Żywność i składniki odżywcze

8 Najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na artykuły spożywcze

8 Najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na artykuły spożywcze

Heroes Diet

05 listopada 2022

5 min. czytania
552 wyświetleń

W dobie galopującej inflacji podwyżka cen żywności szczególnie mocno odbija się na domowym budżecie. Czy da się uniknąć drastycznego wzrostu wydatków bez rezygnacji z ulubionych produktów? Okazuje się, że istnieje kilka sposobów, które pozwolą znacząco zmniejszyć kwoty wydawane na produkty spożywcze. Wystarczy zastosować je w swojej rutynie, by zaoszczędzić część funduszy, a nadal wybierać zdrowe i pełnowartościowe posiłki.





Spis Treści:


1
Planowanie jest kluczem
2
Żywność z krótkim terminem ważności
3
Tańsze zamienniki z dobrym składem
4
W poszukiwaniu promocji
5
Aplikacje, pozwalające oszczędzać
6
Więcej przydatnych aplikacji na smartfona
7
Plan posiłków ułożony przez profesjonalistę
8
Tradycyjna lista zakupów

 

1. Planowanie jest kluczem

Planowanie posiłków to podstawowa praktyka, która pozwala zapobiec marnowaniu jedzenia - niestety, jest to problem globalny, który według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa osiąga już alarmujące wyniki. W jednej części świata na śmietniku ląduje zbyt wiele żywności zdatnej do spożycia, natomiast w innej ludność boryka się z problemem głodu i niedożywienia. Nasze codzienne decyzje i praktyki mają znaczenie - dzięki tygodniowemu planowi posiłków możemy kupić tylko i wyłącznie to, co zostanie zjedzone. Należy przy tym wyliczyć wielkość porcji i zaplanować zużycie produktu w całości - dzięki temu żadne środki finansowe nie zostaną zmarnowane, a ekologiczne podejście zapobiegnie zwiększeniu skali problemu w przyszłości. Okazuje się, że odpowiedzialne decyzje jednostki przekładają się na wyniki globalne. Godzina w weekend spędzona na szukaniu ciekawych przepisów i sporządzaniu listy produktów na cały tydzień przyniesie spore oszczędności w skali nawet jednego miesiąca, nie wspominając o całym roku.

2. Żywność z krótkim terminem ważności

Wiele sieci sklepów oferuje atrakcyjne zniżki i rabaty na żywność, która zbliża się do daty przydatności do spożycia. Często są to owoce czy warzywa, które niezakupione wylądują na śmietniku. Takie produkty można przygotować tego samego dnia i zjeść bez obawy o aspekty zdrowotne. Jest to kolejny sposób na zapobieganie marnowaniu żywności, ale i na oszczędność finansową - często obniżki sięgają aż jednej trzeciej ceny podstawowej. Wiele marketów ma specjalne półki jedynie z przecenionymi produktami, często można znaleźć żywność z rabatem również wieczorami, np. bezpośrednio na godzinę przed zamknięciem.

3. Tańsze zamienniki z dobrym składem

Zazwyczaj wielkie sieci marketów, w których większość Polaków zaopatruje się w produkty spożywcze posiada własne, wewnętrzne marki różnorodnych produktów. Są to zarówno kosmetyki i artykuły higieniczne, ale i żywność długoterminowa, nabiał czy pieczywo. Często okazuje się, że znany i reklamowany produkt żywnościowy posiada identyczny lub gorszy skład niż jego mniej znany odpowiednik. Warto więc analizować wybierane ze sklepowych półek towary, ponieważ może okazać się, że dopłacamy dodatkowe nakłady finansowe tylko za popularną nazwę. Skomplikowana analiza składu nie sprzyja szybkim zakupom i wymaga specjalistycznej wiedzy, ale istnieje sposób na uproszczenie tej czynności - istnieją specjalne aplikacje na smartfona, które skanują kod towaru i doradzają użytkownikowi czy powinien zdecydować się na jego zakup w oparciu o wartości odżywcze.

4. W poszukiwaniu promocji

Zakup produktów promocyjnych możemy zaplanować w oparciu o gazetki i oferty papierowe, dostępne nieodpłatnie w marketach, a nierzadko dostarczane wprost do skrzynek pocztowych. Warto analizować asortyment co najmniej kilku różnych sieci sklepowych, by wybrać produkty z atrakcyjnymi rabatami wedle indywidualnych potrzeb. Nowe oferty zazwyczaj pojawiają się co tydzień, co daje wystarczająco dużo czasu na zaplanowanie zakupów. W przypadku produktów z długim terminem ważności dobrym pomysłem jest też kupienie kilku sztuk więcej na zapas - oczywiście, jeżeli posiadamy wystarczająco miejsca w kuchni i mamy pomysł na wykorzystanie produktów w przyszłości. Kupowanie zbyt wiele, tylko dlatego, że coś jest tanie zdecydowanie nie sprzyja oszczędzaniu i odpowiedzialnej postawie względem ekologii i ekonomii.

5. Aplikacje, pozwalające oszczędzać

W większych miastach sposobów na oszczędzanie jest zdecydowanie więcej. Działa tam wiele punktów (restauracji, barów mlecznych, sklepów, piekarni), które na koniec dnia oferują niesprzedane produkty w specjalnych paczkach w atrakcyjnej cenie. Zazwyczaj zamawia się je w aplikacji na smartfonie i tam opłaca. Do ogólnopolskiej akcji dołączyło już bardzo wiele miejsc, w tym popularne sieciówki typu Starbucks. Jedzenie jest przygotowywane tego samego dnia, jest więc nadal świeże i smaczne. To świetny sposób na gotowy posiłek, który wystarczy jedynie odgrzać. W ten sposób można jednocześnie spróbować dań z wielu restauracji za niską cenę. Ten pomysł sprawdzi się w zabiegane dni, gdy samodzielne przygotowanie posiłku byłoby bardzo trudne.

Mogą okazać się przydatne nasze linki z:

a nawet mniej powiązanymi np. kodami rabatowymi Adidas

6. Więcej przydatnych aplikacji na smartfona

Wielkie sieci sklepów posiadają własne programy lojalnościowe dla stałych klientów, które uprawniają do dodatkowych zniżek, a nawet indywidualnych kuponów na produkty spożywcze. Tradycyjnie można posiadać specjalną kartę, którą kasjer skanuje podczas każdych zakupów, ale lepszą alternatywą jest aplikacja na smartfon. Możemy w niej bezpośrednio monitorować każdy paragon, sprawdzać aktualne gazetki i wybrane promocje jedynie dla nas. Sieci sklepowe organizują również często różne losowania i konkursy, jedynie dla posiadaczy kart lojalnościowych, dlatego warto zainstalować taką aplikację, szczególnie, że jest to szybkie i bezpłatne. Korzyści z takiej decyzji jest zdecydowanie więcej.

7. Plan posiłków ułożony przez profesjonalistę

Wiele osób zmaga się z alergiami, chorobami i nadwrażliwościami, które uniemożliwiają spożywanie niektórych produktów. Tym samym planowanie posiłków może być trudne i frustrujące. Czasem w tej kwestii warto poprosić o pomoc specjalistę czyli dietetyka. Przygotowany przez niego jadłospis dokładnie określi ilość spożywanych kalorii i składników odżywczych, a także potrzebną listę zakupów, której należy ściśle się trzymać. Pomoc dietetyka jest oczywiście odpłatna, ale w rozrachunku końcowym - oszczędzamy czas i powstrzymujemy się od nabywania produktów niezdrowych oraz nadprogramowych, które i tak ostatecznie wylądowałyby w koszu. Plan od dietetyka to gwarancja zdrowia i zbilansowanej diety, pełnej witamin i minerałów.

8. Tradycyjna lista zakupów

Zaplanowanie posiłków to nie jedyne wyzwanie w odpowiedzialnym kupowaniu. Półki sklepowe kuszą kolorowymi produktami, wielkimi banerami i reklamami, na których często pojawiają się także znani i lubiani celebryci. Jak powstrzymać się od zakupu niepotrzebnych, choć atrakcyjnych produktów? Rozwiązanie to tradycyjna lista zakupów i kierowanie się bezpośrednio do celu - półki na której znajduje się pożądany produkt. Często markety w zasięgu wzroku stawiają drogie i popularne produkty, tak by zachęcić do wybierania ich podczas zakupowych decyzji. Konkretna lista zawierająca nazwy produktów, najlepiej również nazwę producenta, zapobiegnie marnowaniu pieniędzy i czasu.

Polecane dla Ciebie:

NEWSLETTER

Zapisz się

KONTAKT

+48 512 160 560

kontakt@heroes-diet.pl
pomoc@heroes-diet.pl

Kalkulator BMI
Kalkulator Kalorii
Kalkulator Wody
Kalkulator Tkanki Tłuszczowej

Blog