Kontrola wagi
Oparte na dowodach

Ile kalorii jest w kilogramie tkanki tłuszczowej?

Ile kalorii jest w kilogramie tkanki tłuszczowej?

Heroes Diet

04 kwietnia 2022

4 min. czytania
3840 wyświetleń

Tkanka tłuszczowa jest nam - wbrew pozorom - bardzo potrzebna. Jej rolę stanowi między innymi izolowanie nas przed zimnem oraz ochranianie narządów wewnętrznych, na przykład nerek. Najlepiej znaną funkcją tłuszczu jest jednak dostarczanie organizmowi energii w chwilach, kiedy brakuje mu pożywienia z zewnątrz. Ponieważ energia to kalorie, wiele osób zastanawia się, jak wiele zawiera ich jeden kilogram tkanki tłuszczowej. Z taką wiedzą możemy ustalić bowiem, ile kcal musimy spalić, aby zrzucić zbędne kilogramy.





Spis Treści:

1
Czym jest tkanka tłuszczowa?
2
Skąd organizm czerpie energię?
3
Jak działają komórki tłuszczowe?
4
Komórki tłuszczowe każą nam się przejadać
5
Jak spalić kalorie z tkanki tłuszczowej?

Czym jest tkanka tłuszczowa?

Tkankę tłuszczową, która odkłada się w różnych miejscach na naszym ciele, tworzą adipocyty. Są to komórki zdolne magazynować tłuszcz w postaci trójglicerydów. Tłuszcz w adipocytach budowany jest z tłuszczu pokarmowego i z trójglicerydów, które powstają z węglowodanów w procesie lipogenezy. Co ciekawe, badania wskazują, że profil tłuszczów w tych komórkach odzwierciedla tłuszcze, które jemy najczęściej. Jeśli więc jest to boczek, w adipocytach znajdzie się tłuszcz palmitynowy, a jeśli oliwa kwas oleinowy.  

Ile kalorii zawiera zatem jeden kilogram tkanki tłuszczowej? Przyjmuje się, że jest to około 7000 kcal. Kalorie te pochodzą z nadwyżki energii. Zjawisko tycia sprowadza się więc do tego, że jemy więcej niż nasz organizm potrzebuje na procesy życiowe i aktywność fizyczną. 

Skąd organizm czerpie energię?

Tłuszcz nie jest jedynym źródłem energii dla organizmu. Jeśli przestaniemy jeść na kilka godzin, zacznie on czerpać energię ze swoich zmagazynowanych zasobów. Źródłem energii dla naszego ciała są: węglowodany, białka oraz tłuszcze. Te pierwsze organizm odkłada w wątrobie, a te drugie w mięśniach w postaci “rozcieńczonej” dużą ilością wody. Węglowodany i białka są przy tym znacznie mniej kaloryczne niż tłuszcz, dlatego nie są aż tak dobrymi źródłami energii. 

Jak działają komórki tłuszczowe?

Komórki tłuszczowe zgromadzone w tkance tłuszczowej nie są bierne. Działają ciągle, wyłapując nadmiar kalorii po każdym posiłku. Natomiast w okresach kiedy nie jemy, uwalniają energię w zależności od potrzeb organizmu. Komórki nie są przy tym w pełni samodzielne. Reagują na “instrukcje”, jakie dają im między innymi hormony. Najważniejszym z nich jest natomiast insulina.

Insulina obniża poziom cukru we krwi. Problemy z jej działaniem lub produkcją w trzustce prowadzą do cukrzycy. Insulina reguluje jednak nie tylko poziom cukru we krwi, ale również przepływ kalorii przez organizm. Tuż po posiłku poziom insuliny we krwi podnosi się, tym samym kierując spożywane przez nas substancje odżywcze do tkanek, w których zostaną zużyte lub zmagazynowane. Kilka godzin po jedzeniu, kiedy poziom insuliny spada, zmagazynowane kalorie zostają uwolnione do krwiobiegu po to, aby mógł wykorzystać je mózg czy inne układy organizmu. 

Chociaż inne hormony również wpływają w jakimś stopniu na magazynowanie kalorii w tkance tłuszczowej, to istotę działania insuliny najlepiej obrazuje eksperyment z wykorzystaniem szczurów. W trakcie testu jedna grupa zwierząt otrzymywała zastrzyki z insuliny, skutkiem czego ich poziom cukru we krwi ulegał obniżeniu. Szczury więcej jadły i przybierały na wadze. Co więcej, nawet po ograniczeniu ilości pożywienia nadal tyły bardziej niż druga grupa kontrolna, która nie była pod wpływem dużej ilości insuliny. Podobnie jest u ludzi, których tarczyca produkuje zbyt duże ilości tego hormonu - prowadzi to do wzrostu liczby komórek tłuszczowych. 

Komórki tłuszczowe każą nam się przejadać

Wiele osób uważa, że przejadanie się prowadzi do otyłości. Tymczasem okazuje się, że to nasze komórki tłuszczowe mogą namawiać nas do przejadania się, ponieważ są tak “zaprogramowane”, że ich naturalnym celem jest się rozrastać. 

Jeśli jemy duże ilości rafinowanych węglowodanów, nasz poziom glukozy we krwi błyskawicznie wzrasta, a to prowadzi do wytwarzania większych ilości insuliny. Pod wpływem jej działania komórki tłuszczowe gromadzą nadmierne ilości glukozy, kwasów tłuszczowych i innych wysokokalorycznych składników. Skutkiem tego jest intensywne magazynowanie kalorii i ich ograniczone uwalnianie do krwiobiegu. W związku z tym organizmowi bardzo szybko zaczyna brakować energii. Mózg odbiera sygnały o konieczności dostarczenia ciału energii i zachęca nas do zjedzenia czegoś bogatego w cukier, ponieważ jest to pewny i szybki zastrzyk kalorii. Tak oto wielkimi krokami zbliżamy się do nadwagi i otyłości. 

Jak spalić kalorie z tkanki tłuszczowej?

Wiedząc, jak działa mechanizm magazynowania kalorii w tkance tłuszczowej, możemy lepiej zrozumieć proces odchudzania. To, co jemy, nasze ciało musi przetworzyć. Jeśli jest tego zbyt dużo, nadprogramowe kalorie są przechowywane. Jedynym sposobem, aby je usunąć, jest ich zużycie - za pomocą ćwiczeń lub deficytu kalorycznego. 

W procesie odchudzania najważniejsze jest przestrzeganie zasady: jeść mniej, wydatkować więcej. Można osiągnąć taki efekt na kilka sposobów. Dieta o niskim indeksie glikemicznym (bez słodyczy, wysoko przetworzonych produktów) pozwala zredukować ilość spożywanych kalorii. Inną opcją jest dieta paleo, bazująca na dużej ilości białka. Poprawia ona poziom glikemii, co pozwala lepiej wykorzystywać rezerwy tłuszczowe. 

Źródła:
1. https://books.google.pl/books?id=Ers9DwAAQBAJ&pg=PT63&dq=tkanka+t%C5%82uszczowa+kalorie&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiu3vjnjPr2AhUKzIsKHU66CWIQ6AF6BAgGEAI#v=onepage&q&f=false Wiecznie głodny? By David Ludwig
2. https://books.google.pl/books?id=MzX1DwAAQBAJ&pg=PA6&dq=tkanka+t%C5%82uszczowa+kalorie&hl=en&sa=X&ved=2ahUKEwiu3vjnjPr2AhUKzIsKHU66CWIQ6AF6BAgIEAI#v=onepage&q=tkanka%20t%C5%82uszczowa%20kalorie&f=false Sprawność fizyczna  Robert Duffy
3. http://barbellkitchen.pl/wp461/zdrowie-life-style/dlaczego-tyjemy/

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog