Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Czy wolniejsze jedzenie pomaga w odchudzaniu?

Czy wolniejsze jedzenie pomaga w odchudzaniu?

Heroes Diet

11 listopada 2020

5 min. czytania
7751 wyświetleń

Wolniejsze jedzenie pozwala dokładnie przeżuwać spożywane pokarmy, a to z kolei przekłada się pozytywnie na mniejsze obciążenie układu pokarmowego oraz ilość spożywanych kalorii. Zbyt szybkie jedzenie natomiast może zwiększać ryzyko wystąpienia nadwagi oraz otyłości nawet o 115%!





Spis Treści:

1
Zbyt szybkie jedzenie sprzyja tyciu
2
Wolniejsze jedzenie zmniejsza ilość spożywanych kalorii
3
Inne korzyści związane z wolniejszym jedzeniem
4
Jak spowolnić proces konsumpcji?
5
Podsumowanie

Zbyt szybkie jedzenie sprzyja tyciu

Osoby które jedzą szybko zwykle mają większą tendencję do tycia niż osoby które jedzą spokojnie, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Z upływem czasu przybierają na wadze co prowadzi do nadwagi i otyłości i może być częściowo powiązane z zbyt szybkim jedzeniem.

Badanie w którym brało udział 3737 mężczyzn oraz 1005 kobiet badano związek między tempem jedzenia a wskaźnikiem masy ciała. W wyniku tych badań naukowcy ustalili, że szybkie jedzenie prowadzi do nadwagi i otyłości.

W innym badaniu przebadano grupę ponad 500 mężczyzn w celu sprawdzenia jak tempo jedzenia wpłynęło na ich 8 letnią zmianę masy ciała. Wynik tych badań był zaskakujący ponieważ grupa szybko jedząca miała przyrost masy ciała na poziomie 1,9 kg w skali roku, natomiast osoby jedzące wolno 0,7 kg w skali roku.

Wolniejsze jedzenie zwiększa poziom sytości

Nasz głód oraz apetyt jest kontrolowany przez dwa hormony zwane greliną oraz leptyną.

Pierwszy z nich jest wytwarzany w naszym żołądku i daj sygnał naszemu mózgowi, że zapasy składników odżywczych oraz cukru, który spożyliśmy z poprzednimi posiłkami się wyczerpują i że trzeba coś zjeść aby je uzupełnić.

Leptyna jako hormon sytości przeciwdziała głodowi. Wydzielanie tego hormonu odbywa się głównie w tkance tłuszczowej. Leptyna po uwolnieniu informuje mózg, że otrzymaliśmy wystarczającą ilość pożywienia i nie musimy na razie nic więcej spożywać. Cały proces uwalniania leptyny wynosi około 20 minut więc spowalniając proces jedzenia dajemy mózgowi czas na odebranie tego sygnału.

Badanie przeprowadzone przez Alexandra Kokkinosa i.in. naukowców na grupie 17 osób płci męskiej. Zjadali oni posiłek składający się z 300 g lodów w dwóch próbach. Czas w jednej próbie wynosił 30 minut, natomiast w drugiej 5 minut – Kolejność prób czasowych odbywała się losowo. W wyniku tych badań odnotowano, że osoby spożywające posiłek wolniej szybciej zgłaszały sytość oraz poziom leptyny wzrósł znacznie bardziej niż w przypadku osób jedzących bardzo szybko.

Inne badanie przeprowadzone na grupie 20 osób cierpiących na cukrzycę typu drugiego z nadwagą lub otyłością, którego założenia były identyczne jak w przypadku poprzedniego przedstawionego przez nas badania. Udokumentowało wzrost poziomu sytości po posiłku u osób jedzących wolniej. Nie zauważono w tym badaniu żadnego wpływu w odpowiedziach na glukozę, insulinę oraz grelinę.

Wolniejsze jedzenie zmniejsza ilość spożywanych kalorii

Wolniejsze jedzenie oraz dokładniejsze przeżuwanie wpływa na ilość spożywanych kalorii co może pomóc schudnąć.

Naukowcy udowodnili, że wydłużenie czasu przeżuwania posiłku przed połknięciem zmniejsza ilość zjadanego posiłku. W badaniu brało 45 osób w wieku pomiędzy 18 a 45 rokiem życia, zostali oni poproszeni o zjedzenie posiłku w trzech sesjach, przeżuwając z swoją standardową liczbą żuć, zwiększoną o 150% liczbą żuć oraz zwiększając liczbę żuć dwukrotnie.  W wyniku tego testu spożycie kalorii u osób jedzących z dwukrotnie większą liczbą żuć spadło o 14,8% oraz z 150% większą ilością żuć od 9,5% w porównaniu do standardowej liczby żuć.

Inne korzyści związane z wolniejszym jedzeniem

Wolniejsze spożywanie posiłków oprócz opisanych przez nas korzyści dotyczących kwestii odchudzania obejmuje również inne pozytywne na nasz organizm względy zdrowotne jak i takie które poprawią nasze ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Możemy do nich zaliczyć:

Dbanie o układ pokarmowy

Wolniejsze jedzenie sprzyja procesom trawiennym, ponieważ jedząc wolniej lepiej przeżuwamy pokarmy i nie połykamy dużych porcji jedzenia. To w konsekwencji sprawia, że posiłek jest bardziej lekkostrawny i lepiej trawiony. Ponadto dostarczane składniki odżywcze są lepiej wchłaniane z przewodu pokarmowego.


Zwiększenie przyjemności z jedzenia

Jedząc wolniej mamy możliwość czerpania większej przyjemności z jedzenia niż jedząc szybko i łapczywie.


Mniej stresu

Wolne jedzenie wpływa korzystnie na redukowanie stresu oraz koncentrację. Kiedy przestajemy się spieszyć, uspokajamy się i przestajemy skupiać się na codziennych problemach, a koncentrujemy swoją uwagę na jedzeniu i jego smaku. Co działa bardzo uspokajająco.


Zmniejsz ryzyko przejadania się

Jeśli zwolnimy tempo jedzenie i hormon sytości zdąży wysłać odpowiedni sygnał do mózgu będziemy mogli szybciej zakończyć jedzenie co poskutkuje tym, że nie będziemy się przejadać.

Jak więc spowolnić proces konsumpcji i jeść wolniej?

Aby „zwolnić” musimy zrozumieć, że tak jak nauka wszystkiego innego tak nauka wolnego jedzenia wymaga czasu i zanim wolne jedzenie wejdzie nam w nawyk musimy podjąć odpowiednie działania. Staraj się więc:

Unikać silnego głodu, który jest głównym stymulantem do szybkiego dostarczenia energii do organizmu, co w efekcie przekłada się na szybkość jedzenia. Możesz to zrobić poprzez zwiększenie ilości posiłków w ciągu dnia rozbijając całkowite zapotrzebowanie na mniejsze porcje.
Przeżuwać dłużej przed przełknięciem pokarmu. Policz ile czasu lub liczby żuć potrzebujesz zanim przełkniesz pokarm i wydłuż jego czas lub ilość.
Wybierać pokarmy, które wymagają dokładnego przeżucia przed przełknięciem.
Podczas jedzenia skup się na procesie przeżuwania i swoich założeniach, których celem jest wydłużenie czasu posiłku.

Podsumowanie

Wolniejsze jedzenie wpływa na ilość spożywanego pokarmu oraz daje czas na uwolnienie się leptyny i dotarcie informacji o sytości do mózgu. Dzięki temu pozwala nam na konsumpcję mniejszej ilości dostarczanych kalorii oraz dokładniejsze przeżuwanie pokarmów. Osoby jedzące szybko mają dużo większe skłonności do spożywania większych ilości pokarmów i przybierania na wadze. Starajmy się więc jeść wolniej, dokładniej przeżuwając każdy kęs.

 

Źródła:

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16710080/

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21565235/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19875483/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25452861/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24215801/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog