Heroes Diet
25 lipca 2021
8 min. czytania
1258 wyświetleń
Według Światowej Organizacji Zdrowia w celu prewencji i ochrony zdrowia należy ograniczyć w diecie spożycie cukru dodanego (zarówno tego dodanego do produktu w procesie produktu, jak i stołowego, dostępnego np. w postaci kryształków) poniżej 5%-10% ogółu energii: tj. poniżej 100 kcal (6 łyżeczek) dziennie dla kobiet i 150 kcal (9 łyżeczek) dziennie dla mężczyzn. Czy to możliwe, jeśli w Polsce spożycie cukru w przeliczeniu na osobę w 1950 r. wynosiło 21 kg, a w 2007 r. przekroczyło już granicę 39 kg? O tym, jak walczyć z uzależnieniem od cukru i jak przestać jeść słodycze, piszemy w poniższym artykule.
Spis Treści:
Dostępne dane literaturowe potwierdzają, iż cukier może uzależnić w równym stopniu co inne używki - alkohol, nikotyna czy narkotyki. Cechą charakterystyczną tego uzależnienia jest bowiem fakt, iż wiele osób, których problem dotyczy, najczęściej nie jest świadomych tego, iż mają do czynienia ze szkodliwym nałogiem. Uzależnienie od cukru uznawane jest w powszechnej ogólnej opinii społecznej na mit, nieautentyczne zagrożenie. Słodycze potrafią natomiast wywołać nie tylko uzależnienie o charakterze psychicznym (objawiające się chęcią sięgnięcia po ciastko, batonik, czekoladę lub lody; słodycz pełni wówczas formę nagrody bądź pocieszenia - potrzeby wywołanej przez ośrodkowy układ nerwowy, kiedy to mózg kojarzy słodki smak z poczuciem przyjemności; smak cukru stymuluje wytwarzanie endorfin, relaksuje i wprowadza naturalne poczucie uniesienia), ale także przyjąć postać fizyczną, kiedy to organizm samoistnie domaga się większych ilości szkodliwych węglowodanów. Cukier powoduje wówczas w ustroju gwałtowny skok stężenia glukozy, a do krwioobiegu przenikają duże ilości insuliny, by zneutralizować nadmiar glukozy. Po obronnej reakcji organizmu, poziom cukru w organizmie natychmiast się obniża, co powoduje powtórne poczucie głodu i wywołuje chęć ponownego sięgnięcia po słodką przekąskę.
Do zasadniczych objawów uzależnienia od cukru należą:
Konsekwencje związane z nadmiernym spożyciem słodyczy i/lub uzależnieniem od cukru mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia całego organizmu człowieka. Nałóg, jakim jest kompulsywne, nieopanowane jedzenie produktów bogatych w węglowodany, może nieść ze sobą poważne szkody dla jednostki borykającej się z tym problemem. Do najistotniejszych skutków uzależnienia od słodyczy zalicza się:
Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek symptomy uzależnienia i uświadomimy sobie potencjalne ryzyko wystąpienia nałogu, konieczne jest podjęcie stanowczych kroków mających na celu walkę z nałogiem.
Poniżej prezentujemy listę praktycznych porad, które w skuteczny i efektywny sposób pomogą zwalczyć ochotę na słodycze i pozwolą osiągnąć cel, jakim jest ich początkowe ograniczenie, a następnie całkowite wyeliminowanie ich z codziennej diety.
Należy również pamiętać, iż najważniejszą zasadą w walce z każdego typu uzależnieniem, jest świadomość indywidualna, chęć zmiany na lepsze i umiejętność przyjęcia asertywnej postawy, by móc śmiało powiedzieć słodyczom: NIE!
Źródła:
1. Jacoby, R., Baldelomar, R. (2016).Cukier-cichy zabójca. Wydawnictwo Vivante.
2. Gruszczyńska, M., Bąk-Sosnowska. M., Plinta, R. (2015). Zachowania zdrowotne jako istotny element aktywności życiowej człowieka. Stosunek Polaków do własnego zdrowia. Hygeia Public Health, 50(4): 558-565.
3. L.Kłosiewicz-Latoszek, B. Cybulska, Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo‑naczyniowych, Probl Hig Epidemiol 2011, 92(2): 181-186.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl