Heroes Diet
08 kwietnia 2022
6 min. czytania
5131 wyświetleń
Magnez to jeden z makroelementów niezbędnych w organizmie każdego człowieka. Jest on kofaktorem dla ponad 30 enzymów. Bierze udział w przekazywaniu bodźców nerwowych oraz w syntezie DNA i RNA. Wiele mówi się o wchłanialności magnezu i jego suplementacji. Jaką dawkę tego pierwiastka powinniśmy przyjmować? Co polepsza, a co pogarsza absorpcję magnezu przez organizm?
Spis Treści:
Magnez (Mg) to dwuwartościowy pierwiastek chemiczny - jeden z najważniejszych i najczęściej występujących na Ziemi. Wysoka biodostępność magnezu sprawiła, że w trakcie ewolucji stał się on pierwiastkiem występującym we wszystkich organizmach żywych.
Magnez służy do:
W organizmie człowieka magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów. W stosunku do masy ciała, zajmuje 11. miejsce na liście niezbędnych do życia pierwiastków. Szacuje się, że jest on rozmieszczony w ciele człowieka w następującej proporcji:
Przyjmuje się, że prawidłowe stężenie magnezu w surowicy człowieka powinno mieścić się w przedziale 0,75–0,95 mmol/l, inaczej 1,8–2,3 mg/dl. Zapotrzebowanie na magnez uzależnione jest między innymi od wieku i płci. Przykładowa zalecana dzienna podaż tego pierwiastka (RDA) to:
Wchłanianie jonów magnezu ma miejsce przede wszystkim w jelicie krętym i jelicie czczym, w kwaśnym środowisku. Proces ten odbywa się na drodze transportu biernego i dyfuzji ułatwionej za pomocą białka nośnikowego (TRPM6). Magnez dostarczony z pożywieniem połączony jest z innymi składnikami pokarmu. Po uwolnieniu - w zjonizowanej formie- trafia do światła jelit. Tam wchłaniany jest w około 30 - 50%. W przypadku, kiedy zawartość magnezu w pożywieniu jest niska, absorpcja pierwiastka wzrasta. Wpływają na nią jednak inne składniki naszej diety, takie jak:
Niedobór magnezu wywołuje charakterystyczne objawy kliniczne i jest związany z występowaniem chorób cywilizacyjnych, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa czy nowotwory. Do klinicznych objawów dużego niedoboru magnezu zalicza się:
Zmniejszona zawartość magnezu w organizmie zwiększa częstość występowania zaburzeń rytmu serca, takich jak skurcze dodatkowe, migotanie przedsionków, częstoskurcz komorowy i migotanie komór. Poza tym niedobór magnezu może być czynnikiem ryzyka:
Źródła:
1. https://pdfs.semanticscholar.org/52a3/e908e464694ee6dcbf1c0446e4c1d36e0408.pdf
2. https://www.bio-medycyna.pl/wp-content/uploads/2021/07/magnez_aktualny_stan_wiedzy.pdf
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl