Fitness

Dlaczego ruch to zdrowie? Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej.

Dlaczego ruch to zdrowie? Korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej.

Heroes Diet

03 listopada 2020

4 min. czytania
5959 wyświetleń

Ilość korzyści wynikająca z aktywności fizycznej jest tak szeroka i tak wyjątkowa, że ciężko w to uwierzyć. W tym artykule dowiesz się jakie korzyści dla zdrowia płyną z regularnej aktywności fizycznej.





Aktywność fizyczna znajduje się w podstawie piramidy zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Natomiast brak codziennej i odpowiedniej aktywności, siedzący tryb życia  bezpośrednio przekłada się na stan zdrowia i jest czwartą przyczyną wszystkich zgonów ludności na świecie z różnych powodów.

Dlaczego regularna aktywność fizyczna jest nam tak potrzebna?

Wysiłek fizyczny sprawia, że jesteśmy silniejsi, wytrzymalsi oraz bardziej odporni na zmęczenie. Poprawia ona również nasz nastrój w ciągu dnia i korzystnie wpływa na zachowanie smukłej sylwetki i odpowiedniej, zdrowej masy ciała. Przyjrzyjmy się więc jakie korzyści odnosimy my i nasz organizm oraz jakich problemów zdrowotnych możemy uniknąć pozostając w ruchu.

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową i lipidową, więc:

Obniża poziom cukru we krwi.
Obniża zły cholesterol ( LDL ), zwiększając jednocześnie ilość dobrego cholesterolu ( HDL ).
Obniża również poziom trójglicerydów.

Aktywność fizyczna w stopniu umiarkowanym u osób ćwiczących amatorsko pozytywnie wpływa na naczynia krwionośne oraz ma pewne działanie zapobiegające krzepnięciu krwi, przeciwdziałające tworzeniu się zakrzepów oraz zatorów. Ponadto odpowiedni i regularny wysiłek fizyczny może skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory: raka jelita grubego,  raka piersi, raka trzonu macicy, raka prostaty. Dostępne dane pokazują również, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuca nawet o ponad 20%. Przechodząc teraz do naszego mózgu – wysiłek fizyczny nawet jednorazowy wpływa na namnażanie komórek mózgowych i sprawniejsze połączenie między synapsami czyli połączeniami w komórkach naszego mózgu co dokumentują badania. Zmniejsza on również ryzyko powstania demencji oraz w przypadku ćwiczeń siłowych choroby alzheimera. Psycholodzy wskazują również, że aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem rozładowania stresu. Wysiłek osłabiają reakcję stresową organizmu. Po za tym dzięki bezpośredniemu wpływowi na ośrodkowy układ nerwowy i uwalnianie beta-endorfin wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, zwiększa poczucie własnej wartości oraz przeciwdziała depresji. Aktywność fizyczna podejmowana na około 5 godzin przed planowanym snem pozytywnie wpływa na jego jakość. Ćwiczenia fizyczne regulują działanie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, a tym samym wspierają nasze zasypianie. Oprócz tego ćwiczenia fizyczne wpływają na regulację temperatury naszego ciała oraz na nasz rytm okołodobowy. Wysiłek fizyczny zwiększa poziom testosteronu oraz zmniejsza zaburzenia erekcji – Otóż aktywność fizyczna zmniejsza stres oksydacyjny w naszym organizmie, a ten zaburza działalność tlenku azotu, który jest niezbędny do aktywowania wzwodu.

Formy aktywności fizycznej w drodze do zdrowia

Przybliżaliśmy się do odpowiedzi na pytanie dlaczego ruch to zdrowie oraz omówiliśmy szereg korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej. Zastanówmy się teraz jakie formy aktywności fizycznej możemy podjąć.

W Przypadku wybrania najlepszej formy aktywności najlepiej zadać sobie pytanie co lubię robić, jakie są moje zainteresowania lub zastanowić się jak chciałem się realizować sportowo w przeszłości. Jeżeli jednak brak Tobie pomysłów możesz zacząć od spacerów czy użycia schodów zamiast windy i stopniowo przez zwiększanie aktywności zacząć testować różne formy aktywności fizycznej. A oto przykładowe jej formy:

Bieganie.

 

 Bieganie jest formą aktywności, która wydaje się nam najbardziej naturalna. Spacer, szybki bieg czy powolny jogging cieszy się coraz większą popularnością i wzrostem zainteresowania.

Jazda na rowerze.

Doskonała forma ruchu i jednocześnie sposób na aktywny odpoczynek dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych oraz starszych. Po za zdrowotnymi korzyściami pozwala również dotrzeć i poznać miejsca w które nie dotrzemy autem oraz dba o środowisko jeśli zdecydujemy się na ten środek transportu w drodze do pracy czy na uczelnię.

Pływanie.

Mało kto uprawia ten sport regularnie. Zazwyczaj korzystamy z tej aktywności w okresie letnim wyjeżdżając na wakacje czy urlop.  Pływanie między innymi pozytywnie wpływa na nasz metabolizm, ukrwienie skóry, wzmocnienie odporności oraz zwiększa pojemność płuc.

Siłownia i fitness.

Regularne ćwiczenia na siłowni połączone z dobrze zbilansowaną dietą oraz ćwiczeniami aerobowymi korzystnie wpływają na poprawę stosunku masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej oraz pozwala na pełne zaspokojenie naszej aktywności fizycznej.

Oprócz wyżej wymienionych form aktywności fizycznej podanych jako przykład istnieje wiele innych, które równie pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie.  

Aktywność fizyczna w drodze do zdrowia – Zalecenia WHO.

Według światowej organizacji zdrowia (WHO), niezbędna dawka aktywności fizycznej to:

Dla dzieci i młodzieży szkolnej: Godzina lub dłużej intensywnej lub umiarkowanej aktywności fizycznej codziennie
Dla osoby dorosłej ( 18 – 65 lat ): 30 minut aktywności o umiarkowanej intensywności przez 5 dni w skali tygodnia lub 20 minut intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w skali tygodnia.
Dla osób powyżej 65 roku życia: Powinno się dążyć do takich samych celów jak w przypadku osoby dorosłej, ponadto powinno się zadbać zarówno o wysiłek fizyczny jak i aktywności poprawiające koordynację ruchową.

Podsumowując aktywność fizyczna jest równie ważna na każdym etapie życia człowieka od najmłodszego wieku do późnej starości. Więc biorąc pod uwagę wszystkie powyżej wymienione korzyści dla naszego organizmu pamiętajmy o tym zastanawiając się nad spacerem, a spędzaniem czasu przed telewizorem czy komputerem.

 

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog