Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Jak schudnąć 5 kilogramów?

Jak schudnąć 5 kilogramów?

Heroes Diet

30 czerwca 2021

5 min. czytania
1368 wyświetleń

Szukasz skutecznego sposobu na redukcję niepotrzebnych kilogramów? Chcesz szybko schudnąć, a do wymarzonej sylwetki brakuje Ci -5kg? W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze porady dietetyczne, które pomogą Ci efektywnie zredukować dotychczasową masę ciała.





Spis Treści:

1
Dlaczego wyznaczenie celu jest ważne podczas diety odchudzającej?
2
Jaką dietę wybrać, by schudnąć 5 kilogramów?
3
Co jeść, by schudnąć 5 kg, a czego należy unikać podczas diety?
4
Jak aktywność fizyczna wpływa na szybszą utratę 5 kg?
5
Jak utrzymać efekty diety odchudzającej?

Dlaczego wyznaczenie celu jest ważne podczas diety odchudzającej?

Wyznaczenie sobie konkretnego celu przez osobę będącą na diecie odchudzającej jest kluczowym, pierwszym krokiem do osiągnięcia przez nią żywieniowego sukcesu. O wiele łatwiej - pod względem motywacyjnym - jest wszak założyć (zwłaszcza na początku kuracji odchudzającej), że chcemy schudnąć 5 kg - a nie 20-30 kg. Jak dowodzą badania naukowe realnym i najbardziej optymalnym osiągnięciem podczas diety redukcyjnej jest obniżenie całkowitej masy ciała o 3% do 5% masy ciała, co stanowi przykładowo od 3 kg do 5 kg dla osoby ważącej 100 kg. Niesprecyzowanie swojego celu - np. schudnięcia łącznie do kilku kilogramów - utrudnia osiągnięcie oczekiwanych rezultatów, co z kolei wywołuje niezadowolenie i brak satysfakcji z podejmowanych działań, by ostatecznie doprowadzić do szybkiego powrotu do poprzedniej masy ciała (efekt jojo).

Jaką dietę wybrać, by schudnąć 5 kilogramów?

By zmniejszyć całkowitą masę ciała o około pięć kilogramów, warto przeanalizować kilka programów dietetycznych. Najlepiej będzie, jeśli proces odchudzania przebiegać będzie pod czujnym okiem lekarza lub dietetyka. Mimo że specjalistyczne badania nie są konieczne do podjęcia decyzji o odchudzaniu, warto wykonać szereg podstawowej diagnostyki - m.in. poziom glukozy, ciśnienie, lipidogram i morfologię. Przy wyborze odpowiedniej diety warto również uwzględnić szczególne potrzeby żywieniowe jednostki - np. dietetyczne leczenie w insulinooporności, stanach chorobowych (np. w przypadku hashimoto) czy diecie bezglutenowej.

Dieta pozwalająca schudnąć co najmniej 5 kilogramów powinna ponadto opierać się na pełnowartościowych produktach żywnościowych o wysokiej wartości odżywczej. Wskazane jest przede wszystkim oparcie codziennego jadłospisu o dania stworzone na bazie świeżych (najlepiej surowych lub ewentualnie gotowanych) warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, rybach, chudym mleku i jego odtłuszczonych przetworach (np. kefirach i jogurtach bez dodatku cukru i innych substancji słodzących) oraz nasion roślin strączkowych (np. soczewicy). Zachowanie zdroworozsądkowego podejścia w trakcie diety oraz umiarkowane spożycie potraw i posiłków o określonej kaloryczności pozwala ponadto na sporadyczne spożycie ulubionych produktów - np. porcji lodów czy słodkiego wypieku. Warto pamiętać, że najlepszą  a tym samym najefektywniejszą, dietą jest ta, którą jako osoba będąca w trakcie terapii odchudzającej, będziesz w stanie utrzymać także po jej okresie zasadniczym.

Co jeść, by schudnąć 5 kg, a czego należy unikać podczas diety?

By skutecznie zmniejszyć masę swojego ciała o co najmniej 5 kg, najłatwiej jest zmienić podstawowe nawyki  żywieniowe. Modyfikując dotychczasową dietę - nawet w niewielkim stopniu - uzyskać można jej zdrowszą wersję, która nie tylko służący odchudzaniu i redukuje zbędne kilogramy, ale także poprawia ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Przykładowo, codzienne kanapki na bazie jasnego pieczywa, z masłem i wędliną zastąpić można zdrowym alternatywnym rozwiązaniem - kromką pełnoziarnistego pieczywa lub chlebem typu graham z dodatkiem pasty warzywnej, hummusem lub awokado - jako zamiennika tradycyjnego, tłustego smarowidła, z pomidorem, plastrem sera żółtego, paroma listkami rukoli lub innej sałaty oraz kilkoma rzodkiewkami lub kawałkami innych surowych warzyw (np. kolorowej papryki) w formie przekąski. Do każdego z codziennych posiłków w ciągu dnia można dodawać ponadto 200 g warzyw (np. połowa brokuła, duży pomidor, plastry ogórka zielonego, kilka różyczek kalafiora) lub owoców (np. średniej wielkości pomarańcza, kilka truskawek, duże jabłko lub gruszka). Przetworzone produkty zbożowe - np. płatki kukurydziane, biały makaron lub ryż - wymienić należy na żywność niskoprzetworzoną, bardziej naturalną - np. pełnoziarnisty razowy makaron, grube kasze, brązowy ryż. W trakcie diety odchudzającej należy również pamiętać o odpowiedniej ilości spożywanych płynów. Dietetycy rekomendują picie dużej ilości wody (także tej smakowej - np. z dodatkiem cytryny lub liści mięty) oraz innych napojów wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej - głównie zielonej lub czerwonej herbaty liściastej i pozostałych naparów ziołowych ułatwiających odchudzanie - np. pokrzywa, morwa biała czy mięta.

Jak aktywność fizyczna wpływa na szybszą utratę 5 kg?

Powolną utratę kilogramów podczas kuracji odchudzającej przyśpieszy aktywność fizyczna. Jej wpływ na spalanie i redukcję tkanki tłuszczowej jest niepodważalny. Wdrożenie codziennych ćwiczeń zacząć można od prostych, niewymagających czynności - np. relaksującego, długiego spaceru, pieszego marszu do pracy, rezygnacji z jeżdżenia windą na rzecz wchodzenia i schodzenia schodami, a także - jeśli dystans na to pozwala - wcześniejszego wysiadania z komunikacji miejskiej - np. dwa przystanki przed domem lub innym określonym celem. Wybierając z czasem bardziej zaawansowane formy treningu, warto zdecydować się na tę, która najbardziej odpowiada naszym preferencjom. Uprawianie ulubionej dyscypliny sportowej nie tylko daje skuteczne efekty związane z redukcją wagi, ale także powoduje wzrost poziomu endorfin we krwi i sprawia, że trening odczuwany jest jako znacznie przyjemniejsza forma spędzania czasu wolnego.

Jak utrzymać efekty diety odchudzającej?

Redukcja masy ciała o 5%-10% wpływa korzystnie na stężenie cholesterolu oraz glukozy we krwi oraz reguluje wartości ciśnienia tętniczego, co w przypadku osób z nadwagą lub otyłością znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia innych chorób cywilizacyjnych. Mimo że wiele osób jest w stanie w krótkim czasie zgubić zbędne kilogramy, utrzymanie rezultatów w dłuższej perspektywie czasowej wydaje się im niemożliwe do zrealizowania. By terapia odchudzająca okazała się skuteczna powinna pozwolić na utrzymanie 5% utraty ciała przez co najmniej 12 miesięcy. U większości ludzi przybieraniu na wadze w przyszłości może natomiast w sposób skuteczny zapobiec odpowiednie modyfikowanie kaloryczności diety - efekty przyniesie obniżenie bilansu energetycznego o choćby 100 kcal/dobę i zwiększenie częstotliwości i/lub intensywności podejmowanej aktywności fizycznej. Równie istotne podczas redukcji masy ciała jest właściwe tempo, w jakim następuje utrata zbędnych kilogramów. Jeśli tempo odchudzania się wynosi od 0,5 kg do 0,9 kg tygodniowo, istnieją większe szanse utrzymania tego efektu. W przeciwnej sytuacji osoba będąca na diecie redukcyjnej ponieść musi ryzyko wystąpienia tzw. efektu jo-jo. Wyjątkowo niepożądane - zwłaszcza u kobiet - przy szybszym tempie spadku masy jest również towarzyszące utracie kilogramów zmniejszenie masy mięśniowej. Gwałtowne obniżenie wagi jest ponadto niebezpieczne u osób w starszym wieku. Kluczową rolę w stabilizacji wagi po zakończeniu programu odchudzającego stanowi zatem wprowadzenie stałych zmian w codziennym trybie życia. Stosowanie krótkotrwałych, szybkich kuracji odchudzających oraz zasadniczych restrykcji żywieniowych może bardziej zaszkodzić niż pomóc osobie na diecie redukcyjnej. 

Źródła:

1. Danuta Gajewska, Sa’eed Bawa, Joanna Myszkowska-Ryciak, Strategie leczenia dietetycznego otyłości - czy istnieje optymalna dieta? Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych, t. 59, nr 3-4, 2010, s. 385-393.
2. Hill J. O., Thompson H., Wyatt H., 2005. Weight maintenance: what’s missing? J. Am. Diet. Assoc. 105, S. 63–S. 66.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog