Żywność i składniki odżywcze

Czy kukurydza jest zdrowa?

Czy kukurydza jest zdrowa?

Heroes Diet

9 października 2022

5 min. czytania
2014 wyświetleń

Wszyscy chcemy czuć się zdrowo. Dbamy o to, jakie produkty spożywamy, skrupulatnie dobieramy składniki, z jakich sporządzamy swoje posiłki, zwracamy uwagę na pochodzenie produktów, a także na wartości odżywcze poszczególnych dań. Co dnia staramy się spożywać jak największą ilość zdrowego jedzenia, pijemy wodę, uprawiamy sport. Żyjemy w czasach, kiedy mamy dostęp do olbrzymiej ilości udogodnień, rozmaitych owoców, warzyw, przetworów... Rynek jest bardzo rozwinięty, a sortyment zróżnicowany. W skutek zwiększającego się popytu na zdrową żywność, zwiększa się ilość uprawianych warzyw. Czy zastanawiamy się, w jakiej mierze nabywana przez konsumenta produkcja jest zdrowa? Czy są tak naprawdę zdrowe i naturalne warzywa, jak myślimy? Na przykładzie takiego warzywa, jak kukurydza zbadamy, czy w dzisiejszych czasach produkty są zdrowe. W danym artykule opierać się będziemy na badaniach i artykułach naukowych, aby w pełni móc odpowiedzieć na pytanie: czy kukurydza jest zdrowa? 





Spis Treści:


1
Jak uprawia się kukurydzę?

2
Kukurydza - jedno z najpopularniejszych warzyw. Kto najczęściej spożywa kukurydzę?

3
Kukurydza - Składniki odżywcze

4
Jak przyrządzić kukurydzę?

Jak uprawia się kukurydzę?

Według dostępnych danych z Europejskiej Konfederacji Produkcji kukurydzy (CEPM) kukurydzę cukrową uprawia się na całym świecie. Wśród liderów znaleźli się Węgry i Francja. Jednak rekord po spożyciu tego złotego warzywa należy do USA. W 2019 roku obszar upraw w USA wynosił 120 tys.ha. Natomiast Unia Europejska wydzieliła pod uprawy warzywa 73 tys.ha, a Tajlandia 50 tys.ha. 

Roślina ta jest dosyć wymagająca. Narażona na czynniki, które niszczą ziarna. Dlatego jeszcze wiosną gleba wyznaczona pod zasiew kukurydzy jest badana laboratoryjnie. Pobiera się próbkę gleby z zamiarem ustalić właściwości danego terenu, aby móc dokładnie dobrać niezbędne nawozy. Na podstawie takiej analizy można ustalić ilość potrzebnego nawozu, który uzupełni wszelkie braki w glebie. Dawki nawozu nie powinny przekraczać istniejących norm, oraz nie powinno znaleźć się ich za mało, gdyż będzie to miało negatywny wpływ na jakość plonów. Szacuje się, iż tradycyjny minimalny skład takiego nawozu bez oceny właściwości gleby powinien wyglądać następująco:

azotu stosuje się od 100 do 150 kg/ha,
70-90 kg/ ha fosforu,
od 150 do 200 kg/ha potasu,
30-40 kg/ha wapnia.

Nawozy stosuje się dla lepszego plonowania i prawidłowego rozwoju kukurydzy. Ze względu na słabą odporność na chwasty, w porównaniu do innych roślin zbożowych, wykorzystywana jest metoda zwalczania chwastów tuż po wysiewie nasion rośliny. Ziemia jest dokładnie obrabiana herbicydami zalecanymi przez Instytut Ochrony Roślin. Powodują istotny wzrost plonowania, a także obniżają poziom skrobi w ziarnach kukurydzy. Po zastosowaniu środków chwastobójczych rośliny mają intensywnie zielony kolor liści, co wskazuje na wysoki poziom chlorofilu. Roślinność traktowana herbicydami w odpowiednich ilościach i odpowiedni sposób nie będzie pozostawiać śladu na zwierzętach i środowisku w postaci negatywnego wpływu na zdrowie żywych organizmów. Stosowane zgodnie z zasadami i spełniające przyjęte normy herbicydy nie będą niebezpieczne. Takie środki chemiczne są powszechnie stosowane, szczególnie na dużych plantacjach. Jest to podstawa, bez której nie mogą się obejść rolnicy.

Kukurydza - jedno z najpopularniejszych warzyw. Kto najczęściej spożywa kukurydzę?

Kukurydza jest warzywem sezonowym i zajmuje swoją twardą pozycję w strukturze uprawy roślin zbożowych. Latem i jesienią mamy do wyboru nie tylko warzywo z puszki, ale także w postaci świeżej surowej kolby. Jednak w ciągu roku, kiedy już mija sezon zbiorów plonów kukurydzę spotkamy na półkach sklepów raczej w postaci przetworu konserwowego. Jest to świetny sposób na przedłużenie przydatności warzywa z zachowaniem cennych zawartych w ziarnach elementów i jego bezpieczne spożycie. Przeprowadzono badania, które wykazały, iż przewagę nad pozostałymi warzywami po obróbce termicznej ma kukurydza. Stanowi ona około 40 procent wszystkich kupowanych przetworów. Trochę niżej na liście znalazł się groszek. W związku ze wzrostem liczby alergii pokarmowych kukurydza co raz częściej pojawia się na naszych stołach. Nie ma w niej glutenu, na który jest uczulona duża ilość osób. Dlatego mogą ją spożywać osoby mające skłonności do alergii. Każdy, kto stosuje dietę bezglutenową może ze spokojem zajadać się kukurydzą. Jednak trzeba pamiętać, żeby czujnie sprawdzać skład na opakowaniach z produktami zrobionymi z kukurydzy i zwracać uwagę na wszelkie dodatki zawierające gluten. 

Federalny Urząd Statystyczny udostępnił dane, które mówią o tym, że spożycie kukurydzy cukrowej w Stanach Zjednoczonych na jednego mieszkańca wynosi 11 kg rocznie. Przy czym w Europie spożywamy około 1 kg kukurydzy rocznie. 

Kukurydza - Składniki odżywcze

Przede wszystkim, warto zwracać uwagę na warzywa ekologiczne, najlepiej zebrane z polskich pól. Stanowi to gwarancję wysokiej jakości. Kukurydza charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą. Najlepsze jest to, że niezależnie od postaci, w jakiej spożyjemy kukurydzę - surowym czy konserwowym, będzie zawierać w sobie zdrowe składniki, które zaspokoją głód, nasyci organizm i doda energii. Przede wszystkim ziarna kukurydzy to zbiór cennego białka, witamin i mikroelementów. Do witamin, które zawiera w sobie kukurydza zaliczamy witaminę E, C i witaminy z grupy B, lecz do mikroelementów - żelazo, cynk, fosfor, miedź, selen, chrom. Wiemy, iż selen w parze z witaminą E przyczynia się do detoksykacji, Proces ten polega na pozbyciu się z organizmu człowieka toksyn- substancji chemicznych, które w naturalnych warunkach nie występują u człowieka i mogą być szkodliwe. Także selen ogrywa swoją rolę w profilaktyce nowotworowej.

Kukurydza słynie ze sporej dawki zawartej w jej ziarnach błonnika. Osoby mające problemy z układem pokarmowym dzięki błonniku unikną objawów związanych z zespołem jelita drażliwego. Warzywo wspomaga trawienie i łagodzi dolegliwości układu pokarmowego. Wiadomo, że kukurydza pozytywnie wpływa na organizm człowieka chorujący na cukrzycę. Obecne związki fitochemiczne w warzywie uczestniczą w uwalnianiu insuliny, czyli pomaga kontrolować jej poziom we krwi. 

Dosyć nietypowe charakterne działania dla kukurydzy to:

wzmacnia układ nerwowy, co szczególnie ważne jest dla zdrowia psychicznego współczesnego człowieka,
poprawi pracę mózgu
ułatwia myślenie
ułatwia koncentrację - ważny punkt dotyczący zwłaszcza młode osoby.

Jak przyrządzić kukurydzę?

Kukurydza cukrowa to składnik nie jednej światowej kuchni Jednak najbardziej lubiana kukurydza jest w Meksyku. Kuchnia meksykańska słynie z potraw bazujących się na kukurydzy, ponieważ warzywo to zajmuje jedno z pierwszych miejsc na liście spożywanych roślin. Odzwierciedla to całą kulturę i charakterystykę państwa, kuchnię którego uwielbiają na całym świecie. Inspirację można czerpać z przepisów bazujących się na roślinach strączkowych, kukurydzy, papryczkach, pomidorach. Wszystkie te warzywa wyśmienicie smakują w połączeniu z kukurydzą. Sporządzać posiłki można na bazie mąki kukurydzianej. Bezglutenowe placki kukurydzianie dobrze smakują z sałatą, ogórkiem i awokado, dietetycznymi sosami. Nie zapomnij dorzucić odrobinę natki aromatycznej kolendry. Eksperymentuj i stwarzaj własne przepisy na zdrowe posiłki z dodatkiem apetycznej kukurydzy.

Sponsorem powyższego artykułu jest https://pl.jooble.org/ - Jedna z największych wyszukiwarek ofert pracy.

Źródła:
1. https://sj.umg.edu.pl/sites/default/files/ZN530.pdf
2. https://pta.up.poznan.pl/pdf/2013/FA%2030(3)%202013%20Golebiowska.pdf
3. https://powiatdebicki.pl/pro_debicki/zasoby/files/21-06/herbicydy.pdf

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog