Oparte na dowodach

10 zdrowych postanowień noworocznych, które łatwo możesz dotrzymać

10 zdrowych postanowień noworocznych, które łatwo możesz dotrzymać

Heroes Diet

02 stycznia 2021

6 min. czytania
1506 wyświetleń

Nowy rok oznacza dla wielu osób nowy początek. Niektórzy wyznaczają sobie cele zdrowotne, takie jak utrata wagi, zdrowsza i lepiej zbilansowana dieta czy większa aktywność fizyczna. Jednak najczęściej postawione cele dotyczące zdrowia są zbyt mocno rygorystyczne, co w konsekwencji prowadzi do porażki i zaniechania ich realizacji w ciągu kilku tygodni. Dlatego też wiele osób podejmuje co roku te same postanowienia. Jeżeli chcesz przerwać to błędne koło, ważne jest, abyś podejmował postanowienia które będą oddziaływały pozytywnie na Twoje zdrowie, ale przede wszystkim będą realne do przestrzegania przez całe życie. Poniżej przedstawiamy 20 propozycji postanowień noworocznych, które naprawdę łatwo możesz dotrzymać.





1. Zdrowa i zbilansowana dieta.

Restrykcyjna dieta o zbyt niskiej kaloryczności jest szkodliwa zarówno dla zdrowia Twojego organizmu jak i zdrowia psychicznego. Badania naukowe wyraźnie pokazują, że osoby, które zdecydowały się na przestrzeganie diety o zbyt niskiej wartości energetycznej odzyskują średnio nawet dwie trzecie utraconej masy ciała w czasie krótszym niż 12 miesięcy.

Tego typu dieta może przyczynić się również do zniechęcenia osób, które ją stosują do podejmowania kolejnych prób odchudzania i zdrowego odżywiania.

Zamiast ustalać sobie jako postanowienie noworoczne szybkie odchudzanie poprzez zbyt restrykcyjny model żywieniowy, wypróbuj zdrowszy, bardziej zrównoważony model żywienia i skup się na zwiększeniu aktywności fizycznej oraz na składnikach lepszej jakości, a jeżeli już zdecydujesz się na dietę oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne i ucinaj kalorie stopniowo. Pomocny może również okazać się catering dietetyczny od Heroes Diet, który dostarczy codziennie prosto pod wyznaczony adres 5 lub 3 smaczne, zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki.

2. Spożywaj większą ilość pełnowartościowych produktów.

Jednym z najprzyjemniejszych i najbardziej zrównoważonych sposobów na poprawę Twojego ogólnego stan zdrowia jest zwiększenie spożycia pełnowartościowych produktów, które zawierają mnóstwo składników odżywczych niezbędnych do poprawnego funkcjonowania organizmu.

Do produktów pełnowartościowych zaliczamy warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste, ryby i nasiona. Dzięki takiemu podejściu nie odczujesz dużej zmiany w swoim modelu odżywiania, a pozwolisz swojemu organizmowi funkcjonować na odpowiednim poziomie.

Badania wykonane przez naukowców pokazują, że przestrzeganie diety opartej na pełnowartościowej żywności może w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wielu chorób tj. cukrzyca typu 2, choroby serca oraz nowotwory.

Ponadto, dodanie zdrowych, pełnowartościowych produktów do diety może odbywać się małymi krokami. Przykładowo jeśli nigdy nie dodajesz do swojego posiłku warzyw, możesz zacząć od dodawania swoich ulubionych warzyw tylko do jednego posiłku dziennie.

3. Ogranicz przetworzoną żywność.

Obecnie wiele osób korzysta z gotowych, często wysoko przetworzonych rozwiązań podczas swojego codziennego jadłospisu tj. mrożone i pakowane frytki, pizza, obiady oraz żywność typu fast-food. Jest to spowodowane zazwyczaj coraz szybszym trybem życia oraz pracą. Chociaż produkty te są smaczne i łatwo dostępne, mogą w szkodliwy sposób oddziaływać na Twoje zdrowie, jeżeli spożywasz je zbyt często.

Przykładowo częste spożywanie fast-foodów, które zawierają mało składników odżywczych, przyczynia się do złej ogólnej jakości diety, a w konsekwencji prowadzi do wielu poważnych chorób, a w tym cukrzycy i chorób serca.

Jeżeli chcesz ograniczyć spożywanie fast-foodów, postanów sobie przygotowywać większą liczbę zdrowych posiłków w domu oraz zabierania własnych przekąsek do pracy. Pomocne może być również stopniowe ograniczanie tego typu żywności. Przykładowo jeśli spożywałeś do tej pory jeden wysoko przetworzony posiłek dziennie, ogranicz w pierwszym tygodniu spożycie do jednego przetworzonego posiłku co drugi dzień, w kolejnym co trzy dni itd.

4. Ogranicz siedzenie i włącz więcej aktywności fizycznej.

Niezależnie od tego czy siedzący tryb życia spowodowany jest pracą, czy po prostu stylem życia to wiele osób siedzi więcej niż powinno. Zbyt mała aktywność fizyczna może wywierać negatywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie w ciągu dnia.

Postanowienie o zmniejszeniu czasu, który spędzasz w pozycji siedzącej jest stosunkowo prostym i jednocześnie jak najbardziej osiągalnym w realizacji zadaniem niezależnie od aktualnie prowadzonego trybu życia.

Przykładowo pracując cały dzień w pozycji siedzącej, postanów sobie, że po pracy wybierzesz się na krótki 20 minutowy spacer, a jeśli mieszkasz w bloku skorzystaj ze schodów zamiast windy. Takimi małymi krokami możesz włączać coraz więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia.

5. Ogranicz napoje zawierające w składzie cukier

Postanowienie o ograniczeniu słodzonych napojów gazowanych jak i niegazowanych to doskonały pomysł biorąc pod uwagę ich negatywne długofalowe skutki zdrowotne. Badania naukowe powiązały napoje zawierające w swoim składzie cukier ze zwiększonym ryzykiem wielu chorób, a w tym otyłości, chorób serca, ubytków w zębach,  stłuszczenia wątroby oraz insulinooporności.

Pomimo faktu, że całkowite odstawienie cukru, również pod postacią dodatku do napoi było by najkorzystniejszym dla zdrowia rozwiązaniem, to stopniowe zmniejszanie ich spożywania może być skuteczniejsze w przypadku chęci całkowitego wykluczenia z diety.

6. Ogranicz spożywanie napojów alkoholowych.

Chociaż sporadyczne spożywanie napojów alkoholowych nie powinno mocno kolidować z Twoją dietą, to zbyt częste spożywanie może w negatywny sposób wpłynąć zarówno na sylwetkę jak i zdrowie powodując szkody zarówno w wątrobie, trzustce, mózgu oraz sercu. Ponadto uważa się, że alkohol zwiększa ryzyko raka włączając w to raka jamy ustnej, gardła, okrężnicy, piersi oraz wątroby.

Jeżeli Twoim postanowieniem noworocznym jest ograniczenie spożywania alkoholu to wyznacz sobie rozsądny cel. Przykładowo ogranicz spożycie umiarkowanej ilości alkoholu tylko do weekendu lub ustal sobie tygodniowy limit napojów.

7. Przebadaj się.

Dbanie o regularność przeprowadzonych badań jest bardzo ważne z wielu powodów. Regularna morfologia krwi oraz niezbędne badania przesiewowe mogą wykryć ewentualne problemy w Twoim organizmie, zanim staną się zagrożeniem dla życia. Pamiętaj, że wiele śmiertelnych chorób jest w pełni uleczalnych do pewnego momentu.

Pomimo faktu, że okres pomiędzy badaniami zależy od wielu czynników to większość specjalistów zaleca przeprowadzenie podstawowych badań przynajmniej raz w roku.

8. Znajdź aktywność fizyczną, która sprawia Ci przyjemność

Co roku ludzie decydują się na regularne uczęszczanie na siłownie oraz zyskujące coraz to większą popularność programy fitness online. Cele są różne – od pozbycia się nadmiaru zgromadzonej tkanki tłuszczowej po zbudowanie spektakularnej masy mięśniowej. Pomimo tego, że wiele osób rozpoczyna swoje treningi dobrze to większość z nich nie zamienia tej nowej rutyny w trwały, wieloletni nawyk i ponosi porażkę.

Aby temu zapobiec powinieneś w pierwszej kolejności znaleźć aktywność, która sprawia ci przyjemność oraz pasuje do Twojego harmonogramu dnia. Jeżeli nie wiesz jaka aktywność fizyczna będzie dla najbardziej odpowiednia, to najlepszym rozwiązaniem będzie przetestowanie wielu z nich. Przykładowo, większość siłowni czy basenów oferuje skorzystanie z pierwszego wejścia w promocyjnej cenie, a nawet za darmo. Ponadto sporty takie jak jogging, street workout lub jazda na rowerze nie wymagają od Ciebie praktycznie żadnego wkładu finansowego.

Kiedy znasz już aktywność, która sprawia ci przyjemność, wyznacz sobie realny do osiągnięcia cel i zaplanuj uprawianie sportu w kilka określonych dni w tygodniu. Pamiętaj jednocześnie by nie oczekiwać natychmiastowych, nierealnych efektów od razu, tylko uzbroić się w cierpliwość.

9. Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu

Spędzanie większej ilości czasu poza domem, na świeżym powietrzu może w znacznym stopniu pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, poprzez poprawę nastroju i redukcję stresu, a nawet obniżenie ciśnienia krwi.

Doskonałymi propozycjami realizacji tego postanowienia noworocznego może być:

Wypad na biwak ze znajomymi,
Włączenie lub zwiększenie ilości wyjazdów weekendowych w celu zwiedzania nowych miejsc,
Wędrówki po pobliskich parkach lub lasach,

Możliwości jest wiele, a wszystko zależy wyłącznie od Twojej kreatywności oraz chęci.

10. Używaj artykułów gospodarstwa domowego z nieszkodliwym składem.

Produkty, które używasz w domowym zaciszu m.in. perfumy, mydła, kosmetyki, środki czystości, środki higieny osobistej, proszki i płyny do prania również wpływają na Twoje zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.

Postanów sobie, że ograniczysz kupowanie mocno chemicznych artykułów gospodarstwa domowego, a zwiększysz zakup tych zdrowszych o naturalnym składzie, tym samym stworzysz w domu lepsze środowisko zarówno dla siebie jak i całej Twojej rodziny.

Podsumowanie

Wiele postanowień noworocznych jest realizowana tylko przez krótki okres czasu ograniczający się do kilku tygodni. Wynika to z faktu, że są one zbyt rygorystyczne względem aktualnie prowadzonego stylu życia. Dlatego warto zdecydować się na te prostsze, realne do realizacji, które również pozytywnie wpłyną na rozwój Twojej samodyscypliny oraz lepsze samopoczucie. Przedstawione powyżej postanowienia są zrównoważonymi sposobami na poprawę diety, zdrowia Twojego organizmu czy sprawności fizycznej przy zachowaniu zdrowego rozsądku, co czyni je realnymi do stosowania przez całe życie.

W 2021 roku wypróbuj kilka postanowień wymienionych w tym wpisie, a zobaczysz jak łatwo małymi krokami możesz na stałe uczynić ten rok jak i całe życie dużo zdrowszym.

 

Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC5380896/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC4718092/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC4960753/

4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/29604546/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/25614199/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/25614198/

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC4338356/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog