Żywność i składniki odżywcze
Oparte na dowodach

Czy cytryny są zdrowe?

Czy cytryny są zdrowe?

Heroes Diet

08 października 2022

8 min. czytania
1026 wyświetleń

Cytryna to jedne z najczęściej spożywanych owoców na całym świecie. Jej smak jest soczysty, kwaśny, aromatyczny, a ponadto znany i ceniony od wieków. Cytryna stanowi drogocenne źródło witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, który ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.





Spis Treści:


1
Cytryna - charakterystyka

2
Cytryna - wartości odżywcze

3
Cytryna i jej działanie przeciwutleniające

4
Cytryny- właściwości prozdrowotne

5
Cytryna w kosmetyce

6
Czy picie wody z cytryną jest zdrowe?

7
Kiedy cytryna może być szkodliwa?

 

Cytryna - charakterystyka

Cytryna to owoc należący do rodziny cytrusów. Drzewo cytrusowe pochodzi najprawdopodobniej z Chin i pojawiło się w Europie, jak i obu Amerykach, kiedy to odkrywcy wyruszyli eksplorować kulę ziemską ok. XVII wieku. W Europie cytryny pojawiły się na początku naszej ery, jednakże ich uprawa na szeroką skalę rozpoczęła się dopiero w XV wieku. Owoce uprawiane są głównie w takich krajach Europy jak: Włochy, Francja, Grecja oraz Hiszpania, a poza tym w Meksyku czy USA.

Cytryny stały się szczególne popularne w wieku XVII, gdyż wtedy udowodniono ich skuteczne działanie w walce ze szkorbutem, który był wówczas plagą wśród marynarzy. Drzewa cytrynowe osiągają do 10 m wysokości i co ciekawe, dają owoce przez cały rok kalendarzowy. Owoce mają barwę intensywnie żółtą, jajowaty kształt i grubą, chropowatą skórę. Są one wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym.

Cytryna - wartości odżywcze

Cytryna składa się nawet w 74,8% z wody. To owoc o niskiej kaloryczności i wartości energetycznej wynoszącej 24,4 kcal/1 sztukę. Składa się z węglowodanów (7,83g/1szt), białka (0,92g/1szt) oraz tłuszczy (0,25g/1szt). W tym kwaśnym owocu znajduje się też błonnik pokarmowy (2,35g/1szt). Cytryna jest źródłem takich witamin i składników mineralnych, jak:

Witamina C,
Witamina B1,
Witamina B2,
Witamina B6,
Witamina A,
Witamina E,
Niacyna,
Kwas foliowy,
Wapń,
Żelazo,
Potas,
Cynk,
Magnez,
Miedź,
Fosfor,
Mangan.

Owoce tego drzewa są też znakomitym źródłem kwasu cytrynowego, a jego zawartość w soku cytrynowym wynosi od 3,4 do 4,8g/ 100 ml. Grupa związków bioaktywnych obecnych w owocu oraz soku cytrynowym są polifenole, w tym przede wszystkim flawonoidy (Diosmina, Eriodiktiol, Eriocytryna, Naringina, Hesperydyna, Hesperytyna, Apigenina, Kwercetyna, Witeksyna).

Cytryna i jej działanie przeciwutleniające

Cytryny, jak już wyżej wspomniano, zawierają wyjątkowe związki flawonoidowe. Charakteryzują się one działaniem przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym). Przeprowadzone przez naukowców badania dowiodły, że cykle komórkowe, w tym decyzja, którą komórka podejmuje (podzielić- mitoza, umrzeć-apoptoza) są modyfikowane właśnie poprzez sok z cytryny. Pomijając swoje unikalne właściwości fitoskładnikowe, owoce te są też bogactwem witaminy C, czyli najcenniejszego przeciwutleniacza, jakiego można spotkać w środowisku naturalnym. Witamina C to silny przeciwutleniacz rozpuszczalnym w wodzie. Substancja ta przenika przez organizm i doprowadza do neutralizacji wolnych rodników.

Warto podkreślić, że to właśnie wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu oraz ich błony, a także są przyczyną obrzęków w organizmie i stanów zapalnych. Jak wiadomo, witamina C jest w stanie zmniejszyć pewne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów. Poprzez eliminację wolnych rodników, które przyczyniają się do odkładania cholesterolu w ścianach tętnic, witamina C jest też wsparciem w przeciwdziałaniu rozwoju miażdżycy oraz cukrzycowej choroby serca.

Cytryny- właściwości prozdrowotne

Cytryny są zdrowym elementem diety każdego człowieka. Z pewnością warto je uwzględnić w codziennym menu, gdyż wykazują takie właściwości, jak:

oczyszczanie organizmu z toksyn- poprzez picie soku z cytryny można przyczynić się do detoksykacji organizmu,
wzmocnienie odporności- witamina C zawarta w owocach wspiera działanie układu immunologicznego, łagodzi przebieg infekcji i zwalcza stany zapalne dróg oddechowych,
wsparcie odchudzania- flawonoidy obecne z cytrusach działają pozytywnie na procesy trawienne, a błonnik gwarantuje uczucie sytości na dłuższy czas,
zwalczanie dolegliwości trawiennych- sok z cytryny jest w stanie pomóc na niestrawność, jak i poprawić regularność wypróżnień. Błonnik wpływa dobrze na pracę jelit oraz spowalnia trawienie cukrów i skrobi,
wsparcie pracy wątroby- cytryna stymuluje wytwarzanie żółci, co pomaga w prawidłowym działaniu wątroby,
wspomaganie układu krążenia- znajdujący się w owocach potas pomaga zwalczać nadciśnienie, jak i zachować właściwą elastyczność naczyń, tym samym minimalizując ryzyko zawału, udaru i miażdżycy,
poprawa kondycji skóry- owoce są znakomitym źródłem antyoksydantów, a więc pomagają w redukcji niedoskonałości skóry, jak i trądziki. Oprócz tego, przyspieszają syntezę kolagenu, dzięki któremu skóra na dłużej zachowuje swój świeży i młody wygląd, a sok z cytryny jest też w stanie rozjaśnić występujące przebarwienia,
działanie przeciwnowotworowe- cytrynom przypisuje się też właściwości przeciwnowotworowe. Dzieje się tak z uwagi na obecność limonenu, czyli silnego przeciwutleniaczach. W badaniach laboratoryjnych niszczył on komórki rakowe np. nowotworów jamy ustnej, żołądka, piersi czy płuc.

Cytryna w kosmetyce

Cytryna jest często pojawiającym się składnikiem przeróżnych kosmetyków, zarówno tych do pielęgnacji skóry, jaki włosów. Substancje zawarte w tym owocu mają zbawienny wpływ na wygląd człowieka. Poprawiają koloryt skóry, tonizują, usuwają przebarwienia, wygładzają, ale również odświeżają włosy i sprawiają, że są one błyszczące. Cytryna znajduje się między innymi w:

olejkach pielęgnacyjnych i do masażu,
szamponach,
odżywkach i maskach do włosów,
dezodorantach,
tonikach,
płynach micelarnych,
kremach i balsamach.

Co ważne, badania prezentowane w amerykańskim piśnie American Journal of Clinical Nutrition dowiodły, że spożywanie witaminy C prowadzi do wygładzenia skóry i sprawia, że wygląda ona młodziej. Warto więc, przyjmować ją także od wewnątrz.

Czy picie wody z cytryną jest zdrowe?

Picie wody z cytryną działa korzystnie na zdrowie, samopoczucie, jak i wygląd człowieka. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby sięgać po ten płyn regularnie. Aby przygotować napój, wystarczy wycisnąć sok z połówki cytryny do szklanki wody, po czym wymieszać. Dla polepszenia walorów smakowych, można też dodać miód czy miętę. Taki napój najlepiej pić rano, od razu po przebudzeniu, na ok 30 min przed pierwszym posiłkiem, codziennie przez minimum 2 tygodnie.

Kiedy cytryna może być szkodliwa?

Wbrew powszechnemu przekonaniu cytryna wcale nie zakwasza organizmu. To produkt zasadowy, a więc umożliwia zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Jest ona bogata w zasadotwórcze składniki mineralne. Cytryna może okazać się szkodliwa, jeśli po zalaniu herbaty wrzątkiem, od razu doda się ją do naparu. W czasie zaparzania herbaty z fusów do naparu przechodzi aluminium, które w połączeniu z kwasem tworzy przyswajalny cytrynian glinu.

Z tego względu cytrynę należy dodawać do naparu bez fusów i po wystygnięciu herbaty. Cytryna może też zaszkodzić osobom cierpiącym na pewne dolegliwości żołądkowe. Może w tym wypadku podrażnić organizm. Po wodę z cytryną nie należy sięgać podczas zgagi, ponieważ nasila jej objawy.

 

Źródła:
1. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/167746/nutrients
2. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-warto-pic-wode-z-cytryna-i-soda-oczyszczona/
3. https://utw.urk.edu.pl/index/site/6166/8306
4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Cytryna_zwyczajna
5. https://centrumrespo.pl/zdrowie/czy-nalezy-pic-wode-z-cytryna/
6. ajcn.nutrition.org/content/86/4/1225

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog