Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Dieta 1200 kcal: Korzyści, wady, czy pomaga schudnąć?

Dieta 1200 kcal: Korzyści, wady, czy pomaga schudnąć?

Heroes Diet

07 grudnia 2020

8 min. czytania
34575 wyświetleń

Niektórzy ludzie stosują dietę 1200 kcal, aby szybko zredukować tkankę tłuszczową i jak najszybciej osiągnąć docelową wagę. Prawdą jest, że redukcja kalorii jest skutecznym sposobem na utratę wagi, a ponieważ fizyki nie oszukamy, organizm z braku wymaganego pożywienia zacznie korzystać ze wszystkich dostępnych, zgromadzonych zasobów. W pierwszej kolejności pozyskując energię z mięśni ( które są tylko dla niego zbędnym balastem ) oraz kolejno z tłuszczu. Badania pokazują, że zbyt drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii nie jest dobre zarówno dla zdrowia jak i utraty wagi.





W tym artykule omówimy potencjalne korzyści i wady związane ze stosowaniem diety 1200 kcal oraz innymi niskokalorycznymi wzorcami żywieniowymi.

Spis Treści:

1
Czym jest dieta 1200 kcal?
2
Czy dieta 1200 kcal może pomóc schudnąć?
3
Korzyści wynikające ze stosowania diety 1200 kcal
4
Wady wynikające ze stosowania diety 1200 kcal
5
Przykładowe menu diety 1200 kcal
6
Lepsze alternatywy względem diety 1200 kcal
7
Dieta 1200 kcal - Podsumowanie

Czym jest dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal jest sposobem odżywiania, który znacznie ogranicza liczbę spożywanych kalorii do 1200. Ta dieta jest uważana za dietę niskokaloryczną, ponieważ dostarcza znacznie mniej kalorii niż wymaga tego zapotrzebowanie energetyczne większości przeciętnych, zdrowych osób dorosłych aby utrzymać swoją wagę.

Wielu pracowników służby zdrowia, w tym lekarzy oraz dietetyków, zaleca stosowanie diety niskokalorycznej jako strategię odchudzania.

Powszechnym zaleceniem, aby przyspieszyć utratę wagi jest zmniejszenie spożycia kalorii o 500 – 750 kcal dziennie niż wymaga tego zapotrzebowanie względem utrzymania aktualnej wagi. Zwykle przekłada się to na dietę niskokaloryczną w zakresie 1200 – 1500 kcal dziennie dla dorosłych kobiet oraz 1500 – 1800 kcal dziennie dla dorosłych mężczyzn.

Należy pamiętać, że dieta 1200 kcal to najniższy poziom zalecanych diet niskokalorycznych dla kobiet. Niektórzy naukowcy klasyfikują diety niskokaloryczne jako wzorce żywieniowe dostarczające od 800 do 1200 kcal dziennie, podczas gdy diety bardzo niskokaloryczne są przez nich klasyfikowane jako diety dostarczające mniej niż 800 kcal dziennie.

Diety niskokaloryczne oraz bardzo niskokaloryczne są zazwyczaj stosowane w warunkach klinicznych pod nadzorem lekarza lub dietetyka, ale są również popularne wśród ogółu społeczeństwa żyjącego z przeświadczeniem, że aby schudnąć trzeba jak najmniej jeść lub nic nie jeść.

Podczas gdy dieta 1200 kcal może stanowić alternatywę na krótki okres czasu w pewnych kontrolowanych sytuacjach, to dostarcza zdecydowanie za mało kalorii dla większości zdrowych osób dorosłych.

Ponadto, chociaż początkowo waga szybko spada stosując dietę 1200 kcal, co jest spowodowane gwałtownym zmniejszeniem spożycia kalorii, to badania pokazują, że diety tak niskokaloryczne rzadko pomagają utrzymać tę wagę. A wraz z kolejnymi dniami, tygodniami funkcjonowania na takiej diecie organizm będzie coraz bardziej zwalniał poprzez eliminację zbędnego wydatkowania energii, przez co sam spadek wagi będzie coraz wolniejszy, a my fizycznie oraz psychicznie zaczniemy czuć się coraz gorzej.

Dodatkowo po zakończeniu takiej diety i przejściu na dużo wyższą kaloryczność „spowolniony” organizm nie przyspieszy z dnia na dzień. Spowolnione procesy będą ostrożnie, powoli przywracane do poprzedniego stanu. Co w konsekwencji sprawia, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne i wydatki energetyczne również powoli zaczną rosnąć powodując tzw. Efekt jojo. Oczywiście mówimy tu o dietach skrajnie niskokalorycznych.

Czy dieta 1200 kcal może pomóc schudnąć?

Tworzenie deficytu kalorycznego jest niezbędne do utraty wagi. Zmniejszenie liczby kalorii o 500 – 750 dziennie, jak radzą niektórzy pracownicy służby zdrowia, może być skuteczne podczas chęci utraty wagi.

Wiele przeprowadzonych badań naukowych wykazało, że przestrzeganie diet niskokalorycznych, w tym diety 1200 kcal, może sprzyjać odchudzaniu.

Jednym z takich badań jest badanie przeprowadzone pod przewodnictwem Z Li. w którym brało udział 2093 osób z otyłością. Badanie to wykazało, że dieta 1200 kcal zastępująca ich dotychczasowe diety, stosowana pod nadzorem lekarza powodowała średnią utratę tłuszczu o 4,7% w skali roku.

W innym badaniu osoby dorosłe stosowały komercyjny program wspomagający utratę wagi, który dostarczał 500, 1200-1500 lub 1800 kcal dziennie. Po okresie 12 miesięcy osoby na diecie 1200 – 1500 kcal dziennie schudły średnio o 6,8 kg.

Badania wykazują również, że pomimo faktu skutecznej i początkowo szybkiej utraty masy ciała podczas stosowania diety niskokalorycznej, takiej jak 1200 kcal, następuje po niej zwykle większy powrót do masy ciała z przed okresu odchudzania w porównaniu z dietami, które tylko trochę ograniczają kalorie.

W jednym badani przeprowadzonym z udziałem 57 osób z otyłością lub nadwagą stwierdzono, że po zastosowaniu diety bardzo niskokalorycznej ( 500 kcal ) lub niskokalorycznej diety przez kolejno okres 5 i 12 tygodni, uczestnicy badania odzyskali średnio 50% masy ciała, którą stracili w czasie 10 miesięcy.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej dzieje się tak, ponieważ diety niskokaloryczne powodują zmiany metaboliczne, które znacznie oszczędzają energię i starają się zapobiegać utracie wagi. Właśnie ten fakt skłonił ekspertów w zakresie zdrowia do stworzenia wzorców żywieniowych, które polegają na niewielkim zmniejszeniu spożycia kalorii, co minimalizuje negatywne adaptacje metaboliczne związane z dietami niskokalorycznymi.

Korzyści wynikające ze stosowania diety 1200 kcal

Przestrzeganie diety 1200 kcal może nieść za sobą pewne potencjalne korzyści zdrowotne. Jednak należy pamiętać, że jest to związane z ograniczeniem kalorii, a nie konkretnie z planem dietetycznym 1200 kcal.

Regularne prowadzenie diety o wyższej kaloryczności niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne może prowadzić do wielu konsekwencji zdrowotnych, narażać nas na nadwagę i otyłość, która zwiększa czynniki odpowiedzialne za powstawanie chorób serca oraz cukrzycy. Optymalne, odpowiednie dostarczanie kalorii jest natomiast niezbędne jeśli chcemy mieć ogólnie dobry stan zdrowia.

Wiele przeprowadzonych badań naukowych dowodzi, że ogólne zmniejszenie liczby kalorii może pozytywnie wpływać na nasze zdrowie. Zachowanie odpowiedniej, zdrowej kaloryczności wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu LDL, co jest korzystne dla zdrowia serca, pozwala utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach oraz zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych.

Jednak stosowanie diet niskokalorycznych i restrykcyjnych są silnie powiązane ze zwiększoną szansą na powrót do masy ciała sprzed okresu odchudzania. Dlatego chociaż utrata nadmiaru tkanki tłuszczowej może korzystnie wpływać na ogólny stan zdrowia, ważne jest aby wybrać zdrową oraz zrównoważoną dietę, powoli zmniejszając jej kaloryczność lub zwiększając aktywność fizyczną.

Niemniej jednak, jeśli chciałbyś zastosować u siebie dietę niskokaloryczną w celu redukcji tkanki tłuszczowej bardzo ważne jest abyś porozmawiał o tym z wykwalifikowanym lekarzem lub dietetykiem, który udzieli ci więcej informacji na ten temat.

Wady wynikające ze stosowania diety 1200 kcal

Zapotrzebowanie kaloryczne jest sprawą indywidualną dla każdego człowieka oraz zależy od bardzo wielu czynników w tym masy ciała, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej, treningowej. Dieta 1200 kcal jest zdecydowanie niezalecana dla większości dorosłych zdrowych kobiet. Pomimo faktu, że zapotrzebowanie kaloryczne różni się w zależności od osoby to przeciętna dorosła kobieta potrzebuje około 2000 kcal dziennie, aby utrzymać swoją wagę, a mężczyzna 2500 kcal.

Nasz kalkulator kalorie może pomóc ci obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Dieta 1200 kcal jest o wiele za niską kalorycznością dla większości ludzi oraz może powodować negatywne skutki uboczne tj. zawroty głowy, głód, nudności, niedobory witamin i minerałów, zmęczenie, flegmatyczne ruchy, bóle głowy oraz kamice żółciowe.

Znaczne ograniczenie kalorii prowadzi do zmian metabolicznych w organizmie. Obejmują one wzrosty hormonów takich jak kortyzol oraz grelina, a także spadek tempa metabolizmu.

Upraszczając jeśli twoim celem jest długotrwała utrata wagi dieta 1200 kcal może pokrzyżować ci plany.

Przykładowe menu diety 1200 kcal

Jako catering dietetyczny posiadamy w ofercie naszych diet diety o wartości energetycznej 1200 kcal. A przykładowe menu na dzień takiej diety wygląda następująco:

Śniadanie: Jajecznica z szynką drobiową, pieczywo żytnie pełnoziarniste

II Śniadanie: Sernik kawowy

Obiad: Polędwiczki w sosie koperkowym

Podwieczorek: Zielone smoothie ze szpinakiem i bazylią

Kolacja: Sałatka z brokułem, słonecznikiem i sosem czosnkowym

 

Lepsze alternatywy względem diety 1200 kcal

Często ludzie wybierają diety na podstawie tego jak szybko są wstanie osiągnąć na nich pożądane przez siebie rezultaty, nie biorąc pod uwagę ewentualnych długotrwałych konsekwencji zdrowotnych restrykcyjnego ograniczenia kalorii.

Duże deficyty kaloryczne mogą prowadzić nie tylko do niekorzystnych zmian, które utrudniają utrzymać wypracowany efekt, ale także mogą mieć poważny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz zdrowie.

Badania naukowe sugerują, że dieta 1200 kcal nie jest finalnie skuteczna, a stosowanie zdrowszych, mniej ekstremalnych kaloryczności oraz metod odchudzania jest lepszym wyborem wspomagającym odchudzanie, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz utrzymanie masy ciała. Oto niektóre z nich:

Korzystaj z niewielkiego deficytu kalorycznego w diecie, a obserwując swój organizm w czasie zwiększaj lub zmniejszaj kaloryczność pamiętając, że zdrowa utrata masy ciała powinna się mieścić w granicach 0,5 – 1 kg tygodniowo.
Zwiększ codzienną aktywność fizyczną co zapewni ci powiększenie deficytu kalorycznego. Pamiętaj, że jedzenie to paliwo dla twojego organizmu, które dostarcza niezbędnych mikro i makroelementów. Czy da się chudnąć na diecie 2500 kcal? Oczywiście że tak! Warunkiem jest tylko generowanie odpowiedniego deficytu kalorycznego za pomocą aktywności fizycznej i rozpędzanie metabolizmu. Pomyśl tylko ile cennych składników odżywczych dostarczysz w ten sposób do organizmu.
Współpracuj z doświadczonym dietetykiem, który będzie kontrolował twój stan zdrowia i proces odchudzania. Dodatkowym plusem takiej współpracy będzie możliwość uzupełniania swojej wiedzy z zakresu dietetyki i możliwość szybkiego uzyskania odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Skorzystaj z cateringu dietetycznego, który posiada w swoim zespole dietetyków oraz który przygotuje i dostarczy prosto pod Twoje drzwi codziennie gotowe posiłki przygotowane z myślą o zdrowym odchudzaniu. Plusem takiej współpracy jest również darmowa konsultacja dietetyczna w dowolnym czasie trwania abonamentu.

Dieta 1200 kcal - Podsumowanie

Dieta 1200 kcal jest dietą niskokaloryczną, która zazwyczaj obejmuje liczenie kalorii lub makroskładników oraz spożywanie żywności o obniżonej kaloryczności w celu przyspieszenia utraty wagi. Chociaż potencjalnie dieta 1200 kcal sprzyja krótkotrwałej, szybkiej utracie wagi, to adaptacje metaboliczne sprawią, że utrzymanie wypracowanej wagi w dłuższym okresie czasu jest bardzo trudne.

 

Źródła:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC6163457/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC4314695/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/books/NBK311324/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC5639963/

5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/25896063/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC3940825/

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC3471207/

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC5707677/

9. https://jissn.biomedcentral.com

/articles/10.1186/1550-2783-11-7

10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC2949959/

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

/20585735/

12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/pmc/articles/PMC6418422/

13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov

/books/NBK278991/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog