Artykuł partnera

Dlaczego dieta wegetariańska jest dobrym wyborem?

Dlaczego dieta wegetariańska jest dobrym wyborem?

Heroes Diet

23 grudnia 2022

2 min. czytania
1149 wyświetleń

Wiele mówi się na temat dobroczynnego działania różnych diet. Są osoby, które polecają dietę śródziemnomorską jako cenne źródło kwasów Omega-3 i Omega-6. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze ryby pochodzą z czystych akwenów i zawierają metale ciężkie odkładające się w organizmie. Dla zdrowia niewątpliwie dobrym wyborem jest dieta wegetariańska, w której nie ma żadnych produktów mięsnych ani ryb. Dlaczego warto ją stosować? Czy trzeba ją suplementować?

Spis Treści:


1
Pozytywne aspekty zdrowotne diety wegetariańskiej

2
Odpowiednie zbilansowanie diety wegetariańskiej ma istotne znaczenie

3
Co warto jeszcze wiedzieć na temat korzyści stosowania diety wegetariańskiej?

Pozytywne aspekty zdrowotne diety wegetariańskiej 

Na pewno można wymienić wiele zalet stosowania diety wegetariańskiej. Przy przejściu na taką dietę spada ciśnienie tętnicze krwi, zatem jest polecana przy nadciśnieniu. Przy rezygnacji z produktów mięsnych spada poziom złego cholesterolu we krwi. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego, a także niektórych chorób nowotworowych, jak choćby raka jelita grubego. Osoby na diecie wegetariańskiej zwykle nie mają problemu z nadwagą czy szczególnie otyłością. Nie skarżą się też na zaparcia. Wszystkie te pozytywne aspekty zdrowotne związane są z tym, że w diecie jest mniej cukrów prostych, szkodliwych tłuszczów trans czy soli. Większa ilość spożywanych warzyw i owoców powoduje, że dostarcza się do organizmu więcej cennych witamin o właściwościach antyoksydacyjnych, zatem zmniejszających ryzyko chorób, a także kwasu foliowego, magnezu czy potasu. Na takiej diecie nie występuje ryzyko zarażenia się chorobami pasożytniczymi i odzwierzęcymi. W jedzeniu nie ma bowiem nitrozoamin, czyli pozostałości po antybiotykach i lekach weterynaryjnych, które obecne są w produktach mięsnych. 

Odpowiednie zbilansowanie diety wegetariańskiej ma istotne znaczenie

Dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa, jednak musi być odpowiednio zbilansowana, aby dana osoba nie narażała się na ryzyko niedoborów. Dotyczy to witaminy D, B12, białka, cynku, selenu, wapnia, jodu czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Są to markoelementy i mikroelementy, których nie brakuje choćby w diecie śródziemnomorskiej. Wegetarianin, który nie spożywa nie tylko mięsa, ale i ryb musi zatem zastąpić je innymi produktami bogatymi w te składniki. Bogatym źródłem białka są chociażby rośliny strączkowe, których nie może zabraknąć w diecie wegetariańskiej także ze względu na zawartość żelaza. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 znajdują się nie tylko w rybach, ale i nasionach chia czy też orzechach włoskich. Problemem w diecie wegetariańskiej bywa niska zawartość jodu. Aby ją zwiększyć warto sięgnąć po suplementy zawierające ekstrakty z alg morskich. Takie i inne produkty dla wegetarian można znaleźć w ofercie Dr. Max Drogeria

Co warto jeszcze wiedzieć na temat korzyści stosowania diety wegetariańskiej?

Przechodząc na dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską, można oczyścić organizm z toksyn, poprawić perystaltykę jelit, a także zgubić zbędne kilogramy. Nie bez znaczenia jest również aspekt etyczny i ekologiczny stosowania takiej diety. Przez produkcję mięsa znacząco zużywane są zasoby wodne. Wiele osób uważa zwierzęta za naszych braci mniejszych i nie wyobraża sobie spożywania mięsa. Na diecie wegetariańskiej zmniejsza się ryzyko próchnicy. Może być stosowana także przez dzieci, oczywiście wspomagana odpowiednią suplementacją. Wybierając produkty typu bio na diecie wegetariańskiej zmniejsza się ilość spożywanych konserwantów. Warto zatem przejść na zieloną dietę i poprawić swoje samopoczucie, dzięki spożywaniu zbilansowanych dań. Należy wiedzieć, że według najnowszych zaleceń dietetycznych na talerzu powinno być 75% produktów warzywnych, a w ciągu dnia należy spożyć też jeden posiłek zawierający owoce. To już pierwszy krok do redukcji spożywania mięsa, wtedy łatwiej przejść na dietę wegetariańską.           

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny 

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog