Heroes Diet
30 lipca 2021
6 min. czytania
1395 wyświetleń
Nadmierne przybieranie na wadze po rzuceniu palenia to jeden z najpowszechniejszych mitów związanych z walką ze szkodliwym nałogiem. Poniższy artykuł uzasadnia jednak prawdziwość tej hipotezy i wyjaśnia, jak nie przytyć po zakończeniu kuracji antynikotynowej i rezygnacji z palenia papierosów.
Spis Treści:
Interesujące okazują się być wyniki badań przeprowadzonych przez Zakład Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wśród 409 dziewcząt w wieku 16-18 lat. Jak wskazują dane przygotowane i opracowane przez autorów ankiety badawczej, dziewczęta o prawidłowej masie ciała (35,7%) częściej nie paliły papierosów, niż dziewczęta ze stwierdzoną niedowagą (10,0%) lub z otyłością i nadwagą (5,4%). Dziewczęta z niedowagą (3,2%) sięgały po papierosy okazjonalnie, nastolatki o prawidłowej masie ciała wypalały z kolei od 1 do 5 papierosów dziennie (9,1%), natomiast dziewczęta z nadwagą lub otyłością (2,7%) paliły więcej i częściej - zazwyczaj około 5-10 papierosów w ciągu dnia (E. Piotrowska i in., 2009). Uzyskane wyniki pozwoliły naukowcom wywnioskować, iż złe nawyki żywieniowe i stosowanie używek (w tym nikotyny) powodują, że już we wczesnych okresach życia problem nadwagi i otyłości narasta, a palenie papierosów wzmaga przyrost masy ciała.
Szacuje się, że rokrocznie otyłość jest przyczyną od 5% do 15% zgonów w Stanach Zjednoczonych. Za znacznie więcej, tj. 18% zgonów, odpowiada nałóg palenia tytoniu (S. T. Stewart i in., 2010). Badania dowodzą także, że w ciągu ostatniego trzydziestolecia w związku z ograniczeniem palenia tytoniu nastąpiła znaczącą poprawa zdrowia społeczeństw - m.in. wśród populacji USA (S. T. Stewart i in., 2010). Całkowite wyeliminowanie szkodliwego nałogu mogłoby, zdaniem naukowców, zwiększyć oczekiwaną długość życia populacji nawet o roku lub dwa lata. Otyłość i palenie papierosów wpływają więc nie tylko na poziom umieralności społeczeństw, ale i jakość życia jednostek. Nikotyna jest bowiem jednym z czynników stymulujących rozwój chorób układu krążenia, schorzeń przewlekłych i nowotworów (m.in. płuc), a towarzysząca jej otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego i prowadzić może do zwyrodnienia stawów. Według amerykańskich naukowców wynikiem wyeliminowania zarówno palenia tytoniu, jak i otyłości byłoby zwiększenie oczekiwanej długości życia pacjentów średnio o 3,76 roku, a wraz z korzystną zmianą jego jakości - o 5,16 roku (S. T. Stewart i in., 2010). Mimo, że środowiska akademickie mają świadomość, iż całkowite wyeliminowanie behawioralnych czynników ryzyka, jakim jest m.in. nałóg nikotynowy, nie jest możliwe, ich zdaniem nawet niewielkie ograniczenie palenia tytoniu i zmniejszenie masy ciała przez poszczególne jednostki może wywrzeć istotny wpływ na zdrowie całej populacji. Skuteczne interwencje i skrupulatne działania pozwolą wówczas przeciwdziałać czynnikom leżącym u podłoża nadwagi i otyłości - także w momencie rezygnacji z nałogu.
Mimo że zaprzestanie palenia w istotny sposób obniża ryzyko wystąpienia nie tylko chorób sercowo-naczyniowych, ale również nowotworów i innych schorzeń będących następstwem tego nałogu, prowadzić może do zwiększenia masy ciała byłego palacza. Osobę tę definiuje się zazwyczaj jako osobę, która paliła papierosy w przeszłości, ale w czasie rzeczywistym rzuciła palenie i aktualnie nie sięga po produkty nikotynowe. Aby byli palacze prowadzili zdrowszy tryb życia, obejmujący zarówno niepalenie, zadowalający poziom aktywności fizycznej, prawidłowy poziom masy ciała i właściwie zbilansowaną dietę, ważne jest wprowadzanie szczególnych zmian w dotychczas prowadzonym trybie życia. W przeciwnym razie - mimo definitywnego porzucenia nałogu palenia papierosów - organizm będzie bardziej podatny na ryzyko zachorowalności na choroby przewlekłe i zacznie gromadzić zbędną tkankę tłuszczową, która z czasem przybierze formę nadwagi lub w konsekwencji doprowadzi jednostkę do stanu otyłości. Poniżej prezentujemy szereg zasad, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie o to, jak utrzymać prawidłową sylwetkę i nie przytyć po rzuceniu palenia.
Zjawisko tycia w wyniku rzucenia palenia ma charakter osobniczy, jednostkowy. Nadwaga dotyczy wówczas częściej byłych palaczy po 40. roku życia niż osób w wieku 20-40 lat oraz osób prowadzących bierny i/lub siedzący tryb życia. Czynnikiem decydującym o ewentualnym, niepożądanym wzroście masy ciała jest metoda walki z nałogiem - palacze korzystający ze specjalistycznych leków wspierających proces rzucania palenia i preparatów antynikotynowych mają większą szansę osiągnięcia pozytywnych rezultatów terapii, odczuwają także mniejszy głód nikotynowy, dzięki czemu również rzadziej podjadają. Należy ponadto pamiętać, by detoksu nikotynowego nie łączyć bezpośrednio z dietą odchudzającą - obie kuracje są w połączeniu bowiem nieefektywne i istnieje ryzyko, iż palacz odczuwający zarówno głód pokarmowy, jak i nikotynowy, szybciej sięgnie po kaloryczny posiłek lub kolejnego papierosa.
Osoby rezygnujące ze szkodliwego nałogu przybierają na wadze, ponieważ zawarta w papierosach nikotyna znacząco przyspiesza ich metabolizm oraz zmniejsza apetyt. Po ograniczeniu podaży tej substancji do organizmu, dzieje się rzecz odwrotna - w wyniku odstawienia nikotyny procesy metaboliczne spowalniają, a chęć spożycia posiłku rośnie. Eliminacja dymu papierosowego i nikotyny powoduje również zaostrzenie możliwości percepcji zmysłowej - smaku i węchu, które stają się być bardziej podatne i wrażliwe na bodźce zewnętrzne.
Tyciu w momencie zaprzestania palenia tytoniu zapobiegają określone działania profilaktyczne:
Źródła:
1. Ewa Piotrowska, Alicja Żechałko-Czajkowska, Jadwiga Biernat, Jolanta Mikołajczak, Ocena wybranych cech stylu życia kształtujących stan zdrowia 16-18 letnich dziewcząt. Cz. 1. Stosowanie różnych diet, aktywność fizyczna, palenie papierosów i picie alkoholu, ROCZN. PZH 2009, 60, Nr 1, 51 - 57.
2. Susan T. Stewart, PhD, David M. Cutler, PhD, Allison B. Rosen, MD, ScD, Przewidywany wpływ otyłości i palenia tytoniu na oczekiwaną długość życia w Stanach Zjednoczonych, Kardiologia
po Dyplomie 2010; 9 (7): 12-26.
3. Dorota Kaleta, Teresa Makowiec-Dąbrowska, Kinga Polańska, Elżbieta Dziankowska-Zaborszczyk, Wojciech Drygas, Palenie tytoniu i inne negatywne zachowania zdrowotne wśród osób czynnych zawodowo, Medycyna Pracy 2009;60(1):7 – 14.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl