagających detoksykację organizmu ze  względu na wysoką zawartości polifenoli, składników odżywczych i witamin; warzywa regulują również pracę przewodu pokarmowego, wspomagają pracę wątroby, przewodów żółciowych i woreczka żółciowego oraz powodują usuwanie szkodliwych złogów w jelitach (dzięki zawartym w nich pektynach). 

Aloes - miąższ rośliny bogaty jest w duże ilości związków aktywnych biologicznie, dzięki czemu działa on przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Aloes wspomaga pracę i funkcjonowanie wątroby, a zawarte w nich substancje śluzowe umożliwiają pozbycie się z jelit złogów szkodliwych substancji. 

Źródła:
1. J. Górnicka, S. Zwolińska-Kańtoch, Oczyszczanie organizmu z toksyn, w: tychże, Na zdrowie. Porady dr Górnickiej, Warszawa 2014.
2. K. Jura, Oczyszczanie organizmu z toksyn: praktyczne przepisy z dnia na dzień, wyd. 1, 2015.
3. B. Kiernicka, Wspomóż oczyszczanie dietą, Redakcja Apteline.pl oraz Zespół MójDietetyk.pl.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog