Heroes Diet
01 kwietnia 2022
5 min. czytania
2158 wyświetleń
Celiakia, zwana również chorobą trzewną, należy do chorób autoimmunologicznych o podłożu genetycznym. Szacuje się, że celiakia występuje u blisko 1% ogółu populacji i jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych przewodu pokarmowego. Statystyki wskazują, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat zapadalność na tę chorobę wzrosła dwukrotnie, a symptomy choroby mogą pojawić się w każdy wieku - zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W poniższym artykule przedstawiamy dziewięć kluczowych objawów celiakii.
Spis Treści:
Jak podają dane literaturowe, postać pełnoobjawowa (jawna, aktywna, klasyczna) celiakii występuje blisko o 10% chorych i charakteryzuje się występowaniem zespołu związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Do zasadniczych symptomów celiakii zalicza się przede wszystkim przewlekłą biegunkę, wzdęcia i zaparcia. Rodzaj, intensywność oraz częstotliwość występowania objawów celiakii jest uwarunkowana m.in. wiekiem osoby borykającej się z problemem.
Objawy zaliczane do grupy typowo jelitowych schorzeń występują znacznie częściej u małych dzieci niż u osób starszych. U najmłodszych pacjentów z celiakią obserwuje się ponadto opóźnienie rozwoju psychoruchowego, częste infekcje i zakażenia oraz - dość zaskakujący objaw - niski wzrost.
U nastolatków oraz osób dorosłych przebieg choroby ma zgoła inny charakter - choroba może przebiegać bezobjawowo lub ubogoobjawowo i - mimo że w tej postaci występuje aż siedem razy częściej niż wariant klasyczny - jest trudna do zdiagnozowania. Jak dowodzą badania, celiakia u osób starszych - ze względu na podobieństwo występujących objawów - jest często mylnie diagnozowana jako zespół jelita drażliwego (IBS). Chorujący na celiakię dorośli doświadczają skąpoobjawowo wariantu choroby i - co więcej - mogą uskarżać się na atypowe schorzenia: niecharakterystyczne bóle brzucha, niedokrwistość, utratę wagi oraz osteoporozę. Innymi, nieswoistymi i sprawiającymi trudności diagnostyczne objawami celiakii są m.in. uszkodzenia układu krwionośnego (autoimmunologiczne zapalenie mięśnia sercowego), kostnego (zapalenie stawów), rozrodczego (niepłodność, zaburzenia miesiączkowania), skóry (łysienie plackowate) i szkliwa zębów (zapalenie jamy ustnej).
Spośród wszystkich symptomów celiakii wyróżnia się objawy jelitowe, pozajelitowe oraz neurologiczne. Ze względu na wysoką różnorodność występujących w celiakii objawów poniżej dokonujemy krótkiej charakterystyki dziewięciu z nich.
1. Przewlekłe biegunki
Biegunki w celiakii mają charakter przewlekły lub nawracający i występują w formie tłuszczowej lub - znacznie częściej - wodnistej. Objawowi towarzyszyć mogą bóle brzucha, nudności i wymioty, a a także wzdęcia i zaparcia.
2. Bóle brzucha
W badaniu fizykalnym osoby z celiakią zauważyć można wzdęty, uwypuklony ponad poziom klatki piersiowej brzuch oraz jego zwiększony obwód. Objawowi temu towarzyszyć mogą ponadto niewyjaśnione dolegliwości bólowe, które mogą być też związane z występującymi w czasie choroby zaparciami, wzdęciami lub biegunkami.
3. Utrata masy ciała
Objawem diagnozowanym w wyniku rozpoznania celiakii jest także znaczący spadek wagi osoby chorej. Pacjent z celiakią traci dotychczasową masę ciałą, cierpiąc przy tym na zaburzenia związane z procesami trawiennymi i jelitowo-żołądkowymi. Uwaga; chudnięcie jest objawem nieswoistym - nie zawsze występuje redukcja kilogramów, a osoby z celiakią mają nadwagę lub też bywają otyłe.
4. Zmiany w strukturze skóry, włosów i paznokci
Celiakia to choroba, która może również wywoływać niekorzystne, swędzące zmiany skórne (pęcherzyki, grudki i wykwity skórne w typie bąbli pokrzywkowych zlokalizowane w okolicach stawów, na pośladkach, szyi i tułowiu), stany zapalne skóry, osłabienie i wypadanie włosów, a także łamliwość i kruchość paznokci.
5. Zmęczenie
Kolejnym objawem występującym u osób borykających się z celiakią jest ogólna, przewlekła męczliwość. Towarzyszyć jej może ponadto ogólnoustrojowe osłabienie organizmu (liczne infekcje, zakażenia), bóle głowy, a nawet depresja.
6. Zaburzenia hormonalne
Do objawów z zakresu zmian hormonalnych w celiakii zalicza się zaburzenia miesiączkowania - opóźnienie miesiączki lub jej brak - oraz niepłodność. U kobiet w ciąży chorujących na celiakię częste są również poronienia.
7. Niedokrwistość
Objaw, jakim jest niedokrwistość, stanowi w celiakii poważny problem. Częstość występowania tego symptomu u chorych diagnozowanych w kierunku niedokrwistości szacuje się na poziomie od 2% do 15% przypadków. Spadek poziomu tzw. czerwonych krwinek lub hemoglobiny wynikać może z niedoborów konkretnych składników mineralnych w diecie pacjentów z celiakią. W przypadku diety bezglutenowej pacjenci są bowiem szczególnie narażeni na deficytowe ilości żelaza, kwasu foliowego i witaminy B12. Cechą charakterystyczną leczenia chorych z celiakią jest wówczas słaba odpowiedź (lub jej całkowity brak) na doustną suplementację żelaza.
8. Zaburzenia neurologiczne
Wyniki badań retrospektywnych jednoznacznie wskazują, że u 8-20% pacjentów z celiakią występują zaburzenia o podłożu neurologicznym. Zalicza się do nich m.in.: parestezje, osłabienie mięśniowe, napady drgawkowe, ataksję móżdżkową, przewlekłe neuropatie, miopatię i padaczkę, a także uporczywe i oporne na leczenie migreny, zmiany nastroju, drażliwość i stany depresyjne. Jak dowodzą jednak specjaliści, u niektórych osób z celiakią przez długi czas dominować mogą nie objawy jelitowe - a nie neurologiczne - stąd w obrazie klinicznym diagnozę choroby stawia się ze znacznym opóźnieniem, tj. w momencie, kiedy zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym zdają się już być nieodwracalne.
9. Zaburzenia rozwoju
Zaburzenia rozwojowe dotyczą głównie dzieci ze zdiagnozowaną celiakią. Zauważalnym objawem choroby w ich przypadku jest niski wzrost. Jak podają dane źródłowe, aż 10% dzieci ze stwierdzoną niskorosłością choruje na celiakię. Niewielkiemu wzrostowi u chorych dzieci towarzyszy często słaby apetyt lub jego brak. Co ważne, choroba trzewna, jak udowadniają naukowcy, jest znacznie częściej występującą przyczyną zaburzeń wzrostu u najmłodszych niż niedobór tzw. hormonu wzrostu.
Nieleczona celiakia prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. W związku z wysokim ryzykiem zapadnięcia na chorobę trzewną rekomendujemy nie bagatelizować obserwacji ww. objawów, zalecamy wczesną diagnostykę oraz - w przypadku stwierdzenia przez specjalistę rozwoju celiakii - ścisłe przestrzeganie diety bezglutenowej.
Źródła:
1. Staszewski J. i in., Objawy i schorzenia neurologiczne w chorobach związanych z glutenem, Medical Tribune Polska, listopad 2020.
2. Satora D. i in., Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, Family Medicine & Primary Care Review 2011, 13, 1: 90–94.
3. Wilk I., Dobrzycka A., Celiakia – definicja, diagnoza, objawy i sposób leczenia, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2020, 10(4), 255-262.
4. Celiakia - przewodnik dla pacjenta, opracowanie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
5. CELIAKIA i dieta bezglutenowa. Praktyczny poradnik, pod red. G. Konińskiej i in., Warszawa, 2018.
KONTAKT
+48 512 160 560
kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl
Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej
Blog
NASI PARTNERZY:
Bee.pl Bionaturalfit Bellita Adidas Przyjaciele kawy Bielenda professional MMSPORT YourSkin shop Sięgaj po zdrowie Muscle Power Crispy Natural Cup&You Kaja Sport Hemp Now Medica Group Shaman ElektroGuru ETA Sklep Budujmase DUSHKA Wolt Pyszneeko Arkana Smaku i-Apteka SuperMenu ManuCafe ManuTea Moya Matcha Centersport.pl Dietly Natura House Helion Macrovita Anwen OCLEAN Krokusowe Limonka Shop Kontri iRobot Bonprix NOX Nails Outshopping.pl Stadler Form OCTO Chocolate Iglaco.com FoodSaver Avans Primate MójCatering Breville Biovena Health Trec Notino MaczFit Desigual tołpa Semilac Sportfood Muscat Erli VISSAVI Drogeria OLMED Italian Fashion Betteryou Baby&Travel Biuronimo Golden Fox CBD Sportroom Marbo-Sport Hairstore Czajownia Regdos CzaryMary.pl Biogo.pl